Tansiyon düşürücü ilaçlar

Photo of author

By Bilgio.Net

Yüksek tansiyonu düşürmeye kontrol etmeye yarayan tansiyon düşürücü ilaçlara hipertansif denir. Genellikle kronik olarak böbrek rahatsızlıkları yaşan veya şeker hastalığı bulunan kişilerde görülen yüksek tansiyon herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın da görülebilir.

Tedavisi yapılmadığında felç, beyin kanaması, inme ve kalp krizi gibi ölümcül sonuçlar doğurabilen yüksek tansiyon halkımızın yaklaşık üçte birinin sorunudur.

Tansiyon düşürücü ilaçların birkaç çeşidi vardır. Tansiyon ilaçları genel olarak damarların genişlemesi sağlamak ve kan basıncını düşürmek için üretilmiş ilaçlardır.

Tansiyon İlaçları

Tansiyon ilaçları birkaç gruba ayrılır. Doktor bilgisi olmadan bu ilaçların başka tansiyon ilaçları ile değiştirilmesi hasta açısından tehlike doğurabilir.

İdrar söktürücüler

Diüretik sınıfında olan idrar söktürücü ilaçlar böbreklerin daha fazla sıvı süzmesini, daha fazla idrar üretmesini sağlayarak kanda gereğinden fazla bulunan maddelerin atılmasını, kanın temizlenmesini ve kanın akışkanlığının artmasını sağlarlar. Kanın daha sık temizlenmesi ve akışkanlık derecesinin yükseltilmesi kanın damar duvarlarına yaptığı basıncın azalmasına sebep olur.

Alfa bloker ilaçlar

Bu ilaçlar kan damarlarındaki düz kasların gevşemesiyle ve kalpteki alfa reseptörlere bazı kimyasalların bağlanmasını bloke ederek kalbin iş yükünü azaltan ilaçlardır. Alfa blokerler aynı zamanda prostat hipertrofilerinde (büyüme) şikayetleri azaltmak amacı ile de kullanılır.

Beta bloker ilaçlar

Bu ilaçlar kalpteki beta reseptörlere bağlanan belli kimyasalları serbestleştiren sempatik sinir sisteminin bazı etkilerini bloke ederek kalbin iş yükünü azaltan ilaçlardır.

Vazodilatör ilaçlar

Bu ilaçlar kan damarlarının genişlemesini sağlar. Bu sayede kan rahat akar ve kan basıncı düşer. Vazodilatör ilaçların birkaç sınıfı vardır. ACE inhibitörleri kan damarlarının daralmasına yol açan anjiyotensin 2 maddesinin üretimini baskılar.

ACE inhibitörleri benzeri etkiyi Anjiyotensin 2 reseptör blokerleri denilen ilaçlar da sağlar. Bu ilaçların çalışma prensibi anjiyotensin 2 üretimi yerine bu maddenin vücuttaki anjiyotensin 2 reseptörlerine girişini bloke ederek etkilerini engellemektir.

Kalsiyum kanal blokerleri denilen ilaçlar kan damarlarının kasılmasına veya daralmasına neden olan kalsiyum iyonlarını bloke ederek kalbin iş yükünü azaltır.

Santral adrenerjik inhibitörler denilen ilaçlar Santral sinir sisteminin kalp hızını artırmasını veya kan damarlarını büzmesine yönelik sinyal göndermesini engellemek suretiyle beyin üzerinde direkt etkili olurlar. Çok sık kullanılan ilaçlar değillerdir.

Yüksek tansiyon hastasına hangi grup ilaç verileceğine hastanın tetkikleri ve doktor muayenesine göre doktor tarafından  karar verilir. Genel olarak bir grup hipertansif ilaç diğer gruptan daha etkilidir, daha fazla kullanılmalıdır veya daha önce kullanılmalıdır diye bir şey yoktur. Hastanın durumuna göre deneyip alınan sonuca göre antihipertansif ilaç tercihi yapılabilir. Bazen iki yada daha fazla ilaç da hastaya verilebilir.

Yorum yapın