Mağazadan alınan ürün kaç gün içinde iade edilebilir

Photo of author

By Bilgio.Net

Mağazadan bir ürünü iade etmek veya değiştirmek istediğiniz zaman talebinizin firma tarafından kabul görmesi için bir gerekçeniz olması gerekir. Mağazadan görerek aldığınız bir ürünü aynı gün içinde bile olsa geri götürüp iade etmek isteseniz, sizi geri çevirme hakkına sahiptirler. Tüketici Hakem Heyeti ne de gitseniz, mahkemeye de gitseniz bu durumdan haksız çıkacaksınız.

Fakat üründe veya teslimatta kusur olması, ürünün zamanında teslim edilmemesi gibi sebepler size bazı haklar sağlar.

İade şartları

Örneğin mobilya mağazasına gittiniz ve bir oturma grubu beğendiniz;

 • Evinize getirip kurdukları mobilya sizin beğendiğinizden farklı ise elinizdeki faturaya ve kataloğa bakınız. Farklı bir ürün geldi ise ürünü gönderip, sizin beğendiğinizi getirtebilirsiniz. Ellerinde yoksa para iadesi isteyebilirsiniz. Bunun aksine sözleşme, fatura, katalog ve ürün uyumlu ise siz bir göz yanılması yaşadıysanız veya mağazada benzer bir ürün gösterip size bu ürünü sözleşme ile sattıysanız –aksini ispatlayamadığınız takdirde- ürünü iade edemezsiniz.
 • Mobilyayı monte ederken yanlışlıkla zarar vermişlerse o ürünü iade edip aynısını göndermelerini isteyebilirsiniz. İkea gibi montajı size ait ürünlerde, sözleşmede montajın size ait olduğu yazılı olduğundan hatalı montajdan iade yapamazsınız.
 • Aldığınız mobilyayı birkaç gün sonra beğenmezseniz, veya düğün iptali, eşyalarla uyumlu olmaması gibi nedenlerle iade etmek isteseniz, firma ürünü geri almamakta haklıdır.
 • Aldığınız mobilya üç beş gün sonra deforme oldu ise bu ayıplı mal sayılabilir. Çünkü üreticilerin ürünlerini belirli bir standart ve kalitede üretme mecburiyeti vardır. Aldığınız ürün 6 aydan önce bu şekilde kırılmış, bozulmuş, deforme olmuş, kumaşının rengi atmış ise konu mahkemeye gittiğinde bu kullanıcı hatası değil üretim hatası kabul edilecektir. Bununla birlikte mobilyaya boya dökülmesi, makas-bıçak kesiği, mum yanığı gibi sorunlarda mahkeme üreticiyi haklı bulabilir.
 • Mobilyada bir üretim hatası gördüğünüz takdirde (bu ispatlanabilir bir şey olmalı) bunu görmezden gelip mobilyayı aylarca kullandıktan sonra firmaya ayıplı mal nedeniyle para iadesi veya değişim talebinde bulunabilirsiniz. Mobilyayı aldıktan ilk 6 ay içinde böyle bir başvuru yaparsanız mahkeme nezdinde siz haklı olursunuz, üretici durumun böyle olmadığını ispatlamak zorundadır. Eğer iade başvurusunu ürün tesliminden 6 ay ile 2 yıl arasında yaparsanız sorunun kullanım hatası kaynaklı olmayıp, üretim kaynaklı olduğunu tüketici ispatlamak zorundadır.

Mağazadan mobilya almak ile telefon, bisiklet, çamaşır makinesi, yatak örtüsü gibi ürünleri almanın hukuksal bir farkı yoktur. Hukuksal farklılıklar imzaladığınız sözleşmeye eklenen bazı maddeler nedeniyle olabilir. Örneğin sözleşmede garanti süresi 2 yıl olmaz da 3 yıl olur. Bununla birlikte satıcı sözleşmeye “haksız şartlar” yani dürüstlüğe aykırı bazı şartlar koymuşsa o şartlar hukuken geçerli sayılmaz.

Genel çerçevede değerlendirme yapıldığında ürünü aldıktan ilk 6 ayda bir bozulma, kırılma, deformasyon olursa tüketicinin iade-değişim hakkı olduğu, 6 ay ile 2 yıl arasında ise ürün 2 yıllık garanti kapsamında olsa dahi satıcı “kullanıcı hatası” kozunu oynayabileceği görülmektedir. Zaman aşımı süresi ise 2 yıldır. Eğer mal ayıplı ise tüketicinin bu süre zarfında başvuru yapması gerekir.

Mağazadan ürün alındığında iade koşulları bu şekildedir. Bazı firmalar müşterilerine daha fazla esneklik tanıyabilmektedir. Bu yüzden ürün ile ilgili sorunlarda önce firma ile iletişime geçmek gerekir.

Mağazan aldığınız ürünü iade etmek için onun “ayıplı” olması gerekirken internetten veya kapınıza gelmiş satıcıdan aldığınız ürünü sebep göstermeksizin sırf beğenmediniz diye iade edebilirsiniz. Fakat iade başvuru süresini geçirmemeniz gerekir.

“Mağazadan alınan ürün kaç gün içinde iade edilebilir” üzerine 24 yorum

 1. 30 gün cayma hakkı vardır.Mağaza iade edilmek istenen ürünü sırgysuz sualsiz almak zorundadır.Niye yanlış bilgi veriyorsunuz???

  Yanıtla
   • arkadaş ne keyfisi almıyorum yahu pişmanım belki domuzdan yana gibi ifadeler kullanıyorsun.belki son paramdı hata yaptım cayma hakkımı kullanacağım.ülke deliler koğuşu olmuş resmen.sorgusuz sualsiz kullanmadığım malı almak zorunda medeni ve gelişmiş ülke bunu gerektirir ama burası değil tabii!

    Yanıtla
 2. Bir mağazadan mobilya aldım.Daha teslim edilmedi ve fatura kesilmedi. KDV oranı düştüğü için % 10 indirim talep edebilirmiyim? Yapmazlar sa iade iptal hakkım var mı?

  Yanıtla
  • KDV’de vergiyi doğuran olay, mal teslimi veya hizmet ifasının yapıldığı anda meydana gelmektedir.Malın teslim edildiği zaman sözleşme tarihine göre kdv %10 daha düşük ise, bu indirimi satıcıdan iade talep edebilirsiniz.

   Yanıtla
   • İyi günler buna benzer bir dutumda bende var ürünleri ekimde satın aldım ödemelerini yaptım faturası kesildi ancak teslim tarihim nisan ayı bu zaman zarfında bana yapılan kadv ve ötv indiriminden faydalandorılmadı iade hakkım oluşurmu

    Yanıtla
 3. Merhaba, 6 Ekimde bana pırlanta bir takı alındı. Ertesi gün; yani 7 ekimde ise takının bir yerinde hata farkettik ve kuyumcuya gittik, iade etmek istedik. İade almadılar, onun yerine bu takının bire bir aynısını yaparız hiç sıkıntı olmaz dediler. Biz de, peki o zaman birebir aynısı olucaksa yapılsın dedik. Ama takı 2 kere yapılmaya gönderildi ve 2sinde de birebir aynısı olmakla yakından uzaktan alakası yoktu, yani takıyı baska bı şekle soktular. Sımdı 3.defa aynısı yapılıcak diyip ustaya gönderdiler ve takı suan ustada. Yani toplamda 1 ay oldu ve ben o takıyı hala kullanamıyorum. Ve ben o takıyı alırken dolar 6.1 liradan aldım. Suan dolar 5.3 civarlarında. Yani ben o takıyı aldıgımdan beri kullanamıyorum ve aldıgım süreden bu yana dolardan dolayı cok büyük zararım var. Takıda hasar olmasaydı ve ben 1 ay önce dolar yüksekken almış olsaydım, bu durum kuyumcuyu bağlamazdı. Ama suan durum farklı. Suan hala daha takı benım elimde degıl ve kullanamıyorum ve de dolar düşüyo. Bir de bana bire bire aynısını yapıcam diye vaatte bulunuldu; ama 3 seferdir bunu beceremıyo ve beni bekletip duruyorlar. Bu durumda kuyumcu benim zararımı karsılamakla yükümlü mü? Bu, tüketici hakkına girer mi? Bu noktada ne yapabilirim?
  Umarım derdimi anlatabilmişimdir, cok tesekkür ederim🙏🏼🙏🏼

  Yanıtla
 4. bende iki gün önce evdizden televizyon aldım ama ertesi gün iptal etmek için gittim kimse umursamadı merkezi ardım zaman aşımı için b3ni oyalıyorlar bende tüketici hakları na gittim cayma formu yolladım iptal ederler mi

  Yanıtla
  • ürün ayıplı olmadıkça mağazadan alınan ürünlerde iade yapmayabilirler. Bazı firmalar firma politikası gereğince değiştirme veya para iadesi seçeneklerini sunmaktadırlar. Bazıları ise iade yapmamaktadırlar.

   Yanıtla
   • yaşasın kapitalizm öyleyse! ben teknosa mağazadan ürün aldım aynı gün koşulsuz iade aldılar.lakin zıpçıktı bir mağazadan mont aldım sonradan içime sinmedi beğenerek aldın deyip 15 dk sonra geri götürdüğüm montu kabul etmediler.kartla almışım taksitle almışım cart curt.oysa teknosadan da kartla ve taksitle almıştım.kurumsal mısınız siz dedim evet diyor dingil belli belli dedim pabucumun kurumsalları.değişim yapalım beğenerek aldınız mağazadan aldınız diyor yahu istemiyorum etik değil yaptığınız diyorum işine gelmiyor. böyle mağazalara 2 yıl kullandıkları malı geri iade edip kabul etmediklerinde silah alıp zımbalayacak onlar kadar rezil müşteriler lazım.mantıksal ve vicdansal açıdan hiçbir tutar yanı yok.kanunlar vatandaş yararına değil.suçluyu azdırıp masumu mağdur eden çürümüş bir düzen.

    Yanıtla
 5. 15 kasımda saat aldım ve 16 kadım baktığımda saat kararmaya basladı.
  Mağazı aradım durumu izah ettım.
  Aynı üründen geri stoklardan isteyelim dediler.
  Ama ben paramın iadesini istiyorum.
  Böyle birseyin olamayacagını ve yerine baska bır ürün alabılırsınız dediler şimdi nadıl bır yol izlemeliyim.

  Yanıtla
 6. İyı günler ben oturma grubu aldım ve montajında bı ayağı kırık takıldı ve bir koltukta değişim yapıcaz dedıler ve 1 ay gectı hala degısım yapmadılar her gün geçiştiriyorlar ürünü iade etme hakkım nedir kart ıle almıştım ürünü aynı şekilde tv ünitesi de aldım fakat onu da farkettık Ki mobilyasında vv şişmeler başlamış arka tarafında ne yapmalıyım

  Yanıtla
 7. Merhaba Evdizden bir yatak odası aldım ürün kapıya kadar geldi odaya sığmaz dediler ürün değişimi yazdılar. Şimdide ben istemiyorum daha ucuzunu buldum yapılan taksitlendirmeyede daha 1 lira ödemedim bu anlaşma şimdi geçerlimi ben cayamazmıyım ya ürün beğenip alıcakmışım almasam bile ödücekmişim..

  Yanıtla
 8. Merhaba ben2/11/2018 tarihinde evkur dan eletirikli pisiklet icin sozlesme imzaladim bahakkinizda arastima yapilacak onay cikarsa urun teslim edilecek dediler 3gun sonra arastima yapislar benim odeme konusunda saglam oldugumu anlamislar urunu teslim etmek istediler ben urunu almaktan vaz gectigimi soyledim almak zoruda oldugumu almassam urunun yari parasini alacaklarini soylediler bunu uzerine urunu almak zorunda kaldim uru eve goturup denedigimde urunun gusurlu oldugunu farkettim urunu geri iade ici gittigimde urunu iade ve degistirme yapamayacaklari bu parayi soke soke alacaklarini itedigim yere sikayet etmemi soylediler bende tuketici mahkemesine verdim senetlerin gunu geldi odeme falan yapmadim 30/5/2019 da mahkemem var yalniz karsi tarafin avkatlai var ben ise yalnizim karar neolur bilmiyorum karsitaraf sozlesmenin imzalandigi gunden itibaren malin teslim oldugunu ve hic para oden mediginden benim kotuniyetli oldugumu ve mahkemenin reddini istemis be urunlerini deneme maksadi haric hic kullanmadim geldigi gibi paketledim duruyor saygilar budurumda beni bilgilendirirseniz sevirim

  Yanıtla
 9. 15.09.2018 Hummel marka mont aldım, montun elyafları şapka ve on kısım hariç toplandı bunun değişimini veya iadesini talep edebilirmiyim herhangi bir süre varmı acaba…

  Yanıtla
  • Ürünü mağazaya getirdiğinizde muhtemelen bu sorunun fabrikasyon hatası mı yoksa sizden kaynaklı mı olduğu için incelemeye göndereceklerdir. Garanti süresince başvuru yapabilirsiniz ama ne kadar çabuk başvurursanız o kadar iyi olur.

   Yanıtla
 10. İyi günler iki ay önce koltuk takımı aldım paranın çoğunu da ödedim fakat koltuk takımı bir ay sonra gelecek denmesine rağmen gelmedi aradgmzda ıslak imza uyuşmuyor onun için sıkıntı var sistemden halletseydk olmazdı fakat islem kısmi elden ve sistemden halloldugu için sıkıntı dendi sonrasında erteleyp duruyorlar neymiş taşıyıcı kişilerle alakaliymis 2o gündür depodayms takım ve hala teslimi olmadı.iptal etsem ne kadar zamanda paramı teslim alırım yada parayı vermeme yada geç verme gibi olaylarla karşılaşır mıyım ne yapmam gerekiyor.surekli bir bahane

  Yanıtla
 11. 12 ekimde insaat magzamızdan iade alınımı olmadıgını sadece baska bir mal ile degişim yapılabilecegini bilmesine ragmen ( hem yaılı magaza içerisinde görülecek yerde asılı hemde sözlü uyarılaryapılmasına ragmen bir adet lavabo satılmıştır 19 gün sonra müsteri gelip baska daha ucuzunu buldugunu malı iade etmek istedigini ve parasını almak istedigini beyan etmektedir kendisine çalışanlar dükkan içerisindeki uyarı levhalarını ve sözlü olarakta uyardıklarını sadece baska bir malla degişim yapılacagını iade alınamyacagını ifade etmişlerdir müsteride tükekici hakem heyetine gidip şikayette bulunmuştur ne apmamı gerekiyor saygılar

  Yanıtla
  • mağaza alışverişlerinde, müşteri malı görüp dokunabildiği için iade hakkı olmamaktadır. Tüketici hakem heyetinden de böyle bir karar çıkacaktır. Kararı bekleyiniz, başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Mal ayıplı değilse siz haklısınız.

   Yanıtla

Yorum yapın