Pantpas kilo yaparmı

Photo of author

By Bilgio.Net

Pantpas midedeki asit miktarını azaltan proton pompası inhibitörü grubu bir ilaçtır. Etkin maddesi pa’toprazol’dür. Enterik kaplı olduğu için hap midede çözünmez bağırsaklara ulaştıktan sonra çözünür.

Pantpas orijinal bir ilaç olup reflü, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca Helicobacter pylori denilen mide mikrobunun tedavisinde de amoksisilin, klaritromisin ve metronidazol antibiyotiklerinden ikisi ile birlikte  kullanılır.

Pantpas çiğnenmeden veya kırılmadan su ile yutulan bir ilaçtır. İlacın kullanım dozunu doktorunuz, hastalığınıza göre belirleyecektir.İlaç yemeklerden bir saat önce alınmalıdır. Eğer kullanacağınız zaman almayı unutursanız, sonraki sefer iki doz almayınız. Tedavinin ne kadar süreceğini doktorunuza sorunuz. Doktorunuzun önerdiğinden daha kısa sürede ilacı kullanmayı keserseniz istenmeyen bazı etkiler oluşabilir.

Pantpas kilo yaparmı

Pantpas kilo yapıcı özelliği olan bir ilaç değildir. Yan etkilerinde böyle bir etki yer almamaktadır. Ancak reflü veya gastrit şikayetleri ilaca bağlı olarak azalan kişide beslenme artışı olursa kilo artması olabilir.

Pantpas yan etkileri

Pantpas orijinal bir ilaçtır ve jenerik ilaçlara nazaran fazla bir yan etkisi yoktur. Reflü ve gastrite bağlı ağrı şikayetlerini kısa sürede geçirmektedir.

Ancak Pantpas’ın etken maddesi bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle aşağıdaki şikayetleri yaşayan kişilerin hemen doktora başvurması gerekir:

·  Anjiyodem adı verilen yüzde, ağızda, dilde ve boğazda şişme hali

·  Yutkunurken veua nefes alırken zorlanma

·  Nabzın hızlı atması, terleme ve baş dönmesi şikayetlerinin bir arada yaşanması,

·  Kurdeşen görülmesi,

·  Ciltte hızlı bir şekilde kabarcık veya döküntü gibi deri sorunları görülmesi

·  Cildin sararması, ağrılı idrar yapma, ateş çıkması

·  Anafilaktik şok vb. durumlar.

Tavsiyeler

Pantpas mide asidini azalttığı için reflü şikayetleri azalacak, hastada ilaç kullanıldığı müddetçe mide yanması olmayacaktır. Mide yanmasından kurtulan kişi yasaklı yiyecekleri daha rahat, daha fazla tüketirse reflü hastalığının tedavisi mümkün olmayacaktır. Ayrıca fazla beslenmeye bağlı olarak kilo artışı görülebilecektir.

Reflü hastalarının az ve sık beslenmeleri, reflüyü tetikleyen gıdaları azaltmaları gerekir.

Pantpas gastrit ve ülser hastalıklarında da kullanılmaktadır. İlacın mide ağrı kesmesi hastayı yasaklı yiyecekleri tüketmesini teşvik etmemeli, hasta doktorun verdiği diyeti sadakatle uygulamalıdır.

Mide koruyucular kilo aldırır mı

Mide koruyucuların kilo almaya sebebiyet veren bir özelliği yoktur. Fakat zamanla mide ağrılarının geçmesi ve şikayetlerin azalmasıyla hastada iştah artışı görülebilir. İştah artışına bağlı olarak gereğinden fazla besin almak kilo aldıracaktır.

Yorum yapın