Perde Seçimi Nasıl Yapılır ? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir ?

Perde, odanın dekorasyon tarzını ve sizin zevkinizi gösteren en önemli aksesuarlardan biridir. Bu yüzden çok iyi seçilmeli; modeli, rengi, kumaşı özenle belirlenmelidir. Şıkır şıkır döşenmiş bir oturma odasında neşeli perdelerin biçimsiz duracağı, ‘’ country ‘’ tarzında döşenmiş bir odada ise parlak kumaşların hoş olmayacağı bilinir. Perde seçimi, tahmininizden daha da önemli olabilir.

Perdenizi Seçerken Bunlara Dikkat Etmelisiniz.

Perdenizin rengini seçmek, sadece zevkinizle ilgili değildir. Perde rengi, odanızın ne kadar ışık aldığıyla ve pencerelerinizin konumuyla ilgili olarak seçilmelidir.

  • Eğer odanızın pencereleri kuzey tarafına bakıyorsa, sıcak tonlarda perde renkleri ( turuncu, altın, sarı ) seçilmelidir. Bunlar gün ışığı eksikliğini telafi eder. Soğuk renkler ise tersine serinlik hissi verir.
  • Perdenizin rengi pencerenin bulunduğu duvarın rengi ile aynı olmamalıdır. Çünkü aynı renkler odayı sıkıcı ve monoton gösterir. Duvarları beyaz yahut açık renk olan bir odaya, çiçek desenli perdeler çok yakışacaktır.
  • Yatak odanız için parlak kumaştan perdeler kullanmayın. Çünkü bu tür renkler strese sebep olabilir. Duygusal sıkıntıya yol açan parlak renklerin bulunduğu bir odada dinlenmek zor olacaktır.
  • Küçük odalar için iri desenli perde kumaşları uygun olmaz. Aynı şekilde, küçük desenli perdeler de büyük odalara yakışmaz.
  • Dikey çizgili perdeler bulundukları odayı daha yüksek, yatay çizgililer ise daha geniş gösterir.

Perde Uzunluğu Nasıl Olmalı ?

Uzun, yüksek perdeler seçerken iyi düşünmek gerekir. Yüksek perdeler, yüksek tavanlı ve büyük pencereleri olan odalara yakışır. Küçük odada uzun perdeler, alanı dar ve sıkışık gösterir.

Uçları yerde biriken perdeler, Fransız pencereler ( panoramik balkon veya teras kapılı pencereler ) üzerinde, çok büyük odalarda kullanılır. Bu perdeler tavandan asılıysa oda olduğundan daha yüksek görünür.

Çok büyük olmayan odalar ve çocuk odaları için yere kadar uzanan perdeler idealdir. Bu perdelerin süslemeleri için dekoratif elementler kullanılabilir.

Geniş, yatay olarak büyük pencereler için pencere eşiğine kadar inen perdeleri tercih edebilirsiniz.

Oda dekorasyonunuza canlı ve rahat bir hava vermenin en pratik yolu, klasik pilili tül perdeler kullanmaktır.

Perde İçin Kumaş Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Oturma ve misafir odasında tercih ettiğiniz perdeleriniz, koltuklarla aynı kumaş dokusuna sahip olmalıdır.

Mutfak perdeleri sık sık yıkanmaya uygun olmalıdır.

Polyester, viskoz ve pamuklu kumaştan perdelerin yıkanması daha kolaydır. Buna karşın, kadife, goblen gibi kalın kumaştan perdelerinizi temizlemek için sık yıkamak yerine elektrik süpürgesini tercih etmelisiniz.

Korniş Seçimi Nasıl Olmalı ?

Perdelerinizi asacağınız kornişi belirlerken, odanızın dizaynıyla uyumlu olmasına özen gösterdiğiniz kadar kornişe asılacak kumaşın ağırlığını da dikkate alın. Piyasadaki çeşitli kornişler arasında sçim yaparken, kornişinizi perdenizin önce satın almamaya dikkat edin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here