Smear Testi Yapıldıktan Sonra İlişkiye Girilir mi

Photo of author

By Bilgio.Net

Günümüzde çok iyi bilinmektedir ki erken teşhis hastalıkların tedavisinin başarısı için çok önemlidir. Bu nedenle rahim ağzı kanserinin erken tanısının koyulabilmesi için önemli bir test olan smear testini kadınlar senede bir kez yaptırılmalıdır. Smear testi nasıl yapılır ve smear testi yapıldıktan sonra ilişkiye girilir mi gibi pek çok sorunun cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam etmelisiniz. Smear testi rahim ağzı kanseri tanısı konmasında önemli bir testtir. Kadının rahim ağzından alınan süprüntü ile bu test yapılmaktadır. Alınan süprüntü patologlar tarafından değerlendirilmekte ve rahim ağzında kansere dönüşmesi muhtemel değişikliklerin olup olmadığı yapılan testler ile değerlendirilir.

Smear Testi Kaç Yaşından İtibaren Yaptırılır?

En çok merak edilen sorulardan birisi de smear testi kaç yaşından itibaren yaptırılır olmaktadır. Jinekologlar 21 yaşını geçmiş ve cinsel hayatı başlamış her kadının senede en az bir kez smear testi yaptırmaları gerektiğini belirtmektedirler. 21 yaşından daha küçük yaşta cinsel hayatı başlayan kişilerde bu yaşı beklemelidirler. 21 yaşını geçmiş olsa da cinsel hayatı başlamamış kadınların yaptırmasına gerek yoktur. Can yakmaz ve jinekolog tarafından tahta çubuk veya özel fırça ile rahim ağzından örnek alınmaktadır. Alınan bu örnek patolojiye gönderilir ve burada test yapılır. Smear testinin pozitif çıkması rahim ağzı kanseri tanısı koymaya tek başına yetmez bu ileri tetkikler yapılmasının gerekli olduğunu gösterir.

Smear Testi Yapılmadan Önce ve Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?

Cinsel yaşamı olan her kadının senede bir kez mutlaka yaptırması gereken smear testi öncesinde bir gün  cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir. Yapılması için en doğru olduğu zaman adetin bitmesinden 10 gün sonrasıdır. Smear testi öncesinde vajinal yıkama yapılmamalı ve krem benzeri şeyler sürülmemelidir. Doktorunuz vajinal muayene sırasında test için gerekli örneği çok kısa bir sürede alacaktır. Test sonrasında ilişkiye girilmesinde bir sakınca yoktur. Günlük hayata normal olarak devam edilir. Test sonrasında az bir miktar lekelenme gibi kanamalar olabilir ve bunda endişe verici bir durum bulunmaz.

Yorum yapın