Tansiyon neden düşer

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyon neden düşer, tansiyonu düşüren faktörler nelerdir bu yazımızda bulabilirsiniz. Tansiyon kavramı damardaki kan basıncını tarifler. Bu basınç normalden düşük ise tansiyon düşüklüğü yaşanır.

Tansiyon neden düşer

Kan kaybı tansiyonu düşürür. Kaybedilen kanın tansiyonu düşürebilecek seviyede olması için en az bir ünite olması gerekir. Kan verirken veya yaralanma sonucu kan kaybında tansiyonu düşüren etken kan kaybetmenin yanı sıra kan kaybetmenin verdiği negatif psikolojidir. Tahlil için kan verildiğinde de tansiyon düşebilir. Böyle bir durumda tansiyonun kan kaybından ziyade psikolojik olduğu düşünülebilir.

Vücudun susuz kalması da tansiyonu düşüren bir etkendir. Kanın önemli bir miktarı da sudur ve vücuttaki suyun azalması damarlardaki kanın basınç seviyesini azaltır.

Vücudun susuz kalmasının birkaç önemli sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi egzersiz veya spor yaparken terlenmesi fakat kaybedilen sıvı kadar su içilmemelidir. Bazen masa başında bile susuz kalmak mümkündür. Uzun süren yorucu işler sonucu da susuzluk meydana gelebilir.

Açlık da bir tansiyon düşmesi sebebidir. Tansiyon neden düşer diye soran birisi bunun cevabını açlık ve susuzlukta aramalıdır. Açlık ve susuzluk giderilmesine rağmen tansiyon normal seviyesine gelmemişse bunun arkasında ciddi sebepler aranmalıdır. Uzun süre aç kalmak tansiyon düşmesinin bir numaralı sebebidir.

Sadece açlık değil dengeli beslenmemek, seçici beslenmek, tek yönlü beslenmek vücudun ihtiyacı olan bazı vitamin ve minerallerin alınmamasında da kronik tansiyon düşmesi olabilir.

İnsan aç kalmasa ve suyunu normal alsa dahi vücudunda susuzluk olabilir. Eğer düzenli olarak idrar söktürücü, ödem attırıcı veya bir şekilde vücuttan sıvıyı attıran ilaçlar kullanıyorsanız normalden daha fazla su tüketmelisiniz. Bazı ilaçların kan basıncını azaltan özellikleri vardır. Örneğin kan sulandırıcı ilaçlar dozundan fazla alınırlarsa tansiyonu düşürürler. Ayrıca kullanılan ilaçların aç yerine tok, tok yerine aç alınması, tavsiye edilen kullanım şekline göre kullanılması tansiyon düşmesine neden olabilir.

Kalp hastaları, kalbinde ritim bozukluğu olanlar, kalp spazmı geçirenler tansiyon düşmesi yaşayabilirler.

Yorum yapın