Pil ne zaman bulundu

Photo of author

By Bilgio.Net

Arkeolojik araştırmalara göre dünyada ilk kez pil Part İmparatorluğu tarafından günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce kullanılmıştır. 1939 yılında Bağdat Demiryolu inşaatında çalışan işçilerin haber vermesi sonucunda Part İmparatorluğu devrinde kullanıldığı sanılan ilkel bir pil bulunmuştur. Bakır silindirle çevrili, içinde sirke çözeltisi olan sıvıya bir demir çubuğun sokulu olduğu bu düzenek bilinen ilk pildir ve 1,1 ila 2 volt elektrik üretebildiği düşünülmektedir.

Pil ne zaman bulundu
Part İmparatorluğu zamanında kullanılan pil. (Bazı bilim adamları bunu pil olarak kabul etmemektedir)

Ancak bu ilkel düzeneğin enerji üretiminden ziyade altın gibi değerli metalleri elektrolize etmek için kullanıldığı düşünülmektedir.

Günümüzdeki pilin atasını ise Alessandro Volta icat etmiştir. Alessandro Volta 1800 yılında bazı sıvıların iletken olarak kullanıldığı zaman elektrik enerjisini iletebileceğini keşfetti. Bu keşif pil olarak bilinen voltaik hücrenin icat edilmesine zemin hazırladı.

Alessandro Volta, voltaik hücrelerinin birbiri üzerine yığıldığı zaman voltajın artacağını tespit etti. Aşağıdaki resimlerde Alessandro Volta’nın deneyleri yer almaktadır.

Deney 1: Gümüş (A) ve çinko (Z) metaller elektrolitle doldurulmuş ve seri olarak bağlanmış bardaklara daldırılır.

Pil ne zaman bulunduDeney 2: Gümüş ve çinko elektrotlar, elektrolit ile ıslatılmış kağıt ile ayrılan seri olarak bağlanır.

Pil ne zaman bulunduYukarıdaki resimlerde yer alan deneyler Alessandro Volta tarafından 1796 yılında yapılmıştır.

Alessandro Volta’nın pili nasıldı ?

Kazık çinko ve bakır plakalardan, her plaka arasına yerleştirilmiş sirke veya tuzlu suyla ıslatılmış deri veya kartondan yapılmıştır. Plakalar daha sonra bir diğerinin üstünde, alt plaka ve üst plaka, pozitif ve negatif terminaller olarak işlev gören bir sırayla istiflenmiştir.

Bu plaka yığını kontrollü bir elektrik akışı sağlıyordu. Alessandro Volta keşfini ilk önce Londra Kraliyet Derneği’ne tanıttı. Bu keşfi ilk tanıyan ve Alessandro Volta’ya ilk destek veren ülke Fransa oldu. Alessandro Volta keşfini bir dizi deney ile Fransa Enstitüsüne anlattı. Hatta zamana Fransa hükümdarı Napolyon Bonapart da bu deneylere katıldı.(Aşağıdaki resim)

Pil ne zaman bulunduBu deneyler pilden kıvılcımlar çıkartılması, bir çelik telin eritilmesi, elektrikli tabancanın boşaltılması ve suyun elementlerine ayrıştırılması şeklindeydi.

Pili Alessandro Volta icat ettiği için elektromotor ölçüm birimi olarak “Volt” kullanılmaktadır.

Yorum yapın