Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Photo of author

By Bilgio.Net

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mart ayında yapılan üniversite sınavlarından sonra öğrencilerin hangi bölümü tercih edeceği ve neden o bölümü okuyacağı kafalarını kurcalamaya başladı bile. Bu makalemizde Moleküler Biyoloji Ve Genetik bölümü hakkında bilgiler bulabileceğiniz, neden bu bölümü seçmeniz gerektiği, bu bölümü bitirdikten sonra iş imkanları hakkında bilgiler biraz olsun işinizi görebilir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün Amacı ve Kapsamı

Bu bölüm MF – 3 puan türünden öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bölümün süresi 4 yıldır. Moleküler biyoloji ve genetik bölümü canlı veya cansız tüm organizmaların moleküler ve genetik düzeyde yapılarını ve ilişkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Moleküler biyoloji ve genetik bölümünün amacı bu alanda duyulan ihtiyacın karşılanması için adayların yetişmesini sağlamaktadır.

Moleküler biyoloji ve genetik bölümünde genel olarak; Bitki Biyoloisi, Biyoistatistik, Biyokimya, Biyoteknoloji, Fizyoloji, Ekoloji ve Evrim gibi dersler verilmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Okumak İsteyenlerde Gereken Özellikler

Bu bölümü okumak isteyen adaylarda öncelik olarak fizik, kimya ve biyoloji gibi alanlarda başarılı olmaları beklenmektedir. Ayrıca araştırma yapmayı seven, doğayla uğraşmayı seven, sabırlı ve gözlem yeteneği olan adayların bu bölümde daha başarılı olacakları bilinmektedir.

moleküler-biyoloji-ve-genetik-iş-imkanları
leküMoleküler Biyoloji ve Genetik Mezunlarının Çalışma Alanları

Bu bölümden mezun olan adayların çalışma sahaları öncelikle bakanlıklar dahilinde bulunan araştırma enstitülerinde ve özel sektörde bulunan gıda ve ilaç endüstrisinde kendilerine iş imkanı bulabilirler. Ayrıca bu bölümden mezun olan adaylar eğer isterlerse hastanelerde de kendilerine iş imkanı bulabilirler. Bunun yanı sıra akademisyen olarak kariyerine devam etme olanakları da vardır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Kaç Kez Tercih Edildi ?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümü 2014 verileri ışığında MF – 3 puan türünde öğrenci kabul eden 75 program bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl bu bölüme ayrılan kontejyan sayısı 1877 olarak belirlenmişti. Bu ayrılan kontejyana 1590 öğrenci yerleştirilmiş ve 287 öğrencilik yer kalmıştır.

Moleküler biyoloji ve genetik bölümü ÖSYM’nin açıklamış olduğu bilgilere göre, bu alanda eğitim veren bütün üniversiteler sıralandığında bu bölümü 20 bin 333 öğrenci tercih listesine yazmıştır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde En Çok Yazılan Üniversite Hangisidir ?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümü yine ÖSYM’nin açıklamış olduğu verilere göre, en çok tercih edilen üniversite 1500 kez ile Uludağ Üniversitesi olmuştur.

 

Yorum yapın