Tansiyon ilaçlarının yan etkileri

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyon ilaçları, tansiyonu düzenleyen, yüksekse düşüren, normalden düşükse dengeye getiren ilaçlarıdır. Sistolik basınç ve diastolik basıncı ayarlamak için bazen bu tür ilaçları kullanmak zorunlu hale gelir. Yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlara antihipertansif denilir. Hipertansiyon orta yaş üzeri insanlarımızın üçte birini etkileyen ciddi bir sorundur. Tedavisi ihmal edilirse kalp krizi, felç gibi rahatsızlıklara yol açar. Hipertansiyon diyabet ve böbrek hastalıkların şiddetini artıran bir unsurdur.

Tansiyon ilaçlarının idrar söktürücü ve damar genişletici etkileri vardır. Böylece damardaki kanın basıncını düşürürler. Sık kullanılan tansiyon ilaçları diüretik grubu tansiyon düşürücüler, lup diüretikleri, potasyum tutucular, tiyazid diüretiklerdir.

Alfa blokerler, damarlardaki düz kasların gevşemesiyle beraber kalpteki alfa reseptörlere bazı kimyasalların bağlanmasını bloke ederek kalbin iş yükünü hafifleterek tansiyonun düşmesine sebep vermektedir.

Beta blokerler, kalpteki beta reseptörlere bağlanan kimyasalları serbestleştiren sempatik sinir sisteminin bazı etkilerini bloke ederek kalbin iş yükünü azaltarak tansiyonu düşürür.

Vazodilatörler, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak damar duvarlarına karşı kanın basıncını azaltan ilaç grubudur. Vazodilatörler, ace inhibitörleri, anjiyotensin 2 reseptör blokerleri, kalsiyum kanal blokerleri, santral adrenerjik inhibitörleri dir. Yüksek tansiyon tedavisine başlarken hangi ilaç grubu ile başlanması gerektiği ile ilgili herhangi bir kural yoktur. Yüksek kan basıncının tedavisinde değişik tansiyon düşürücü ilaçların hemen hemen hepsinin aynı etkiyi gösterdiği bilinmektedir. Hastanın hangi hipertansif ilaç kullanılacağına doktor karar vermektedir. Bazı durumlarda her iki tansiyon düşürücü ilaç bir arada kullanılabilinir. Kombinasyon ilaçlarda bulunmaktadır.

Tansiyon ilaçlarının yan etkileri nelerdir

Tansiyon ilaçların en sık görülen yan etkileri bazı alerjik reaksiyonlar, kalp çarpıntısı ve dozun iyi ayarlanmamasına bağlı olarak tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi şikayetleridir. Bazı kişilerde uyku bozukluklarına bazılarında ise kabızlık, mide bulantısı veya diğer sinirim sistemi işleyiş bozukluklarına yol açabilir.

Daha az görülen yan etkileri ise kanamanın durmaması, cinsel sorunlar, eklem ağrıları ve depresyondur. Tansiyon ilaçlarının yan etkileri kişiden kişiye değişebilir, bazı kişilerde bazı hastalıkların ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Tansiyon ilacı ödem yapar mı

Kalsiyum kanal blokeri grubu ilaçlar ödem yapabilir. (Ayaklarda şişme)

Tansiyon ilacı kilo yapar mı

Tansiyon ilaçları genellikle kilo yapmaz ama bazen ödeme sebep olabilirler.

Tansiyon ilaçlarının cinselliğe etkisi var mı

Tansiyon ilaçları erkeklerde sertleşme sorununa yol açabilir.

 

 

Yorum yapın