Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik teknolojisinden faydalanılarak geliştirilmiş olan gözlüklere Sanal gerçeklik gözlüğü diyoruz. Bu gözlüklerin içerisinde gözümüze denk gelen kısımda iki ayrı lens yer alıyor. Bu lensler yardımıyla bir görüntüyü iki görüntü olarak görüyoruz. Sonuç olarak sanal gerçeklik gözlükleri tıpkı bir 3D gözlük gibi çalışarak bizlerin görmüş olduğu görüntü üç boyutlu olarak algılamasına yardımcı oluyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin en basit tiplerinde yalnızca lensler kullanılıyor ve bu lensler 3D görüntüleri elde etmemiz için yeterli oluyor.

 

Sanal gerçeklik gözlüklüklerinin temel prensibi görmeye dayalı olsa da gelişmiş teknolojiyle üretilmiş olanlarında hareket ve diğer fonksiyonları da yerine getirebiliyorsunuz. Böylece sanal gerçeklik gözlüğüyle çok daha gerçekçi sahnelere evinizdeki koltuğunuzdan otururken erişebilmek mümkün hale geliyor. Sanal gerçeklik gözlüklükleri birçok farklı alanda kullanılıyor. Bunların en popülerlerinin başındaysa hiç kuşkusuz eğlence sektörü geliyor.

Oyunlar ve bazı kısa konseptli videolarla kullanılan gözlükler ileri seviye alanlarla da kullanılabiliyor. Pilotların eğitilmesi ve sağlık sektörü başta olmak üzere sanal gerçekliğin kullanıldığı alanların sınırsız olduğunu söyleyebiliriz. Bu gözlükler farklı teknolojilere sahip olan modelleriyle oldukça uygun fiyatlar karşılığında satılıyor. Ayrıca eğer biraz el beceriniz ve gerekli olan materyalleri toplama şansınız varsa bir saatlik bir uğraş sonucunda kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü de meydana getirebiliyorsunuz.

Bu gözlükleri her tür video veya oyun içerisinde ise ne yazık ki kullanamıyoruz. Şuan için yalnızca bu gözlükler için hazırlanmış olan içeriklerle kullanabiliyoruz. Henüz sadece başlangıç ve emekleme aşamasında olan bu teknolojinin geliştirilmesi halinde sanal gerçeklik evimizdeki televizyonlardan, bilgisayarlarımıza kadar her alanda kullanabilir birteknoloji haline gelecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here