Sanal Para Bitcoin Tam Olarak Nedir? Nasıl İşlem Görüyor?

Photo of author

By Bilgio.Net

Sanal Para Bitcoin Tam Olarak Nedir? Nasıl İşlem Görüyor?

Dünyanın ‘’ İlk merkezi olmayan dijital para birimi ‘’ Bitcoin, gerçek kimliği halen gizli Stoshi Nakamoto takma isimli esrarengiz biri tarafından 2009 yılında piyasaya sürüldü. O zamandan beri Bitcoin’in değeri hep inişli çıkışlı oldu. 2013 yılı sonlarında 1,000 dolara ulaşıp sonra bu değerin yarısından daha azına düştü. 2016 yılında ise yeniden yükseldi. Peki Bitcoin tam olarak nedir ve nasıl işlem görür?

Merkez bankalarınca piyasaya sürülen geleneksel para birimlerinden aksine, Bitcoin ile ilgili herhangi bir mali kurum bulunmuyor. Bitcoin, kullanıcı cihazlarında oluşturulan dosya paylaşım sistemi BitTorrent ile ses, video ve chat programı Skype’ı destekleyen ağlara benzer uçtan uca ağlarla destekleniyor. Bitcoin’ler, ağındaki bilgisayarların yoğun hesaplama işlemlerini gerçekleştireceği şekilde hesap yetkisine sahip olarak üretiliyor ve bu yönteme ‘’ madencilik ‘’ deniyor. Bitcoin sistemi, zamanla Bitcoin üretiminin gittikçe zorlaşacağı şekilde tasarlandı ve üretilebilecek toplam Bitcoin adedi 21 milyonla sınırlı. Bu nedenle herhangi bir merkez bankasının yeni Bitcoin’ler piyasaya sürmesi ve mevcut olanların değerini düşürmesi söz konusu olamıyor.

Sistemin tamamı yeni Bitcoin’lerin üretimini ve kullanıcılar arasındaki transferini kontrol etmek ve gerçekleştirmek için kullanılıyor. Bitcoin ağı üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerle ilgili kayıt tutuluyor. Sistemdeki makineler, resmi kayıtlardaki güncellemelerin yapılması ve üzerinde hem fikir olunması için birbiriyle irtibat halinde bulunuyor. Sayısal yoğunluktaki bu sistem, Bitcoin üretiminde kullanılan sistemle aynı. Kabaca her on dakikada bir, resmi kayda ilişkin güncellemeleri ağ tarafından onaylanan kullanıcı, sabit sayıda yeni Bitcoin’lerle ödüllendiriliyor. Bu da Bitcoin meraklılarını Bitcoin üretiminde kullanılacak daha güçlü bilgisayarlar üretmeye teşvik ediyor.

Bitcoin’ler ( ya da Satoshi olarak bilinen Bitcoin parçaları ) çeşitli kurlarda bilindik para birimleri karşılığında alınıp satılabiliyor, uygun yazılım kullanılarak internet üzerinde bir kullanıcıdan diğerine transfer edilebiliyor. Bu da Bitcoin’i uluslararası para transferleri açısından, masraf ve döviz kurlarının müdahalesine uğramayan cazip bir para birimi haline getiriyor. Bazı internet sitelerinde ( yer sağlayıcı ve online kumar siteleri gibi ) ödemeler Bitcoin ile yapılabiliyor. Sistemin karmaşıklığı ve anlaşılmazlığı, onun kara para aklama ve yasadığı uyuşturucu satın alma gibi kötü niyetli amaçlarla kullanımına da yol açabiliyor. ancak pek çok insan, yazılımı karmaşık ve değeri istikrarsız Bitcoin’i kullanmak istemeyebilir. Bitcoin sanal para birimlerinin öncüsü olabilir ancak; tıpkı BitTorrent’in ilk dosya paylaşım sitesi olmayışı ve Skype’ın ilk sesli iletişim programı olmayışı gibi, kullanım kolaylığı olan bir eşdeğeri tarafından alt edilebilir.

Yorum yapın