Tarsim sigorta şartları nelerdir

Photo of author

By Bilgio.Net

Tüm bitkisel ürünler için;

Tam, fırtına, hortum, yangın, deprem, toprak kayması ve sel nedeniyle meydana gelen kayıp miktarı, dolu yaş meyve, yaş sebze ve kesme çiçeklere kalite kaybı garanti kapsamındadır.

İsteğe bağlı olarak, ıslak meyvelerde don riskinden kaynaklanan miktar kaybı, tam ağırlık, fırtına, hortum, yangın, deprem, toprak kayması, sel tam şebeke ve kapak sistemleri riskleri, destek (tel sonlandırma) sistemleri, garanti kapsamındadır.

Tarla bitkileri, sebzeler, fideler ve çileklerde yaban domuzu neden olduğu miktar kaybı, kiraz olgunlaşma döneminde yağışların neden olduğu kayıp miktarı; fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve sel, arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarının yarattığı zarar miktarı, garanti kapsamındadır. Ek teminat talep üzerine satın alınamaz.

Ekonomik olarak yaşanabilir meyve ağaçları ve tam fidanları, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, toprak kayması, taşıt kazası ve kar ağırlığı risklerine bağlı olarak fidelere zarar vermeden veya zarar vermeden üründen bağımsız olarak sigortalanabilir.

Sigortaları yürütmek için çiftçinin ilk önce CCS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlarını o yılki arazi ve ürün bilgileriyle güncellemesi gerekir. CRLs sicilini Tarım Sigortaları Havuzuna (TARSİM) çiftçi ürününü sigortalamak için üye sigorta şirketi veya acentesine başvurunuz. Sigorta şirketi veya acentesi, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) sistemine girer ve çiftçi bilgilerinin sorgulanmasını sağlar. Devlet Destekli Bitki Ürün Sigortası, acente sistemindeki politikayı Genel Şartlar ve Tarifeler ve Talimatlar doğrultusunda oluşturur. Ajans öncelikle Bilgi Formunu sistemden iki kopya olarak alacak ve sigortalıya imza için bir kopyasını çıkartacaktır. Daha sonra, sigortacı iki kopyasını çıkararak politikanın bir kopyasını sigortalayacak ve hizmet verecektir..

Yorum yapın