Nazoster kortizonlu mu ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kronik olarak burun tıkanıklığı yaşayanların kullandığı Nazoster kortizonlumu, kaç gün kullanılır, yan etkileri nelerdir ?

Uzun süreli olarak devam eden saman nezlesi veya rinit gibi şikayetler burun etinde büyüme yaparak burun tıkanıklığına neden olur. Nazoster burun spreyi burun etini küçülterek hastanın kolay nefes almasını sağlar. Sadece rinit değil, sinüzitten, nazal polip tedavisine kadar burun tıkanıklığı ile alakalı birçok şikayet için kullanılır.

Nazoster sprey nedir ?

Etkin maddesi mometazon furoat olan ve burun tıkanıklığını açmada kullanılan burun spreyidir. Her püskürtme, 50 mcg anhidr mometazon furoata eşdeğer 100 mg süspansiyon içermektedir.

Yaygın kullanım alanları

Nazal polip (burun etinde oluşan iyi huylu ur): Burun mukozasındaki minik poliplere nazal polip denir. Nazal polipler burun tıkanıklığına ve nefes alma güçlüğüne neden olur. Nazoster burun spreyi nazal poliplerin aşamalı olarak küçülmesini sağlar.

Ağaç, çimen, ot polenleri, küf ve mantar sporları nedeniyle oluşan mevsimsel saman nezlesi:Bu tür şikayetler genellikle mevsimseldir. Şikayetler ortaya çıkmadan 2-4 hafta önceden Nazoster burun spreyine başlanırsa saman nezlesinin neden olduğu, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi şikayetler engellenir.

Ev tozu akarları, hayvan tüyü kepeği, kuş tüyü ve bazı gıdalar nedeniyle oluşan devamlılık arz eden rinit (Burun iltihabı): Nazoster burun spreyi alerjik nedenlerle oluşan burun mukozasının şişmesi, burun kaşıntısı, hapşırık gibi şikayetleri azaltır, hastanın daha kolay nefes almasını sağlar.

Nazoster sprey burun tıkanığına sebep olan başka şikayetler için de kullanılmaktadır.

Nazoster sprey kaç gün kullanılır ?

Nazoster burun spreyini kullandıktan sonra etkisini göstermesi için 12 saat geçmesi gerekir. En geç iki güne kadar etkisini gösterecektir.

Nazoster burun spreyi doktor başka şekilde önermediyse her burun deliğine günde bir kere iki püskürtme şeklinde kullanılır. 12 yaş altı çocuklarda ise günde bir kere birer püskürtme şeklinde kullanılır. 2 yaş altı bebekler için uygun değildir.

Nazoster burun spreyi şikayetler geçene kadar kullanılır. Ne kadar süre kullanılması gerektiğini şikayetlerin şiddetine göre doktor belirleyecektir. İlacın prospektüsünde kullanım süresi belirtilmemekle birlikte Nazoster burun sprey sürekli kullanılmamalı, şikayetler azalınca geçmelidir.

Doktor şikayetlerin durumuna göre Nazoster burun spreyini 1 hafta, 20 gün veya 3 ay kullanılmasını tavsiye edilebilir.

Nazoster burun spreyinin uzun süre kullanılması halinde yan etkileri hasta için zararlı olabilir. Ayrıca burun da yara var ise veya burun enfeksiyonu geçiriliyorsa önce hasta iyileşmeli, iyileştikten sonra Nazoster burun spreyi kullanılmalıdır.

Nazoster burun spreyi düzenli kullanılmalı, doktor kes demeden bırakılmamalıdır. Doktorun önerdiğinden daha uzun süre de kullanılmamalıdır.

Nazoster burun spreyi fiyat

İlacı Santa Farma İlaç Sanayi AŞ üretmektedir. İçeriğinde 140 püskürtme için 18 g süspansiyon içeren burun spreyinin fiyatı 22,20 TL dir.

Nazoster kortizonlu mu ?

Nazoster burun spreyinin ana etken maddesi mometazon furoat olup kortikosteroid grubuna girmektedir. Yani bu madde Nazoster burun spreyi kortizonludur.

Kortizonlu burun spreyleri uzun süre kullanıldıklarında hastayı rahatsız edecek derecede yan etkilere neden olabilirler. Ancak kronik olarak burun tıkanıklığı yaşayan kişiler için diğer alternatifler daha dezavantajlı olabilir.

Burun tıkanıklığını açmada kortizonlu burun spreyleri haricinde iki alternatif vardır.

  • Okyanus suyu bazlı burun spreyleri
  • Dekonjestan burun spreyleri

Okyanus suyundan imal edilen burun spreyleri bebekler ve hafif seyreden burun tıkanıklığı için uygundur. Rinit kaynaklı burun tıkanıklığı için yeterli değildir.

Dekonjestan grubu burun spreyleri burun tıkanıklığını açmada etkilidir ama kullanmayı bırakınca burun mukozası eskisinden beter şiştiği için bu tür burun spreylerini kullanmaya başlayınca bırakmak zordur, bırakınca burun tıkanmaktadır.

Dolayısıyla Nazoster gibi kortizonlu burun spreyleri yan etkileri fazla olsa da bağımlılık yapmadıkları için doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Kronik olarak burnu tıkanan kişilerin bunun sebebini araştırıp özellikle alerjik ise alerjik etkenlerden uzak durması faydalı olacaktır.

İlgili yazı: Kortizonlu burun spreyi isimleri

Nazoster yan etkileri

Nazoster burun spreyinin yaygın görülen yan etkileri burun kanaması, burnun tahriş olması, yanma ve burunda ülserleşmedir. Ne kadar uzun süre kullanılırsa bu yan etkilerin görülme ihtimali de artmaktadır.

Nazoster burun spreyi farenjit (boğaz iltihabı) oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Burunda yara varsa Nazoster burun spreyi kullanmak uygun değildir. Gebelik ve emzirme döneminde zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Hasta enfeksiyon geçiriyorsa, gözünde uçuk varsa, kistik fibroz varsa, başka kortizonlu ilaçlar kullanılıyorsa ve daha önceden verem hastalığı geçirildiyse hastanın Nazoster burun spreyi kullanırken dikkatli olması gerekir.

İlgili yazı: Kortizonlu burun spreyi kilo aldırır mı ?

“Nazoster kortizonlu mu ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın