Mehter ve Mehter Marşı Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Mehter, Osmanlılarda askeri müziği icra eden topluluğa verilen isimdir. Farsça ‘’ mihter ‘’ kelimesi Türkçe’ye Arapçalaştırılarak ‘’ mehter ‘’ şeklinde geçmiştir ve ‘’ ekber ‘’ ( En büyük ), ‘’ azam ‘’ ( Pek ulu ) manasında kullanılmıştır. Dünyanın en eski bandosu olan mehterin kökeni Orhun yazıtlarına kadar uzanmaktadır. Mehter, Türk geleneklerinde, azametin ve ihtişamın bir simgesi olmuştur. Devletin görkemi, ululuğu çalınan aletlerin vasıtasıyla etrafa duyurma amaçlanmıştır. Mehter, savaş alanında şevk ve coşku unsuru olarak çalınırken; barış zamanında da bağımsızlığı, saltanatın devam ettğini simgeleyen bir müzik olmuştur. Savaş meydanlarında, kale kuşatmalarında, düşmana hücum esnasında, türklerin cesaret duygularını kamçılamış, sözleriyle de Türklere manevi destek vermiştir.

Sancak ve mehter, Türk devletinde birbirinden ayrılmaz çok önemli unsurlar olmuştur. Türklerin Orta Asya geleneklerinde, devletin başı olan Hakanın otağı önünde büyük davul ve kös, günün belli zamanlarında çalınırdı. Türklerde adeta bir güç gösterisi lan bu törene ‘’ nevbet ( nevbe) vurma ‘’ da denilirdi. Mehter nevbet vururken savaşta saf durumunda, barış zamanında ise yarımay biçiminde dururlardı.

Osmanlı mehterinde kullanılan çalgılar; zurna, boru, kurrenay ve mehter düdüğü gibi üflemeli; kös, davul, nakkare, zil ve çavgan gibi vurmalı çalgılardır. Bunlardan çevgan, ucunda küçük ziller bulunan bir sopa şeklindeki, sadece mehtere has bir müzik aletidir ve başka yerde kullanılamaz. Mehter müziğindeki makamlarda, klasik Türk müziği makamlarıyla aynıdır.

Askeri müzik ve bandonun temel taşı kabul edilen mehter, günümüzde Genelkurmay Başkanlığı’na İstanbul Askeri Müze ve Kültür Sitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında verdiği konserlerle tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken mehter, varlığını ve etkisini halen korumaktadır.

4 YORUMLAR

  1. mehterin giysileri renk ve biçim bakımından ayrı bir güzellik arz eder. giysilerinde tüm renkleri görmek mümkündür.

  2. Gelenek ve göreneklerimize uygun, harika bir marştır. Ara ara internetten açıp dinlerim. İnsanın ruhunu dinlendiriyor.

  3. Belediyeler hatta firmalar bile mehter takımı kurmaya başladı ama bence hiçbir zaman gerçek mehter takımımız olan Genelkurmay Mehter Takımın yerini tutamaz.Hem tarihsel hem de bilimsel ve ciddi yaklaşıyorlar.

  4. Çok garip birşey buldum mehter marşını ters çevirince çok garip şeyler çıkıyor ben pek anlayamadım ama anlamlı şeyler var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here