Sözde erkeğe yüzük takılır mı

Photo of author

By Bilgio.Net

İki gönül bir araya geldi ve evlenmeye karar verdiler. Sıra yüzük takmaya gelince kadına yüzük takılacak ama sözde erkeğe yüzük takılır mı ? İşte bu soruyu cevaplıyorum.

Evlilik teklifi için satın alınacak söz yüzükleri şimdilerde tektaş yüzük tercih ediliyor. Taşı pırlanta olabilir veya imitasyon olabilir ama ne kadar iri o kadar iyi. Nişan yüzükleri ise genellikle alyans olarak tercih ediliyor.

Peki sözde erkeğe yüzük takılır mı takılmaz mı ? Erkek kadına evlilik teklif ettiği için ister görücü usulü olsun, ister flört usulü olsun kadının söz yüzüğünü erkek alıyor. Fakat kadın erkeğe evlilik teklif etmiyor. Bu durumda şöyle bir karışıklık oluyor.

Sözde erkeğe yüzük takılacaksa bu yüzüğü kim alacak. Erkek evlenme teklif ederken kendine de bir tane alyans mı alacak veya kız tarafı evlilik teklifini önceden tahmin edip erkeğe yüzük mü alacaklar.

Eğer sözde erkeğe yüzük takılmazsa kadın kiminle sözlenmiş oluyor muamması var.

Her karışık durumda olduğu gibi gelenekler ne diyor, eskiden bu işler nasıl olurdu bilmekte yarar var. Öncelikle eskiden sözü, nişanı, nikahı her birine ayrı yüzük alma olayı yoktu, bunu bilelim.

Erkek tarafı kızı istemeye giderlerdi ellerinde yüzük falan olmazdı. Çünkü geleneklere göre kız tarafı kızı verecek bile olsalar naz olsun diye erkek tarafını reddedebilirlerdi. Bazen de beğenmediğinden reddederlerdi. O yüzden erkek tarafı kız istemeye giderken yüzükle gitmezdi.

Diyelim ki kızı verdiler. Nişanda yüzükler takılırdı. Kız tarafının yüzüğünü erkek, damat adayınınkini kız tarafı alırdı ve nişan yüzükleri aynı zamanda alyans olarak kullanılırdı.

Şimdilerde yüzük sayısı ikiye çıktı.  Söz kesildiğinde veya nişanda kıza bir tektaş alınıyor, daha sonra bir de alyans alınıyor. Erkeğe ise hala sadece bir tane yüzük yani alyans alınıyor.

Sözde erkeğe yüzük takılır mı ?

Söz kesildiği zaman ya iki tarafa da yüzük alınmayacak veya sözden önce kıza evlilik teklifi yapılırken tektaş verildiyse erkeğe yüzük takılmayacak demektir. Söz ile nişan birbirine yakında sözde erkeğe de yüzük alınabilir. Erkek aynı yüzüğü nişan için de kullanır.

Söz kesme adı üzerine “söz” ile yapılan bir eylemdir. Geleneklerimizde ilk yüzükler “nişan” merasiminde takılır. Çünkü nişan sözcüğü emare, yani bir şeyin belli edilmesi demektir. Çiftler yüzüğü nişanda takar ve nişanlı oldukları bu şekilde belli olur.

Yorum yapın