Kortizonlu burun spreyi kilo aldırır mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Uzun süreli kortizon alımının kilo alımına sebep olduğu bilinmektedir. Peki kortizonlu burun spreyi kilo aldırır mı ?

Kortizon nedir ?

Kortizon aslında vücudumuzun böbrek üstü bezlerinde ürettiği stres hormonudur. En çok sabah saatlerinde üretilir. Travma ve cerrahi operasyon gibi durumlarda kortizon üretimi artar. Eğer vücut yeterli miktarda kortizon üretmezse bağışıklık sistemi ile alakalı sorunlar ortaya çıkar.

Vücutta fazla kortizon bulunması halinde ise vücutta su ve tuz tutulumu olur, bazı bölgelerde ödem oluşur, yağlanma bölgeleri oluşur. Kısacası uzun süreli kortizon kullanımında veya vücudun fazla kortizon üretmesi halinde kişi bir miktar kilo alır.

Fakat kortizon kaynaklı şişmanlık normal şişmanlıktan biraz farklıdır. Kortizon vücutta yağ dağılımını değiştirir ve karın bölgesinde kürek kemikleri arasında ve yüzde şişmanlamaya sebep olur. Kortizon kaynaklı şişmanlayan kişiler “ay yüzlü” olurlar.

Burun spreylerinde neden kortizon kullanılır ?

Stres, büyümeyi durduran, vücut faaliyetlerini yavaşlatan bir olgudur. Burun spreyindeki kortizon burun etindeki hücresel faaliyetleri yavaşlatarak minimum formda kalmasını, yani küçülmesini sağlamaktadır.

Burun etinin küçülmesi sayesinde burun tıkanıklığı açılmaktadır.

Kortizonsuz burun spreyleri var mı ?

Kortizonlu olmayan burun spreyleri de vardır. Fakat kortizon içermeyen burun spreyleri kullanıldığı müddetçe etkili olan kullanılmayınca etkisi geçen ilaçlardır. Kullanmayı bırakınca yeniden burun tıkanıklığına sebep oldukları için bunların yerine kortizon içeren burun spreyleri tercih edilmektedir.

Kortizonlu burun spreyi kilo aldırır mı ?

Kortizon içeren ilaçların kilo alımına sebep olabilmesi için yüksek dozda ve uzun süreli kullanılması gerekir. Kortizonlu burun spreyini bir hafta kullanmak kilo aldırmasa da aylarca kullanmak kilo alımına sebep olabilir.

Alınan kilolar kortizon kaynaklı mı yoksa başka mı nasıl anlaşılır ?

Kortizonlu burun spreyi kullanan biri kilo aldıysa bunun sebebi alınan kortizon da olabilir, başka da olabilir. Şişmanlama şeklinden kilo alımının kortizon kaynaklı olup olmadığı tahmin edilebilir.

Kortizon kaynaklı şişmanlamada yüzden alınan kilolar belirgindir. Yüz hatları yuvarlaklaşır. Kortizon en çok karın bölgesi ve sırtta kürek kemikleri arasında kilo alımına sebep olur.

Kortizon kullanan kişilerde aşağıdaki şikayetler görülebilmektedir.

  • Derinin incelmesi, yaraların geç iyileşmesi,
  • Kasların zayıflaması, kemiklerin incelmesi,
  • Psikolojik sorunlar,
  • Göz tansiyonu
  • Kıllanma
  • Tansiyon yükselmesi

Eğer kilo alımının yanında bu tür şikayetler de var ise alınan kiloların kortizon kaynaklı olduğu söylenebilir.

Kortizon nedeniyle kilo almamak için ne yapmalı ?

Yağ, Şeker ve tuz alımını azaltmak gerekmektedir. Bu maddeler su tutulumunu ve ödemi kolaylaştırmaktadır.

 

İlgili yazılar:

Kortizonlu burun spreyi isimleri

Zedprex kilo aldırır mı ?

Nazoster kortizonlu mu ?

Yorum yapın