Maya Göz katarakt ameliyatı fiyatları

Photo of author

By Bilgio.Net

Maya Göz Hastanesinde Fako yöntemiyle yapılan katarakt ameliyatları SGK tarafından karşılanmaktadır. Katarakt ameliyatı olmak isteyen hastalar muayene ücreti dışında bir ücret ödememektedir.

Bununla birlikte ameliyat esnasında göz içi mercek değiştiğinden, devletin karşıladığı ucuz mercek yerine daha kaliteli mercek yerleştirilsin isteyen hastalar fark ücreti ödeyerek ithal mercek taktırabilmektedir. Dolayısıyla Maya Göz Hastanesinde katarakt ameliyatı ücretsiz olmakla birlikte ithal ve daha kaliteli mercek tercih edilirse 1069 TL ücret ödenerek (Tek göz katarakt ameliyat ücreti) Alcon marka göz merceği (Maya Göz Hastanesi Alcon firmasının göz merceklerini kullanmaktadır) taktırılabilmektedir.

Maya Göz Hastanesinde katarakt ameliyatı süreci nasıl işler ?

Öncelikle muayene randevusu almak gerekmektedir. Genellikle bir iki gün sonrasına randevu alınabilmektedir. Muayene ücreti hasta giriş işlemlerini yaparken ödenmekte olup hastayı hastanenin sistemine tanıtmak ve bir hasta üzerinden başka bir hastanın ameliyat olmasını önlemek için el tanıma sistemi kullanılmaktadır.

Doktor muayenesinden önce hastanın göz ölçümü yapılmaktadır. Muayene esnasında doktor hem göz ölçüm verileri incelemekte hem de hastanın gözüne cihazla bakarak ve katarakatın hikayesini sorarak muayene yapılmaktadır.

Daha sonra başka bir odada göz tomografisi çekilmektedir. Göz tomografisi verilerini de değerlendiren doktor katarakt ameliyatının yapılıp yapılamayacağına karar vermektedir. Hasta muayene olduğu doktora ameliyat olmaz zorunda değildir, ameliyat için başka bir doktoru seçebilmektedir.

Hasta katarakt ameliyatına elverişli ise hasta ile doktor ameliyat gününe karar verir. Bazen aynı gün bile ameliyat olabilmektedir. Doktorların ameliyat günleri vardır, genellikle bir doktor haftanın iki günü ameliyata girmektedir.

Ameliyat gününden önce hastanın banyo yapması iyi olacaktır. Çünkü katarakt ameliyatından sonra bir hafta göze su değmemesi gerekmektedir. Ameliyat günü hasta işlemlerini yaptırdıktan sonra bekleme salonuna alınır. Burada damla damlatılarak gözün uyuşması sağlanır.

Hasta ameliyathaneye alınınca da damla damlatılır. Ameliyat yaklaşık 20 dakika sürmekle birlikte ameliyat önce bekleme süresi de hesaba katılırsa yaklaşık 1 saat süren bir süreçtir.

Katarakt ameliyatında katarakt eritilir ve göze mercek takılır. Bunun için iki adet minik delik açılması gerekir. Hasta bu esnasında ciddi bir ağrı hissetmez. Ameliyat sonrasında da hafifi batma ağrısı olacaktır.

Katarakt ameliyatından iki saat sonra damla damlatılmaya başlanır. Damlaların nasıl damlatılacağı hemşire tarafından hastaya anlatılır. Katarakt ameliyatından sonra hasta iki adet damla kullanır. Bunlardan birisi göz tansiyonu için diğeri ise mikrop kapmaması içindir. İki hafta süresince kullanılır.

Ameliyatın ertesi günü kontrol randevusuna gelinir. Kontrol randevusu ücretsiz olup göz ölçümü ve doktor muayenesi yapılır.

Ameliyattan bir hafta sonra ikinci kontrol randevusu vardır. Bir ay sonra da üçüncü ve son kontrol randevusu vardır. Ameliyattan bir ay sonraki randevuda hastaya göz ölçümü yapılarak gerekirse gözlük verilir.

Katarakt ameliyatı bazılarının zannettiği gibi sadece gözdeki katarağın temizlenmesinden ibaret değildir. Katarakt ameliyatında katarakt ile birlikte gözün kendi merceği parçalanmakta, dolayısıyla yapay mercek takılması zorunlu hale gelmektedir.

Bazı hastalarda ameliyattan bir süre geçtikten sonra ameliyatta takılan göz merceğinde kireçlenme olmaktadır. Böyle bir durumda bu kireçlenme küçük bir ücretle temizlenmektedir.

Katarakt ameliyatı çoğu ameliyata göre basit ve kısa süren bir ameliyat olsa da bazen ameliyata bağlı sorunlar çıkabilmekte, ikinci bir ameliyat gerekebilmektedir. Dolayısıyla katarakt ameliyatının da riskleri vardır.

Hastanın her iki gözünde de katarakt var ise önce bir gözü ameliyat edilmekte, duruma göre diğer gözü birkaç gün sonra ameliyat edilmektedir.

Maya Göz katarakt ameliyatı fiyatları

Tek göz için;

Yerli mercek takılırsa;

Muayene ücreti (Bir seferlik) + 0 TL

İthal mercek takılırsa;

Muayene ücreti (Bir seferlik) + 1069 TL

“Maya Göz katarakt ameliyatı fiyatları” üzerine 2 yorum

    • Ameliyattan önce hastaya mercek seçenekleri hakkında bilgi verilmektedir. Trifokal mercek konusunu muayene eden doktorla görüşmelisiniz.

      Yanıtla

Yorum yapın