Smear Testi Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer

Photo of author

By Bilgio.Net

Smear testi kadın doğum doktorları tarafından yaptırılması istenmekte olan bir testtir. Testin amacı rahim ağzı kanserine karşı erken teşhis için yapılmaktadır. Testin yapılması ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Smear testi denildiğinde kadınları bir endişe almaktadır ama testin yapılmasında bir sakınca yoktur ve yapılan kişiye bir zarar vermemektedir. Testin yapılması da kolaydır kişinin canı yanmaz. Smear testi sonrası kanama ne kadar sürer sorusunun cevabı olarak testin yapılmasından sonra bazı kadınlarda kanama olabilmektedir. Bu kanama azdır ve lekelenme şeklindedir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Normal jinekolojik kontrol yapılırken kısa bir sürede smear testi yapılmaktadır. Test vajinal muayene yapılırken doktorun bunun için yapılmış bir tahta çubuk veya fırça ile rahim ağzından örnek alması ve bu örneğin patolojiye gönderilmesidir. Alınan örnek patologlar tarafından incelenmektedir. Kişinin pozitif çıkan smear testi rahim ağzı kanseri olduğu anlamına gelmemektedir. Testin pozitif çıkması halinde ileri tetkikler yapılması gerekmektedir. Ancak bundan sonra kesin teşhis koyulacaktır. Test yapılmadan önce kimi doktorlar bir gün kimi ise en az üç gün boyunca ilişkiye girilmemesi gerektiğini belirtmektedirler. Herhangi bir vajinal krem, tampon, fitil ve jel kullanılmamış olmalıdır. Test yapıldığında kişi bundan dolayı acı çekmediği gibi normal hayatına da engel olmaz. Test sonrası kimi zaman az miktarda kanama olabilir, bu kanama da çok kısa sürmektedir.

Smear Testi Kaç Yaşından İtibaren Yaptırılır?

Smear testini her kadının yaptırmasına gerek yoktur. Rahim ağzı kanserine genellikle HPV virisü neden olmaktadır ve bu virüs de cinsel yolla bulaşmaktadır. Bu nedenle cinsel hayatı hiç olmayan kadınlardan bu testi yaptırmaları istenmez. Cinsel hayatın başlamasından itibaren her yıl yaptırılmaya başlanması gerekmektedir. Cinsel hayat 21 yaşın altında başlamış olsa bile bu yaşa kadar smear testi yaptırılmasına gerek yoktur. Adetli olunduğunda smear testi yapılamaz bunun için adetin bitmesinden on gün sonra yapılması en doğru olandır. Rahmi veya rahim ağzı alınmış kadınların bu testi yaptırmaları gerekmez.

Yorum yapın