Sinüzit Nedir ? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Burun ve göz çevresi ile alında kemiklerin içinde boşluklar vardır. Bu boşluklara sinüs denir. Boşlukların içi hava dolu olup burun içinde bağlanırlar. Sinüs yüzeyi hücrelerle örtülü olup bu hücrelerden sümüksü bir salgı olan mukus üretilir. Burna gelen mukus yardımı ile mikroplara karşı bir bariyer oluşturulur. Alerjen maddelerin, toz parçacıklarının ve mikropların akciğere ulaşmasına engel olur. Aynı zamanda burna gelen havanın nemlendirilip ısıtılmasına katkı sağlar.

Sinüzit Neden Olur ?

Sinüslerin içini döşeyen mukozanın iltihaplanması ile sinüzit ortaya çıkar. Sinüslerin burna bağlandığı kanalla şişerse veya başka bir nedenden dolayı tıkanırsa, sinüs havalanması bozulur. Sinüs içinde basınç artışı olur. Üretilen mukus sinüsler içinde kalır. Böylece mikropların üreyebilmesi için uygun ortam oluşur.

Burun içindeki kemiğin doğuştan gelen eğriliği, polip, tümör ve alerjilerde burun tıkanıklığı geliştiğinden sinüzit sık görülür. Nezle, grip gibi hastalıklarda burun tıkanıklığının yanı sıra iltihabın sinüslere ulaşarak hastalık yapması söz konusudur. Burun içinde yabancı cisim varsa, burun iltihabı ile birlikte sinüzite neden olabilir. Hava kirliliği, sigara kullanımı, kuru hava ve kimyasal madde dumanlarına maruziyet, burun ve sinüsleri tahriş ederek iltihaplara zemin hazırlar. Diş enfeksiyonu ve gıda alerjisi gibi tetikleyici faktörler de sinüzite neden olabilir. Bütün iltihaplarda olduğu gibi, sinüzite de genel vücut direnci düşüklüğü varsa hastalık kolayca gelişir.

Sinüzit Çeşitleri Nelerdir ?

  • Akut sinüzit : Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve yüz ağırısı gibi soğuk algınlığı benzeri semptomların ani başlayıp 10 ile 14 gün arasında sürdüğü tablodur. Akut sinüzit, tipik olarak 4 haftadan daha az sürer.
  • Subakut sinüzit : 4 ile 8 hafta süren bir iltihaplanma tablosudur.
  • Kronik sinüzit : 8 hafta veya daha uzun süren sinüs iltihabı belirtileri ile karakterize bir durumdur.
  • Tekrarlayan sinüzit : bir yıl içinde birkaç defa tekrarlayan sinüzittir.

Sinüzit 3 ay geçmesine rağmen devam ediyorsa, müzmin kabul edilir, kronik sinüzit olarak değerlendirilir.

Sinüzit ağrıları, migren ve gerilim tipi baş ağrısı ile karıştırılabilir.

Sinüzit’in Bulgu, Belirti ve Yakınmalar Nelerdir ?

Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı ve buna bağlı olarak öksürük yakınmaları vardır. Baş ağrısı öne eğilmekle artar. Yüz, göz çevresi veya çene kemiklerinde ağrı hissedilir. Yüz kemiklerinin üzerine basmakla ağrı ve hassasiyet olur. Burun tıkanıklığına bağlı olarak kokular duyulmaz. Öksürük gece yatınca daha çok olur ve hastayı uyutmaz. Burun akıntısı, sarı veya yeşildir. Kronik sinüzitte yakınmalar daha hafif, ancak uzun sürebilir.

Kronik sinüzit tedavi edilmezse beyin iltihabı, beyin apnesi, kulak iltihabı, göz iltihabı ve akciğer iltihabına neden olabilir.

Burun ve boğaz muayenesi ile sinüzit tanısı konur. Gerekli hallerde sinüs röntgeni çekilir. Tedaviye cevap vermeyen hastalarda sinüs tomografisi değerlendirilir.

Sinüzit Hastalığının Tıbbi Tedavisi Nelerdir ?

Sinüzit tedavisinde öncelikler sinüslerin havalanmasını sağlamak için dekonjestan dediğimiz burun açıcı spreylere veya tabletlere başlanır. 3 günden fazla kullanılmaz. Uzun süreli kullanım burun mukozasında incelmeye ve burun damarlarında genişlemeye neden olur. Ağızdan verilen bu tür ilaçlar ise kalp ritim bozukluğu, yüksek tansiyon ve prostat büyümesinde kullanılmaz. Guaifenesin etken maddeli ilaçlar sinüs, akciğer ve kulaktaki salgının atılmasını kolaylaştırmada kullanılır. Bol sıvı alınması sağlanır. antibiyotik tedavisi başlanır. Nonsteroid anti-inflamatuar grubu ağrı kesiciler verilir. Gerekirse burundaki iltihabi şişliği azaltmak için kortikosteroid içeren spreyler eklenir. Tedavi süresi 2 haftayı bulabilir.

İlaç tedavisine cevap vermeyen olgularda cerrahi tedavi uygulanır. Sinüslerin havalanmasını engelleyen burun içi kemik eğriliği, polip, tümör gibi oluşumlar alınır. Sinüslerin içindeki iltihap ameliyat sırasında temizlenir.

Sinüzit Hastalığında Beslenme Şekilleri Nelerdir ?

Dengeli beslenme, herhangi bir sağlık sorunu tedavi etmede yardımcı faktörlerden birisidir. Sinüzitin tedavisinde tıbbi tedavinin yanında bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan beslenme önerilerinin eklenmesi enfeksiyonla mücadeleyi arttırıp rahatlama sağlayabilir.

C vitamini açısından zengin gıdaların eklenmesi en önemli adımlardan birisidir. Greyfurt, portakal ve mandalina burun tıkanıklığını azaltmada ve bağışıklık işlevini desteklemede yararlıdır. Yeşilbiber, zencefil, sarımsak ve bayırturbu tüketimi salgıyı akışkan yapar ve tıkanıklığı açmada yardımcı olur. Ananas, bromelainden zengin içeriği ile somon, ton balığı ve ceviz gibi gıdalarda zengin omega-3 yağı içeriği ile iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olurlar. Bıl su içmek de dolaşımın arttırılarak vücudun arınmasında önemlidir.

Daha fazla su içilmesi ile burun salgıları daha ince ve akışkan olur, dışarı doğru akması, enfeksiyonun atılması kolaylaşır. Sıvı alımının sinüziti iyileştirdiği ile ilişkili bir veri olmasa da her insanın durumuna uygun değişkenlikte olmak üzere günde 8 su bardağı tüketilmesi önerilir. Yoğun egzersiz sonrası veya sıcak havalarda terleme ile kaybolan sıvının yerine konması için sıvı tüketimi makul düzeyde artırılmalıdır.

Sinüzitin % 25-70’nin altında çevresel alerjik maddeler yatmaktadır. Gıda alerjileri daha az neden olur. Nedeni saptanamayan sinüzitte diyete belirli gıdalar eklenirken bazı gıdalar da kısıtlanır. Alerjik yakınmaları olan kişiler süt ürünleri, yumurta, buğday ve mısır gibi yaygın alerjiye neden olan besinleri çok sınırlı miktarlarda yemelidir. Şeker katkılı gıdalar, alkol, gazlı içecekler ve kafeinli içeceklerden de kaçınılmalıdır.

Sinüzit Hastalığında Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Sigara bırakılmalıdır. Sigara içilmesi sinüzit riskini arttırır ve ekfeksiyonun iyileşmesini yavaşlatır. Sigaranın bırakılması ile ataklar azalırken daha çabuk iyileşme sağlanır.

Eğer mümkünse burun tıkanıklığı olduğu zaman, uçmaktan kaçınılmalıdır. Uçaktaki hava basıncındaki değişikler durumu daha kötü hale getirebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here