Lingual ortodonti nedir ?

Photo of author

By admin

Diş telinin sevimsiz görüntüsü lingual ortodonti ile ortadan kalkmaktadır. Peki lingual ortodonti nedir ?

Diş teli tedavisi için geçirilen yaklaşık 2 yıllık zaman dilimi bir çoğumuz için fazlasıyla uzun bir süre. Özellikle iş hayatında negatif açıdan fazladan dikkat çekmek istemeyen kişiler, göz önünde olmayı ve görüntüsüne fazlasıyla önem veren kişiler bu süreyi kısaltmak veya diş tellerinin görünürlüğünü azaltmak için alternatif diş teli tedavisi yöntemlerini araştırmaktadırlar.

Lingual ortodonti nedir ?

Lingual ortodonti görünmez diş teli tedavisi olarak da bilinir. Lingual ortodontide de klasik diş teli tedavisindeki gibi benzer malzemeler kullanılır ama aradaki en önemli fark diş tellerinin dişlerin arkasına dil tarafına sabitlenmesi böylece önden bakıldığında görünmemesidir.

Lingual ortodonti her hastaya yapılır mı ?

Lingual ortodonti çoğu hastada klasik diş teli tedavisinin verdiği faydayı sağlamaktadır. Ancak bazı hastalara uygun olmayabilir veya bazı hastalar lingual tedavi sürecini daha sıkıntılı geçirebilmektedir.

Örneğin dişleri fazlaca çarpık olan veya diş telleri takıldıktan sonra bakımına kullanımına dikkat etmeyen kişilerde diş telleri zaman zaman zaman patlayabilmektedir.

Veya bazı kişilerde Lingual ortodonti sonrasında bazı harflerin telaffuzunda sorun oluşabilmektedir.

Bu nedenle hastanın Lingual ortodonti için uygun olup olmadığı doktor muayenesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Lingual ortodonti tedavisi fiyatlarını etkileyen faktörler

Her güzel şeyin bir maliyeti olduğu gibi dişleri düzelttirmenin ve bu süreci en az görüntü kirliliği ile atlatmanın ekstra bir maliyeti olacaktır.

Lingual ortodonti tedavi maliyetlerini genel olarak şu hususlar etkilemektedir:

Tedavi süresi: Doktora tedavi için ne kadar uzun süre gitmek gerekiyorsa o denli ekstra maliyet oluşacaktır. Ekstradan her muayene cebinizden daha fazla para çıkması anlamına gelmektedir. Tedavi süresi genellikle diş çarpıklığının düzeyi ile alakalıdır.

Tedavi yeri: Aynı işlemi sırf muhiti iyi diye daha pahalıya yapan yerler vardır. Aslında Lingual ortodonti de aslolan doktorun bilgi ve becerisidir fakat hastanenin bulunduğu yer ve hastanenin bilinirliği fiyatları etkilemektedir.

Öte yandan merkeze uzak yerleşim yerlerinde de malzemeler başka bir yerden temin edildiğinde süre ve maliyet olarak bu hususlar hastaya yansıtılmaktadır.

Sigorta durumu: Aslında SGK diş teli tedavisini karşıladığından özelde Lingual ortodonti tedavisi yaptırıldığında bundan dolayı hasta bir miktar maliyeti düşürebilir. Ancak bu işlemin koşulları vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında da maliyet düşebilir.

Kullanılacak malzeme: Her şeyde olduğu gibi Lingual ortodonti işleminde de farklı kalitede ve fiyatta malzemeler kullanılmaktadır. Hastanın ağız ve diş yapısı, sorunun derecesi ve tedavi süresi gibi hususlar malzeme seçiminde etkili olmaktadır.

Görünmez diş teline ne zaman alışırım ?

Görünmez diş telleri kullanılmaya başlandığında bir çok kişide başlangıçta harfleri yanlış ve yetersiz telaffuz etme sorunu oluşmaktadır. Çünkü diş telleri dişin dile yakın kısmına takılmakta ve dilin hareket alanını daraltmaktadır.

Hastanın normal şekilde kusursuz konuşabilmesi için birkaç hafta geçmesi gerekebilir. Kullanılan malzeme ve işçilik bu hususta etkilidir.

Yorum yapın