Samsung Android’i Bırakıyor Mu ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Samsung Android’i Bırakıyor Mu ?

Samsung akıllı telefon piyasasına girdiğinden beri kullandığı işletim sistemi olan Android’i bırakıyor mu ? Uzun zamandan beri Android’in en büyük destekçisi olan Samsung artık kendi işletim sistemi olan Tizen üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Peki bu Tizen nedir ? Kullanışlı mıdır ? Bu ve buna benzer soruların cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Tizen, Linux tabanlı, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Akıllı telefonlar,araç içi bilgi sistemleri, tabletler ve akıllı televizyonlar için geliştirilen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Apple’ın kendi işletim sistemi olması ve bu işletim sistemi kullanıcılar tarafından pek rağbet görmesi üzerine Samsung ’da kendine özel bir işletim sistemi üzerine çalışmalarına başladı. Şirket bünyesi tarafından yapılan açıklamaya göre oluşturulmuş olan bu işletim sistemini Samsung sadece akıllı telefon ve tabletlerde değil, üretmiş olduğu bütün cihazlarda kullanmak istiyor.

Şirket politikaları dahilinde üretilen bu işletim sistemi sayesinde Samsung cihazları daha büyük bir hedef kitleye ulaşarak şirketin büyümesinde büyük bir öneme sahip olacağı bildiriliyor.

Peki Tizen Nedir ?

Tizen’in ilk oluşma süresi Nokia ve Microsoft ile anlaşıp MeeGo projesine artık destek veremeyeceğini bildirmesi üzerine başlamıştır. Bu açıklamanın ardından İntel ve Samsung anlaşıp bu projeyi devam ettirme kararı almışlardır.

tizen-ekran-görüntüsü
Ama üzerlerinde çalışmış oldukları proje, içerik bakımında MeeGo ile hiçbir bağı olmayıp ayrı bir işletim sistemini meydana getirmiştir. Bu işletim sistemi HTML 5 APİ’leri üzerine kuruludur. Ayrıca Native desteği de ( C/C++ ) 2,0 Magnolia sürümü ile kullanıcıların beğenise sunulmuştur.

Samsung’un artık Tizen işletim sistemine odaklandığını Hindistan’da görmüş bulunmaktayız. Şirket tarafından yapılan açıklamada 2016’nın ilk çeyreğinde Hindistan’da 64 milyon adet Tizen işletim sistemine sahip cihazın satıldığı duyuruldu. Bu da Samsung tarafında bu işletim sisteminin tutacağı yönündeki ön görülerini kuvvetlendirmiş oldu.

Yorum yapın