Netflixin en iyi polisiye dedektif dizileri

Photo of author

By Bilgio.Net

Netflix platformunda yayınlanan polisiye, suç, gerilim, polisiye, dedektif içerikli dizilerden seçtiğimiz en iyi üç tanesini bu makalede tanıtacağız. “En iyi” kavramı kişiye göre değiştiği için sizin en iyi listeniz bundan farklı olabilir.

Netflix nedir ?

Netflix Digitürk muadili bir sistemdir. Açık kanalların seviyesinin düşmesi ve bitmek bilemeyen reklam sürelerinin izleyiciyi bayması nedeniyle kaliteli dizi ve filmleri belli bir ücret karşılığında sunan bir platformdur.

Amerika  ve diğer Batı ülkelerinde Netflix ve benzer yayın platformları bolca bulunmaktadır. Kısa bir süre önce Türkiye pazarına giren Netflix kayda değer bir müşteri kitlesine ulaşmış durumdadır.

İlk aydan ücret almaması ve ücretlerin de uygun olması nedeniyle yaygınlaşacağı da ortadadır. Netflix dizileri ve filmleri genellikle Amerikan yapımı olsa da Türklere hitap eden bolca yapım mevcut.

The mindhunter

Bu polisiye/suç tarzı bir dizidir. Bizdeki Arka Sokaklar dizisiyle karşılaştırılmayacak kadar sanat ve senaryo boyutu yüksek olduğu için polisiye meraklıları tarafından oldukça beğenilmektedir.

Dizinin konusu: 1979 yılında FBI içinden çıkılması zor suç şebekelerini deşifre etmek, çözülemeyen suçları araştırmak için gelenekselden farklı bir yaklaşım sergileyerek suç işleyenlerle röportaj yapmaya karar verirler.

Polis kafasıyla değil suçlu kafasıyla hareket edilirse, yakalamak istedikleri katilleri daha kolay buluruz diye düşünmektedirler. Azılı suçlularla irtibata geçmek her yönüyle risk taşımaktadır ama bunu denemeye karar verirler.

Olayla 70’li yılların sonlarında geçtiği için dizi biraz dönem filmi tadında. Yer yer hoşa giden replik ve sohbetler var. Merak unsuru her zaman var. Zaman zaman monotonluk olsa da aksiyon da var.

Dizinin baş kahramanları FBI ajanı rolündeki Holden Ford ve ortağı Bill Tench. Dizide Debby ve Wendy adlı karakterler dizilerde gözü “dişi” arayan kitleyi tatmin için ve biraz renk katsın diye konulmuş.

The alienist

Gerilim tarzı ürpertici bir dizidir. Ne kadar korku o kadar başarı mantığıyla izleyicileri gerim gerim geren bir yapımdır. İsminde “alien” olması nedeniyle bir zamanların meşhur uzaylı yaratığı ile karıştırmayınız. Olaylar dünyada geçmekte ve dünyalıları konu almaktadır. Dizinin adı “Ruh avcısı” şeklinde tercüme edilmektedir.

Gerilim türünde olmasın rağmen polisiye-suç tarzı vardır. Amerikan filmlerine özgü bazı iğrençliklerle süslenmiştir. the mindhunter ı sevenleri bu diziyi de sevecekler, sevmeyenler ise bu diziye “berbat” notu vereceklerdir.

Dizinin konusu:Ortada bir cinayet suçu vardır. Bu suçu Times muhabiri John Schuyler Moore, onun okuldan arkadaşı ve aynı zamanda psikolog olan “ruh avcısı” lakaplı Dr. Laszlo Kreizier ve henüz yeni atanmış olan polis müdürü Theodore Roosevelt bu suçu araştırıyor.

Bu dizi de bir dönem dizisi. Olaylar 1896 Newyork’unda geçiyor. Psikoloji barındıran polisiye tarzı bir dizi. Merak unsuru bölümlere dağıtıldığı için sabırsız izleyici biraz sitem edebilir. Ama döm dizilerinin ayrı bir havası var. Baş karakterleri de benimserseniz gideri var.

The sinner

Bu da polisiye ve dram tarzı bir dizi. Psikolojik öğeler de barındırıyor. Diziyi sürükleyen kişiler Jessica Bielin oynadığı karakter ve dedektif rolünü oynayan Bill Pulman. Bu ikilinin sergilediği başarılı oyunculuk sayesinde bu diziyi üst sıralara yerleştirdik. Amerikan tarzı psikolojik dram türü diziler ülkemizde çok tutulmuyor ama bu dizi bir istisna.

Dizinin konusu: Genç anne korku, şiddet ve öfkeye meyillidir ama neden meyillidir ? Geçmişi ile yüzleşerek merak edilen sorular yanıt buluyor.

 

BİR TAVSİYE: Diziler hayata renk katsın diye var, hayatı dizilerle yaşamak için değil. Aşkı, cesareti, mutluluğu dizilerde değil hayatın kalbinde arayalım. Dizi izlerken geçirilen zaman aynı zamanda gerçek hayattan çalınan bir zamandır.

DİĞER TAVSİYE: Diziye ayırdığın vaktinin onda birini kutsal kitabını öğrenmeye ayırmaya ne dersin ? Rabbimiz kitapta ne diyor hiç merak etmedin mi?

 

 

Yorum yapın