Tansiyon nasıl ölçülür, tansiyon ölçerken nelere dikkat edilmeli ? Tansiyon ölçmenin bazı püf noktaları vardır. Tansiyonu herkes ölçebilsin diye elektronik tansiyon aletleri üretilmiştir. Bu aletler dijital göstergeleri sayesinde tansiyonun kaç gösterdiğini kolayca anlamamızı sağlarlar. Bununla birlikte hemşirelerin kullandığı klasik manuel tansiyon ölçen aletler daha doğru sonuç verir.

Tansiyon nasıl ölçülür

Tansiyonu ölçmeden önce koldaki giysinin geriye sıyrılması ve kol yüzeyinin çıplak hale gelmesi gerekir. Tansiyon aletinin kola sarılan kısmına manşon denir. Manşon kolun kalp hizasındaki kısmına sarılır. En doğru yer dirseğin iki  üç parmak üstüdür.

Manşon kola sarıldıktan sonra kol bükülür ve hafifçe kaldırılarak manşonun olduğu yer kalbin hizasına getirilir. Manşonu şişirmeye başlamadan önce steteskop kulağa takılır ve steteskopun sesleri almaya yarayan metalik parçası “diyafram” dirsek çukurunun gövdeye bakan kısmına brakial arter denilen damarın geçtiği yere yerleştirilir.

Burası manşonun alt hizasının 1 cm kadar altıdır. Kolaylık olsun diye diyaframı kısmen manşonun altına sıkıştırıverenler tansiyonu yanlış ölçmüş olurlar. Diyafram ile manşonun teması olmamalıdır. Daha sonra tansiyon aletinin pompasına basılarak manşon şişirilir. Manşon gösterge 180 milimetreyi gösterene kadar şişirilir.

Çünkü 180 milimetre civa basıncı damarlardaki basıncı sıfırlamaya yeter. Eğer 180 milimetre olmasına rağmen kulaklıktan nabız sesi duyuyorsanız nabız sesi kesilene dek şişirmeye devam etmelisiniz.

Bu esnada tansiyon aletinin kulaklığı takılı olmalıdır. Kulaklıkla nabız sesi kaybolana kadar şişirilir. Nabız sesi kesilince pompalama bırakılarak hava saniyede 2 mm boşaltılır.

Kola verilen basınç azalırken bir süre sonra kulaklıktan nabız sesi duymaya başlayacaksınız. İlk nabız sesini duyduğunuz zaman göstergenin kaç milimetrede olduğunu not ediniz. (Örneğin 140 milimetre) Bu okuduğumuz rakam büyük tansiyon değeridir. (Örneğin 140 milimetre okumuş isek 14 tür).

Basınç düştükçe bir süre sonra kulaklıktaki nabız sesi kaybolacaktır. En son duyulan nabız sesi esnasında gösterge kaç milimetrelik basınç gösteriyorsa küçük tansiyon da o odur. (Örneğin 90 milimetre çıkarsa küçük tansiyon 9 dur)

 

Tansiyon ölçümünden en doğru sonucu almak için kişinin duygusal olarak sakin, bedensel olarak da en az birkaç dakika oturarak veya yatarak istirahat etmiş olması manşonun da kalp hizasında olması gerekir. Manşonun kalp hizasında olmasını sağlamak için tansiyonu ölçen kişi kolun altından destek vermesi iyi olur. Hasta kendi kendine kolunu hizalamaya çalışması tansiyonun yanlış ölçülmesine sebep olabilir.

Tansiyonun normal değerleri 12 ye 8 olmakla birlikte yaş ilerledikçe normal kabul edilen değerler biraz yükselebilir. Tansiyon gün içinde değişik değerler gösterebilir. En doğru tansiyon değerini bulmak için gün içinde birkaç kere ölçüp ortalamasını almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here