PC den USB ye dosya atamıyorum sorunu çözümü

Photo of author

By Bilgio.Net

Bilgisayardaki büyük dosyaları flash belleğe atamıyorsanız bunun sebebi USB belleklerin 3,24 GB üzerindeki dosyaları kabul etmemeleridir. Veri depolama için kullandığınız USB belleğiniz 16 GB veya 32 GB gibi geniş kapasiteli olsa da, içerisi tamamen boş olsa da 4 GB’lik bir dosyayı bir kere de flash belleğe atamazsınız. Bunun sebebi Fat32 dosya sisteminin buna izin vermemesidir.

Bu sorunun iki basit çözümü vardır. Birincisi eğer atacağınız dosya parçalara ayrılabiliyorsa 3,24 GB den küçük parçalara ayırıp o şekilde atmaktır. Diğer yöntem ise USB’yi biçimlendirmektir. USB’yi biçimlendirmeden önce içindeki verileri yedekleyiniz.

Flash bellek biçimlendirme nasıl yapılır

Flash belleği bilgisayarınıza taktıktan sonra içindeki verileri bilgisayarınıza kopyalayınız. Çünkü biçimlendirme yapınca flash bellekteki veriler silinecektir. Daha sonra bilgisayarınızdan flash bellek simgesine gelerek sağ tıklayınız. Aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. “Biçimlendir” e basınız.

PC den USB ye dosya atamıyorum
Açılan ekranda seçenekleri aşağıdaki resimde işaretlendiği gibi işaretleyiniz. Dosya sistemi kısmında “NTFS” yi, ayırma birimi boyutu kısmında “4096 bayt” ı seçiniz. Hızlı veya normal biçimlendirme sadece hızı etkiliyor o yüzden daha çabuk biçimlendirsin diye “Hızlı biçimlendir” seçeneğine tik atabilirsiniz.

PC den USB ye dosya atamıyorumBirkaç dakika içinde flash bellek biçimlenmiş olacak ve siz büyük dosyaları atabiliyor olacaksınız.

Şöyle bir soru akla gelebilir “Madem Fat32 sisteminde büyük dosya atılamıyor, flash bellekler default olarak “NTFS” niye gelmiyor ?

Fat32 sistemi ile NTFS sisteminin birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Fat32 sisteminde 3,24 GB dan büyük dosyalar tek seferde yüklenemez ama Fat32 sistemi her cihazda çalışır ve USB belleğin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

NTFS sisteminde ise dosyada yapılan her değişiklik kaydedilir ve diske fazla yazma olduğu için flash bellek çabuk bozulur, ömrü kısa sürede tükenir. NTFS sistemini bazı cihazlar tanımamaktadır, bu da onun başka bir eksisi.

Eğer flash belleğiniz daha uzun dayansın istiyorsanız Fat32 den vazgeçmeyip büyük dosya aktarımı gerektiğinde dosya içindeki verileri (film, videolar, resimler) ayrı klasörlere bölmek daha mantıklı. Ama dosyanın parçalanması mümkün değilse zorunlu olarak NTFS sistemine geçmeniz gerekir. İsterseniz veriyi kullanıp dosyayla işiniz bittiğinizde yeniden biçimlendirme yaparak Fat32 sistemine geri dönebilirsiniz.

Bu yazımızda ayrıca flash bellek görmeme sorununa da değinmiş olduk. Eğer flash belleğiniz NTFS sistemine göre biçimlendirilmiş ise bazı cihazlarda usb görülmeyecektir. Yeniden görülmesini istiyorsanız flash belleğinizi Fat32’ye göre biçimlendirmeniz gerekir.

Yorum yapın