Ofis mobilyalarında güvenlik nasıl sağlanır

Photo of author

By Bilgio.Net

Mobilya denilince aklımıza ilk olarak günlük hayatımızı kolaylaştıran refahımızı ve rahatlığımızı sağlayan eşyalar gelir. Gününün yarısından fazlasını ofisinde geçiren çalışan insanlar için ofis mobilyalarının güvenliği ve rahatlığı oldukça önemlidir.

Konulduğu yere sabitlenmemiş mobilyaların olması, tekerlekleri ağırlığı fazla olan eşyaları taşıyamayacak kadar zayıf olan sandalyeler, sivri uçlu mobilya kenarları gibi etkenler ofis ortamında sizin güvenliğinizi tehlikeye sokan etkenlerdir.  Bunlara dikkat etmeniz gerektiği zamanlarda önlemini almanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Yahu ofis sandalyesi de mi önemli? Ne olacak sanki? Ofis sandalyesinden ölünür mü? Demeyin.  Çin’de 14 yaşında ki çocuk yüksekliği ayarlanabilen ofis sandalyesi ile oynarken silindiri patlayan sandalye çocuğun rektumuna saplanarak ölmesine yol açmıştır. Bu şekilde ciddi kazalar yaşanabilmektedir. Seçeceğiniz mobilyanın gerekli güvenlik aşamalarından geçmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Ofis mobilyalarının güvenlik derecesini test eden yapılar bulunmaktadır. Mesela bir sandalyenin ne kadara kadar yük taşıyabileceğini özel bir cihaz ile sandalye üstüne ağırlık verilerek ölçülmektedir. Bir başka test sandalyenizin ani bir hareket sonucu dengede kalıp kalamayacağını ölçer. Sandalyenizde otururken ağırlığınızı istem dışı olarak arkaya vermeniz sonucunda sandalyenizin arkaya mı yığılacağını yoksa ön tarafa mı iteleneceğini ölçen testte bulunmaktadır. Bunun gibi birçok test bulunmakta ve ofis mobilyası üreten firmaların bu testleri ürettikleri cihaz üzerinde denemeleri gerekmektedir.

Sizin de ofis mobilyası alırken bu testlerin yapılıp yapılmadığına dikkat etmeniz ve özellikle test aşaması tamamlanan güvenilir olduğuna inandığınız yerlerden ofis mobilyanızı tercih etmelisiniz. Sonuç olarak aldığınız ofis mobilyası sadece sizin için değil çalıştırdığınız kişilerin de sağlığı için önemlidir.

Yorum yapın