Silverdin leke bırakıyor

Photo of author

By admin

Başarılı yanık kremlerinden biri olan Silverdin maalesef leke bırakıyor. Özellikle cilde kalın bir tabaka halinde uygulanması halinde yara iyileştikten sonra da izi kalan bir leke oluşmaktadır.

Silverdin neden leke bırakıyor

Silverdin içeriğinde bulunan gümüş sülfadiazin etken maddesi oldukça etkili bir mikrop önleyicidir. Ancak aynı zamanda bu madde ciltte uzun süre çıkmayan lekenin de müsebbibidir.

Bilindiği üzere gümüş takılar bir süre sonra oksitlenerek kararırlar. Gümüş sülfadiazin maddesi de oksijen ile temas ettiğinde ciltte mavimsi veya gri-siyah bir görünüme neden olmaktadır.

Bunun sebebi ciltte gümüş birikmesi sonucu oluşan bir tür gümüş zehirlenmesi (arjiroz) durumudur. Arjiroz etkilerinin geçmesi birkaç ay ila birkaç yılı bulabilir.

Gümüş takılar nedeniyle de arjiroz sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Silverdin lekesi kalıcı mı geçici mi ?

Sİlverdinin ciltte bıraktığı leke kalıcı değildir fakat kısa sürede kaybolmaz. Eğer derin yanıklar için Silverdin kullanıldıysa lekenin kendiliğinden kaybolması birkaç yılı bulabilir.

Öte yandan yanık bölge iyileştikten sonra daha koyu görünümde olmaktadır. Yani Silverdin kullanılmasa dahi iyileşen yanık bölgesi biraz lekeli görünmektedir.

Silverdin lekesi nasıl çıkar ?

Silverdin lekesini çıkaracak bir formül bulunmamaktadır. Silverdinin yoğun bir şekilde kullanımı sonucunda ciltte gümüş birikimi söz konusu olmakta ve bunun ciltten atılması çok uzun sürmektedir.

Eğer Silverdin yara bölgesine sürüldükten sonra üzeri kapatılırsa cildin bu maddeyi emilimi hızlanmakta, yara daha çabuk iyileşse de leke kalma riski artmaktadır.

Kararmaya sebep olan unsur gümüşün güneş ışığına maruz kalması olduğundan Silverdin tedavisi bittikten sonra hastanın uzun süre güneş ışığında kalmaması ve güneş sürmesi, leke oluşmaması adına yararlı bir uygulamadır.

Meydana gelmiş bir lekeyi (Silverdin kaynaklı bir lekeyi) çıkarmanın bir yolu yoktur. Cilt kendini yeniledikçe gümüş iyonları deriden zamanla atılacak ve leke kendiliğinden kaybolacaktır.

Prospektüste leke ile ilgili ne yazıyor ?

Silverdinin prospektüsünde yan etkiler arasında seyrek olarak deride renk değişikliği görülebileceği yer almaktadır.

Eğer Silverdin yanık bölgesine kalın bir tabaka halinde uygulanırsa ve uzun süre uygulanırsa, ayrıca üzeri sargı bezi ile kapatılırsa Silverdinin leke bırakma ihtimali artmaktadır.

Silverdin nasıl kullanılmalı ?

Silverdin yanık ve yaraların mikrop kapmamasını sağlayan ve acıyı azaltan bir kremdir. Asla reçetesiz satılan cilt bakım kremleri gibi cildi beslemek amaçlı kullanılmamalıdır.

Cilde Silverdin uygulamadan önce steril bir eldiven giyilmelidir. Yanık olan bölgeye yanığın ciddiyetine göre 3 mm ila 5 mm arasındaki kalınlıkta günde bir veya iki kez Silverdin uygulanmalıdır.Bir seferde yanığa uygulanacak Silverdin miktarı 5 gramı aşmamalıdır.

Eğer yanık derin ise üzeri steril bir pansuman ile örtülmelidir.

Silverdin krem yanık izini geçirir mi ?

Silverdin krem iyileşmiş yanıklardan kalan izleri geçirmez.

 

Yorum yapın