Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyon kan basıncıdır. Düşük tansiyon yaşıyorsanız ve tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir diye soruyorsanız kan basıncı normalin altına düşmüş ve dokularınız gerektiği kadar beslenemiyor demektir. Düşük tansiyon ölümcül değildir ama dokuların sürekli yetersiz besleniyor olması vücudunuzdan gerekli verimi alamayacağınız ve organlarınızın da zayıf olacağı manası taşır.

Tansiyon düşmesinden ilk etkilenen organ beyindir. Vücuttaki en hayati işlemlerden sorumlu olan beyin kütlesine oranla oldukça fazla kana ihtiyaç duyar. Talep etti miktarın karşılanmaması bilincinizin zayıflamasına yol açar. Bu baş dönmesi, yaptığı işe konsantre olamama, az önce ne yaptığını unutma şeklinde şikayetlerle kendini gösterir. Tansiyon aniden düşmüş ise mesela, septik şok, alerjik reaksiyon veya aşırı kanama olmuş ise bayılma da görülebilir.

Düşük tansiyon daha sonra gözleri ve tüm vücudu etkiler. Görme gücü azalır, halsizlik olur. Bu şikayetleri hisseden kişi tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir diye çareler arar. Eğer tansiyonun hangi sebeple düştüğünü kestirebilirsek tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir sorusuna daha doğru cevap verebiliriz. Bununla birlikte tansiyonu düşen kişinin bazı şeylere ihtiyacı vardır.

Tansiyon hangi sebeple düşerse düşsün, şimdi söyleyeceğim birkaç şey onu normal seviyesine getirecektir. Birincisi yaşadıklarından çok derin anlamlar çıkarmaya çalışmayıp sakince oturup vücudun doğal olarak tansiyonunu dengelemesini beklemek. Acil durumlarda bile ilk yapılması gereken budur. 112’yi arayıp ambulans gelene dek kişi paniğe girmekten kaçınmalıdır.

Bunun tam tersine panik yapılırsa, nabız hızlanır, soğuk soğuk terlemeye başlarsınız. Duygularınızdaki negatiflik işleri daha da kötüye sevk edebilir. Bildiğiniz gibi insanın başına beklenmeyen bir şey gelince tüm negatif fikirler bir anda beyne hücum eder.

İkinci olarak bilinciniz yerindeyse ve yeniden ayağa kalktığınız zaman sorun olmayacaksa kendinize tuzlu bir ayran yapınız. Bulunduğunuz yerde sizden başka birileri var ise siz dinlenirken onlar ayranı hazırlasa daha iyi olur. Tuzunu bolca koysunlar. Çünkü ayrana ilave edilen tuz kana karışınca onu koyulaştıracak ve kan basıncını yükseltecektir.

Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir sorusunu “glikoz” diyerek cevaplamak istiyorum. Düşük tansiyondan etkilenen beyni yeniden eski haline döndürmek için acil glikoz gerekir. Beyin enerjisini toparlayınca, vücudun da kendine gelmesi daha kolay olur. Bunun için elma, kuru kayısı, kuru incir, çikolata, bisküvi, pekmez veya sadece şeker  ve sudan yapılan şerbeti tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın