Sarımsak tansiyonu düşürür mü

Photo of author

By Bilgio.Net

Sarımsak tansiyonu düşürür mü, yoksa bu bir şehir efsanesi mi ? Düşürürse de ne kadar düşürür ? Her zaman kullanılabilir mi ?

Halk arasında sarımsak yüksek tansiyonu düşürür derler, acaba öyle mi ? Sarımsağın tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Ama uzmanlarca plasebo etkisi gerçek etkisinden fazladır. Yani sarımsak tansiyonu düşürür ama herhangi bir tansiyon hapı kadar etken madde içermez ve o kadar da etkili değildir. Sarımsağın tansiyonu düşüren etkisi aslında kişinin sarımsağın tansiyonunu düşüreceği inancıdır. Çünkü tansiyon psikolojik sebeplerle de iner ve çıkar. Kişi yediği veya içtiği bir şeyin faydalı olacağını düşünürse kendini daha sakin hisseder ve tansiyonu da yavaş yavaş düşer.

Hekimler de sarımsağın tansiyonu düşürüp düşürmediği konusunda ihtilaf yaşıyor. Bitki kaynaklı tedavi uzmanları sarımsağı ideal tansiyon düşürücü bitkilerden sayarken, bazıları ise hiç işe yaramadığını söylüyor. Ben ilaç lobisinin bu tartışmalarda payı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü tansiyon sarımsaklı ayran ile düşüyorsa milyarlık tansiyon ilaçlarını kim alacak ?

Sarımsak tansiyonu düşürür mü

Yurt dışındaki uzmanlar bu konuda ne diyor diye araştırdım; Dailymail gazetesinin haberine göre sarımsak tansiyonu yüzde on düşürüyor ama tablet olarak alınırsa. Akla sarımsağı neden doğal olarak almıyoruz da tabletini kullanmalıyız, sonuçta sarımsak tableti sarımsaktan yapılmıyor mu sorusu geliyor.

Demek ki ister yurt içinde gerekse de yurt dışında tabletçiler, hapçılar, şurupçular, diyetisyenler, cerrahlar, aktarlar, diğer bitkisel ilaççılar tansiyon pastasından ekmek yemek istiyor ve sürekli piyasaya haber pompalıyor.

Netice itibariyle “halk” derken milyonlarca deneği kast ediyoruz. Sarımsak tansiyonu düşürür kanısı var ise bunu ciddiye almak lazım. Sarımsak tansiyonu düşürür. Ama ne kadar düşürür, tansiyon ilacı kadar etkili olabilir mi ?

Tansiyon ilaçlarının sarımsaktan daha etkili oldukları bir gerçek. Çünkü sarımsağı yiyip ondaki etken madde kana karışana dek bir süre geçmesi lazım ve etkisi de sınırlı olur. Tansiyon ilacı ise daha etkili olacaktır. Yani tansiyon 20 ye çıktıysa sarımsak değil tansiyon ilacı gerekir. Ama 14/9 veya 15/10 gibi değerlere çıktı ise her seferinde ilaç alıp vücudu yıpratmak yerine sarımsaklı ayran içmek daha uygun olabilir. Ayranın soğukluğu ve sakinleştiriciliği, sarımsağın keskin kokusu ve kan inceltici etkisi ile tansiyon yavaş yavaş normale dönecektir.

Yorum yapın