Yasin Suresinin Faziletleri

Photo of author

By Bilgio.Net

Oldukça önemli ve kıymetli olan Yasin Suresini gül suyu ile hal edilmiş bir kalem ile yedi kere yazıp, yedi gün boyunca o gül suyu tüketildiğinde içen kişiye her çağırılan kişi icabet etmektedir. Kim verilen bu işlemi uygular ise etrafındaki kötülüklerden, cinlerden ve insanların kötü niyetinden anında emin olur. Aynı zamanda herhangi bir iş için evden çıkılırken bu sure okunur ve çıkılırsa geride bırakılan her şey bereketi ile kalır.

İnsan hayatında oldukça önemli bir yeri olan Yasin suresinin faziletleri  arasında birçok durum yer almaktadır. Yasin suresini okumanın en güzel vakti ise Kadir, Berat, veya Mevlüt gecelerinde kıbleye dönük 41 defa olmak üzere okunmasıdır. Ayrıca defalarca denenmiş uygulamalardan birisi olan ‘’ Selamün kavlen min rabbirahıym ‘’ ayetini kim kıbleye karşı 1479 defa okur ise duası kabul olmaktadır. İnsan hayatını nurlarla süsleyen ve insanın diğer dünyada oldukça rahatını sağlayan bu sure ölen bir kişinin yanında kıraat edilmesi durumunda defni sırasında dahi okunsa o cenazeye sayısız melekler eşlik eder.

Yasin Suresinin Önemi ve Vurgulanması

‘’ Li külli şeyin kalbün ve kalbül kurani yasin ‘’ (Her şeyin bir kalbi vardır. Kuranın Kalbi de Yasin’dir)
Bu önemli bilgi ile alakalı Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet ( s.a.v ) birçok kişiye yasin suresini tavsiye etmektedir. Bunun sebebi ise yasin suresinde okuyana birden fazla bereketinin olmasıdır. Peygamber efendimiz yasin suresini tavsiye ettiği kişilere okuyana yirmi bereket vardır diyerek yasin suresindeki bereketi ve önemi vurgulamıştır. Aynı zamanda Yasin suresi faziletleri okunduğunda kişi açsa doyar, korkarsa korkusunu yener, çıplaksa giyinir, eşyası kaybolmuş ise eşyasını rahatlıkla bulur, hasta ise şifa sahibi olur sağlığını geri kazanır. Bununla birlikte bu sure bir yolculuk anında okuyor ise gideceği yere selametle varır ve yolunu kaybetmiş olan birisi okuduğunda ise yolunu anında bulur.

Günlük hayatın zorluklarına dayanamayan ve psikolojik olarak kaldıramayan insanlar içinde önerilen bu dua sıkıntı sahibi iseniz sıkıntılarınızdan kurtulabilmeniz adına da okunabilir. Ayrıca okunduğunda okuyan kişinin derdi Cenabu Hak tarafından hafifletilir.Yasin suresinin etkisi o kadar fazla vurgulanmıştır ki ister istemez insanların dikkatini çekmiştir. Yasin suresi o kadar bereketli bir suredir ki mapus durumunda okuyan kişi halas olur. Aynı şekilde birçok bereketi ile bilinen yasin suresi ölü ya da vefat etmiş kişi üzerine okunuyor ise ölen kişi mutlaka hafifler.

Yorum yapın