Pirinç kepeği yağı tüylenme yapar mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Pirinç kepeği yağı saç ve cilt bakımı için kullanılan doğal bir üründür. Yıpranan saçların onarılmasına, saç köklerinin güçlendirilmesine yardımcı olur. Peki pirinç kepeği yağı tüylenme yapar mı ?

Pirinç kepeği yağı nasıl elde edilir ?

Pirinç tarlalarından toplanan kabuklu pirince çeltik denilmektedir. Çeltik işlenerek sert kahverengi kabuğundan (pirinç kepeği) ayırılır. Elde edilen pirinç sofralarımıza gelirken pirinç kepeği ise ya hayvan yemi üretiminde değerlendirilir veya pirinç kepeği yağı üretiminde kullanılır.

Pirinç kepeğinden yağ elde etmek için önce solvent ekstraksiyon işlemi uygulanır. Ardından stabilizayon işlemi ve ekstraksiyon işlemi uygulanır.

Bu işlemler pirinç kepeği yağı elde edilmesini sağlar. Yağdaki artık maddelerin vakumlu cihazlarla arındırılması ve hekzanın (kimyasal bir bileşik) ın uçurulması neticesinde pirinç kepeği yağı kullanıma hazır hale gelir.

Dünyadaki pirinç kepeği yağı üretiminin önemli bir kısmını Hindistan, Çin ve bazı uzakdoğu ülkeleri gerçekleştirmektedir. Bu ülkelerde pirinç kepeği yağı yemeklik yağ olarak da kullanılmaktadır.

Pirinç kepeği yağı hangi amaçlarla kullanılmaktadır ?

Pirinç kepeği yağı yemeklik olarak kullanıldığında kan şekerini düşürdüğü, insülin direncini kırmaya yardımcı olduğu, kalp sağlığını koruduğu, kolesterolü düşürdüğü, menopoz döneminin istenmeyen şikayetlerini azalttığı, damar sağlığı açısından faydalı olduğu görülmüştür.

Ülkemizde ise yemeklik yağ olarak kullanmaktan ziyade saç ve cilt bakımı için tercih edilmektedir. Pirinç kepeği yağı kolajen üretimini artırarak cildin yaşlanmasını geciktirir, kırışıklıkları engeller, güneş lekelerinin giderilmesine yardımcı olur, saç köklerini besler ve yıpranan saçların daha çabuk onarılmasını sağlar.

Ayrıca antioksidan ve antienflamatuar etkileri vardır. Pirinç kepeği yağı bu özellikleri sebebiyle pek çok saç ve cilt bakım ürününün içeriğinde yer almaktadır.

Pirinç kepeği yağı içeriği

Pirinç kepeği yağında yüksek oranda doymamış yağlar (oleik asit, linoleik asit, palmitik asit), e vitamini barındıran bileşikler ve skualen bulunmaktadır.

Pirinç kepeği yağında ayrıca;

 • İnositol (saçların sağlıklı büyümesini sağlayan karbonhidrat bileşiği)
 • Ferulik asit (Saç büyümesini teşvik eder)
 • Orizanol (Antioksidan bir madde, cilt sağlığı için önemlidir)
 • Tokiferol (E vitamini çeşidi)
 • Tocotrieno (E vitamini çeşidi)
 • Fiteseroller (Bitki strerolleri, antienflamatuar etkileri vardır)
 • Omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri (Kepeği önler)

Bulunmaktadır.

Pirinç kepeği yağı nasıl kullanılır ?

Pirinç kepeği yağı piyasada sıvı olarak ve kapsül olarak satılmaktadır. Beklenen faydaya göre değişik kullanım yöntemleri bulunmaktadır.

Pirinç kepeği yağı saç kremi karışımı

Kullanılan saç kremini daha besleyici hale getirmek için uygulanır.

pirinç kepeği yağı tüylenme yaparmı
Malzemeler:

 • 1/3 fincan Pirinç kepeği yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • 1/3 çay bardağı kenevir tohumu
 • Saç kremi (Kullanmakta olduğunuz saç kremi)

Yapılışı:

Saç kremi ile pirinç kepeği yağı karıştırılır.Kenevir tohumu yağı eklenir ve karıştırılır.Karışıma en son Hindistan cevizi yağı eklenir ve homojenize olana dek karıştırılır.

Uygulanışı:

Saçlar su ile ıslanır. Karışım saçın her tarafına sürülür. Etrafa bulaşmaması için saç bir kumaşla sarılır. 40 dakika bekledikten sonra saç durulanır. 3 günde bir uygulanır.

Pirinç kepeği yağı biberiye yağı karışımı

Bu karışım saç diplerini nemlendirmek ve kepeği önlemek için kullanılır.

pirinç kepeği yağı tüylenme yaparmıMalzemeler:

 • 2 yemek kaşığı pirinç kepeği yağı
 • 3 damla biberiye yağı

Yapılışı:

İki yağ bir kaseye boşaltılır ve karıştırılır.Karışım sprey şişesine doldurulur.

Uygulanışı:

Sprey saçlara püskürtülür ve saç diplerine masaj yapılarak sıvı saç derisine yedirilir.

5 dakika sonra saçlar su ile durulanır.

Pirinç kepeği yağı ile yüz maskesi tarifi

Kırışıklıkları azaltmak, güneş lekelerini çıkarmak ve cilde daha canlı bir görünüm vermek için aşağıdaki pirinç kepeği yağı maskesini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı pirinç kepeği yağı
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tutam zerdeçal
 • 1 çay kaşığı gül suyu

Yapılışı:

Pirinç kepeği yağı ve lavanta yağı bir kapta karıştırılır. Karışıma bal eklenir ve karıştırılır. Daha sonra zerdeçal ve gülsuyu eklenir. Homojenize olana dek karıştırılır.

Uygulanışı:

Karışım parmaklarla yüze ve boyun bölgesine uygulanır. 15-20 dakika beklenir. Soğuk su ile durulanır.

Haftada iki kez uygulanır.

Pirinç kepeği yağı tüylenme yapar mı ?

Bazı cilt bakım ürünleri maalesef tüylenmeye neden olabilmektedir. Pirinç kepeği yağı kullananlardan tüylenme yaptığına dair bir bildirim gelmemiştir.

Bununla birlikte her cildin kendine özel bir yapısı vardır. Doğal bakım ürünleri ölçüsüz kullanıldığında, uzun süre kullanıldığında (en az 6 ay, 1 yıl gibi süreler) veya hassas ciltlerde kullanıldığında istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir.

Kadınlarda tüylenme neden olur ?

Kadınlardaki ayva tüylerinin (ince, renksiz, cılız, kısa tüyler) daha koyu bir görünüm alması ve kalınlaşmasına tüylenme (Hirsutizm) denir.

Tüylenmenin en yaygın sebepleri hormonal değişimler (Genellikle testosteron hormonu miktarındaki artış sebep olmaktadır), polistik over sendromu, doğum kontrol hapları, kullanılan bazı ilaçlar, cushing sendromu, tiroid hastalıkları şeklinde sayılabilir.

Bazı cilt bakım ürünleri de uzun süreli olarak kullanıldığında tüylenmeye sebep olabilmektedir. Pirinç kepeği yağının uzun süre kullanımında tüylenme sorununa neden olup olmayacağı konusunda elimizde bir veri bulunmamaktadır.

Kısa süreli kullanımında ise tüylenmeye neden olmayacağı düşünülmektedir.

Yorum yapın