Procto Glyvenol krem reçetesiz satılır mı

Photo of author

By Bilgio.Net

Basur hastalığı için kullanılan Procto Glyvenol krem reçetesiz satılır mı yoksa doktorun mu yazması gerekir ?

Basur hastalığında en önemli sorun hastalığın meydana geldiği bölgedir. Maalesef yaygın görülen bu hastalık için insanlar doktora gitmeye çekinmektedir. Doktor muayenesi ve daha sonra ihtimal dahilinde kolonoskopi istenilecek olması bazı hastaları tedirgin etmektedir.

Basur muayenesi nasıl yapılır ?

Bunun için hastanın diz ve dirsekleri üzerinde köpek pozisyonu alması gerekir. Doktor eldiven taktığı elinin parmakları ile makattan birkaç santim içerisini yoklayacaktır. Ayrıca makat kanalını anaskop adı verilen bir aletle inceleyecektir.

Basur muayenesi kısa sürer ve hastada makat çatlağı yok ise acısız geçer. Muayene esnasında doktor dışkı ile birlikte kan gelip gelmediği, kronik kabızlığın mevcut olup olmadığı ve şikayetlerin ne zamandan beri devamedegeldiğini soracaktır. Doktor çok ekstra bir duruma rastlamaz ise kolonoskopi istemeyecektir.

Basurun tedavisi hastalığın derecesine göre değişecektir. Eğer hastalık ilerlememişse, kanamalar sık olmuyorsa  Procto Glyvenol krem veya benzer basur kremleri reçete edecek beslenme tavsiyesi verecektir.

Basur ileri aşamadaysa basur memesinin yok edilmesine yönelik tedavilere yönlendirebilecektir. Eski yıllarda basur memesi oluştuğu zaman yegane seçenek şişen kısmın cerrahi ameliyatla alınıp damara klips takılarak körletilmesiydi. Basur ameliyatından sonra bir süre kanama şikayetleri oluyor, bazen hastalık nüksedebiliyordu.

Şimdilerde lazerle birkaç saniyede basur memesi yakılmakta veya şişen yere iğneyle zehir zerk edip kurutma yapılmaktadır. Bu yöntemler ameliyata göre daha acısız ve çabuk tedavi yöntemleridir. Ancak hasta tedavi süreci boyunca kabız olmamaya dikkat eder tarzda beslenmeli, periyodik oturma banyolarını yapmalı ve Procto Glyvenol tarzı basur kremlerini kullanmalıdır. Procto Glyvenol ün bir de fitile benzer supozituvar ürünü vardır. Bu da hastalara verilmektedir.

Procto Glyvenol krem reçetesiz satılır mı ?

Doktor muayenesini es geçip doğrudan eczaneden Procto Glyvenol krem almak isteyenlere olumsuz yanıt vermek durumundayız. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) reçetesiz satılabilecek ve satılamayacak ilaçların listesini (etken madde listesi) yayınlamaktadır.

Bu listede Procto Glyvenol’ün etken maddesi yer almadığından resmi olarak reçetesiz satılamamaktadır. Yani kişi SGK’nın karşıladığı miktardan feragat edip ilacın bedelini tamamen kendi cebinden vermek istese bile eczacının Procto Glyvenol kremi hastaya reçetesiz vermemesi gerekir. (Fiiliyattaki durum nedir?)

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu reçetesiz ilaç listesini zaman zaman güncellediği için Procto Glyvenol daha sonraki güncellemelerde bu listeye alınabilir.

Procto Glyvenol kremin ne zararı olabilir ?

Doktor bilgisi olmadan birisi bir şekilde Procto Glyvenol kremi bir yerlerden temin edip kullansa başına en kötü ne gelebilir diye düşünenler olabilir.

Procto Glyvenol kremi kullanmanın en büyük riski karaciğerlerinde rahatsızlık olan birinin bu ilacı bilinçsiz şekilde kullanmasıdır. Uzun süreli tekrarlayan kullanımlarda (basur uzun süreli bir hastalıktır) karaciğer yağlanması sorununu siroza çevirebilme potansiyeli bulunmaktadır.

Procto Glyvenol kremi kullanmanın bir diğer riski de geniş yüzeylere uygulandığı zaman kalp ritmini bozucu ve nefes darlığına yol açıcı bir etkisi olmasıdır. Bu tür bir risk bağışıklık sistemi zayıflamış olan ve 60 yaşını geçmiş kişiler ile bebeklerde geçerlidir.

Basur kremi neden geniş yüzeylere uygulansın diye düşünenler olabilir. Basur kremini bilinçsiz şekilde göz çevresi için de kullanmaya çalışan, varis için kullanan, egzama için kullanan kişiler vardır.

Procto Glyvenol fitil ishal yapar mı ?

Evet yapabilir.

Procto Glyvenol krem günde kaç kere kullanılır ?

Basur memesi şiştiyse günde iki kere, normal zamanlarda günde bir kere kullanılır.

Procto Glyvenol krem makat çatlağı için de kullanılır mı ?

Evet kullanılır.

Yorum yapın