Nusretiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir ? Tarihi Hakkında Bilgiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Nusretiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir ? Tarihi Hakkında Bilgiler

Tophane Camii olarak da adlandırılır. Burada daha önce 3. Selim tarafından yaptırılan Arabacılar Kışlası’na ait bir camii bulunmaktaydı. Kışlanın bir çok bölümünü yok eden yangından hemen sonra, 1823’te bu camii inşa edildi. Üç yıl sonra da minarelerin şerefelerinin bir kısmı yeniden yaptırıldı.

Mimarı Krikor Balyan’dır. 2. Mahmut, Yeniçeri Ocağı’nın kanlı bir rövanşla ortadan kaldırılmasını kutlamak amacıyla yaptırdı camiyi. Bina 1950’lerin sonunda, 1980’lerde ve 1990’larda bakıma alınıp onarıldı. Kılıç Ali Paşa Camii’nin avlu duvarlarının geri çekildiği ve Dolmabahçe Sarayı’nın bazı birimlerinin de yok edildiği 1950’lerdeki yol genişletme sırasında yapının avlu duvarları bütünüyle kaldırıldı.

Balyan ailesinin yaptığı en güzel barok eserlerdendir Nusretiye Camii. Cephe bezemesinde rokoko ve ampir üslubunun bir karışımıdır. İç dekorasyonda, geç dönem Osmanlı süsleme öğeleri öne çıkar. Caminin revaklı son cemaat yeri, merdivenleri ve şadırvanı, mimari olarak eşine pek rastlanmayacak bir ustalık eseridir. Diker çizgilerin kıvrımlara ulaşması, ferahlık telkin eder. Balyan’ların daha sonraki dönemlerde gerçekleştirdikleri projelerin hepsinden daha fazla olgunluk sergiler Nusretiye Camii. Bazı bölümler keskin hatlardan oluşurken bunların arasından bir minyatür hercailiğine, masalcı hacimler belirir. Bu kontrast, daha sonraki eserlerde atlanmış bir mimari lezzettir oysa. Belki Beyler Beyi Sarayı bir istisna olabilir.

Yorum yapın