Patili Dostlarımız: Kediler ve Sevimli Eşyaları

Photo of author

By Bilgio.Net

Kedi sahipleri çok iyi bilir ki onlar evin küçük yaramaz çocuklarıdır. Aslında her birinin kendine has karakterleri var. Kimi asi kimi sevgi yumağı kimi ise oldukça meraklı… Hepsini tek bir paydada buluşturan yegane özellik ise gerçek birer dost oluşları! Vahşi atalara sahip bu küçük patili dostlarımız, evrimsel süreçte evcil birer arkadaşa dönüşerek hanelerin birer ferdi oldular. Yaşam alanı sunduğumuz evlerimizde ise tıpkı bizler gibi kedilerimizin de çeşitli ihtiyaçları bulunuyor. Oyuncaktan yatağa kadar pek çok kedi malzemesi, onlar için konfor ve eğlence malzemesi olduğu kadar aynı zamanda bir gereksinim.

Siz de evini kedisine göre düzenleyenlerden misiniz? Evde sizin eşyalarınızdan çok kedi oyuncakları bulunuyor öyle değil mi… “Yeter ki onlar mutlu olsun” diyerek zevkle satın aldığımız onlarca şeyin gerçekten de farkındalar mı acaba? Bu ayrıca bir merak konusu olsa da gerçek olan şu ki: Onları koşulsuz seviyoruz. Kedilere olan karşılıksız sevgimizin yanıt bulduğu asıl nokta ise insanların ruh hali üzerindeki sayısız pozitif etkileri. Yaramazlıkları, meraklarından başlarını sürekli belaya sokmaları, zaman zaman bizi kızdırmaları ve bir o kadar da neşe kaynağımız olmaları…

Kedilerin İnsanlar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Sezgileri oldukça kuvvetli olan kediler, sahipleri ile bağ kurduktan sonra onların ruh hallerine dair birçok şeyin farkında oluyorlar. Çoğunuz, moralinizin bozuk olduğu zamanlarda kedinizin yanınızdan hiç ayrılmadığını gözlemlemişsinizdir. Aynı zamanda kavga ortamlarından da hiç haz etmeyen kediler, huzursuzluk anlarında miyavlama, çevrenizde dönme gibi tepkiler verirler. Tamamen içgüdüsel olarak yaptıkları bu hareketler, sizi sakinleştirmeye yöneliktir. Duygularınıza ortak olan, aynı havayı soluduğunuz tüylü bir dosta sahip olmak bu bağlamda paha biçilemez.

Bilirsiniz, kendine has karakteristik özellikleri bulunan kedilerden bazıları fiziki olarak sevilmekten pek hoşlanmazlar. Söz konusu huydaki kedilerle sadece aynı evi paylaşan birer kişisinizdir adeta. Bazı kedi sahipleri; kendini asla sevdirmeyen kedilerinin, hasta olduklarında yanlarından hiç ayrılmadığını, deyim yerindeyse şifa dağıttıklarını söylerler. Elbette tüm bunlar bilimset net verilere dayanmayan, hissi söylemler olsa da kedilerin insanı büyüleyen, ruhumuza iyi gelen bir yönleri olduğu aşikar.

Kediler, varlıkları kadar mırıltıları ile de bizlere iyi geliyor. Mırlamalarındaki titreşimin insan vücudu üzerinde rahatlama, oksitosin salgılama gibi özellikleri var. Endişe düzeyini olması gereken seviyeye çeken oksitosin sayesinde, üzerimizdeki strese neden olan faktörlerin etki düzeyi de bir o kadar azalmakta. Tüm bu faktörler ise insan ilişkilerimizden gece ne kadar verimli uyuduğumuza kadar çeşitli rutinlerimize dokunuyor. Ortalama 4-5 kilo bir hayvanın hayatımız üzerinde bu denli olumlu izler bırakabilmesi ne kadar da müthiş!

Kedi Gezdirilebilen Bir Canlı mı?

Özellikle sokaktan ya da barınaklardan sahiplenilen ev kedilerinin dışarıyı merak etme, keşfetme istekleri olabiliyor. Bu noktada bazı kesimler kedi gezdirmenin yanlış bir davranış olduğunu düşünürken bazı kesimler ise gerekli tedbirler alındığında patili dostlarımızın sağlıklı bir şekilde gezdirilebilmesinin mümkün olduğu kanaatinde. Bu sav kişiden kişiye farklılık gösterse de gereken önlemleri alarak kedinizi güven içinde gezdirebilmenizin önünde bir engel bulunmuyor. Kaldı ki kedi malzemeleri tasarlayan bir çok firma söz konusu aktivite için çeşitli ekipmanlar üretmekte. Bunların başında ise kedi tasmaları geliyor. Sizler de tüylü arkadaşınızı güven içinde dışarıya çıkarmak istiyorsanız kedi gezdirme tasması çeşitlerini incelemek için tıklayınız.

Kedinizin fiziksel yapısına en uygun tasmayı seçtikten sonra dışarıdan olası bir hastalık kapmasını engellemek için aşılarının tam olduğuna emin olmanız gerekir. Bunun yanı sıra evcil hayvanınızı gezdireceğiniz yerin, onlar için tehlikeli olmadığına da dikkat etmelisiniz. Kedileri huzursuz edebilecek, gürültülü ya da engebeli alanlardan uzak tutmanız, sağlıklı bir aktivite deneyimi için önem arz eden faktörler arasındadır. Ek olarak tasmalarına, irtibat numaranızı ve onların kişisel bilgilerini yazmanız da herhangi bir kaybolma durumuna karşı tedbir oluşturacaktır.

Kedi Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Kediler cinslerine göre değişmekle birlikte, uygun koşullar yaratıldığında ortalama 12-18 yıl yaşam süresine sahiptir. Sağlıklı bir kedi için tıpkı bir bebek gibi rutin olarak yerine getirilmesi gereken bir takım hususlar bulunuyor. Kedilerinizin uzun yıllar mutlu şekilde yaşamasını sağlayabilecek bazı önemli detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

İlk adım güvenlik! : Eğer bir kedi ile aynı evi paylaşmaya karar verdiyseniz yaşam alanınızı onların can güvenliğini sağlayacak şekilde dizayn etmelisiniz. Elektrik kablolarını, kendilerini yaralayabilcek saksı vb. dekoratif eşyaları ortadan kaldırmalısınız. Balkon ve pencereleri ise kedilerin düşmelerini engelleyecek kedi ağı gibi materyaller ile düzenlemeniz gerekir.

Mama ve su: Güvenlik önlemleri alındı, şimdi sıra kedilerin beslenmesinde… Taze mama ve su onların sağlığı için büyük önem taşıyor. İçeriğinde zararlı maddeler barındırmayan, kedinin yaşına ve cinsine uygun yiyecek ve içecekler ile onları birçok hastalıktan korumanız mümkün. Porsiyonları ise veteriner hekiminizin tavsiye ettiği ölçülerde uygulamanız önemli olan başlıca konulardan.

Aşı ve veteriner takibi: Kedilerin düzenli olarak hekim kontrolünde tutularak aşılarının yaptırılması yaşam sürelerine etki eden diğer bir konudur. Çocuklarda olduğu gibi rutin olarak sağlık takibinin yapılması gerekir. Aşılarını aksatmamak, veteriner tarafından önerilen vitamin ve ilaçlar var ise belirtilen sürelerde uygulamak da kediniz için dikkate alınması gereken temel ögeler arasında yer alıyor.

Stresten uzak tutmalısınız: Stres ve beraberinde getirdiği mutsuzluk durumu, kedilerin sağlığını direkt olarak etkilemekte. Kaygı durumlarında bağışıklık sistemi doğrudan zarar görürken, somut olarak da gözlemlenebiliyor. Tüy dökme, mama yememe gibi durumlar kedinizin stres altında olduğunun bir göstergesi olabilir. Her birinin kendine has karakteristik özelliği bulunduğundan bahsetmiştik. Sizler de kedinizin hangi durumlarda strese girdiğini tespit ederek gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Konfor ve oyun: Birçok kedi oyun oynamaya bayılır. Saatlerce bir kağıt parçası ile oynayabilmeleri, mutlulukları üzerinde de doğrudan etkilidir. Aynı zamanda eve olan aidiyetlerini de güçlendiren huzurlarını basit materyallerle sağlamak da oldukça kolay. Örnek vermek gerekirse; onlara özel olarak oluşturacağınız oyuncak dolu bir uyku alanı, kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacak unsurlardandır. Kedinize özel uygun kedi yatağı fiyatları sayesinde onların konforuna katkı sağlayabilirsiniz.

Kedilerin İlginç Özellikleri

Dünyada en çok sahiplenilen canlılar arasında yer alan kediler, farklı karakterlerinin yanında az bilinen ilginç özellikleri de bünyelerinde bulunduruyor. İnsanlar gibi rüya görebilmeleri ise en ilginç detaylardan biri. Bunun yanı sıra bizden beş kat daha iyi gören gözleri, fısıltıları dahi duyabilecek şekilde gelişmiş kulakları ile atalarından gelen avcılık genlerini taşımaya devam ediyorlar. Aynı zamanda sudan korkan ve yıkanmayı sevmeyen kedilerin, sanılanın aksine yıkanmaması gerekiyor. Kendilerini dilleri ile temizleyebilmeleri sayesinde, bizlerin su ile yerine getirmek istediği işlevi yerine getiriyorlar denebilir. Her birimizin parmak izi nasıl eşsiz ve benzersizse, kedilerin de burunları aynı şekilde kendine özgü. Dünya üzerinde yaşayan yaklaşık 500 milyon evcil kedi bulunurken, hepsinin birbirinden farklı burun yüzeyleri bulunuyor. Bu tip ilginç özellikleri, farklı karakterleri ve fiziksel yapıları ile hayatlarımıza pozitif dokunuşlar yapan tüylü dostlarımız, evlerimizin baş köşesinde uzun yıllar bizimle kalsın!

Yorum yapın