Tansiyonu nasıl düşürebilirim, yükselen tansiyonu dengelemek için neler yapılabilir, bitkisel tedavi olarak hangi kürler uygulanabilir bu makalede bulacaksınız.

Yüksek tansiyonun belirti vermesi için normal değerlerinin çok üzerine çıkması gerekir. Büyük tansiyon 18-20 gibi yüksek değerlere ulaşınca bu göze, kulağa ve kafaya vurur. Nefes darlığı ve kalp çarpıntısı hissedilir. Tansiyon çıktığında en çok rastlanan şikayetler burun kanaması, görme sorunları, kulak ile ilgili ve buna bağlı dengede durma problemleri, kulak çınlaması ve baş ağrısı gibi şikayetlerdir.

Tansiyon yüksek olsa ve 18/11 e kadar çıkmamış olsa bu tür şikayetler görülmeyebilir. Yani yüksek tansiyon hastaları tansiyonları çok fırlamadıkça bir şikayet yaşamazlar. Bu yüzden tansiyon hastalığı sessiz ölüm olarak bilinir. Tansiyon hastası olduğunuzu bilmeden yıllarca yaşar ve bir gün kalp krizi veya beyin kanaması geçirerek hayatınızı kaybedersiniz.

Evde, yani hastane imkanlarından yoksun olarak tansiyonu nasıl düşürebilirim diyorsanız birkaç basit öneri tansiyonunuzu dengelemeye yarayacaktır.

Hiçbir şey bilmiyorsanız bile olduğunuz yerde kalın ve istirahat ediniz, bu bile faydalı olacaktır.

Tansiyonu nasıl düşürebilirim

Damarlardaki kan basıncı artınca vücuttaki hararet de artar, burun kanaması baş ağrısı gibi şikayetler görülebilir. Soğuk bir şeyler içmek veya en azından yüzü soğuk su ile yıkamak iyi gelecektir. Ilık su ile duş almak daha etkilidir. Daha etkili olsun diye çok soğuk su ile duş almaya kalkmak daha tehlikelidir. Çünkü soğuk suya vücut tepki verecek tansiyon daha da çıkacaktır. Bu nedenle banyo suyunun sıcak olmaması gerekir ama üşütmeyecek derecede soğuk da olmaması gerekir.

Ayran, limon suyu, greyfurt suyu, nar suyu soğuk şekilde içilirse hem kanın akıcılığını sağlarlar hem de ruhsal dinginlik verirler. Tansiyon çıkınca sakin kalmak çok önemlidir. Çoğu kez tansiyonu çıkaran şey bir şeye duyulan öfke, sinir patlaması, hiddet ve aşırı üzüntüdür. Bu yüzden tansiyon çıkınca sakin kalmaya çalışmak gerekir.

Eğer tansiyon hastalığınız önceden beri varsa doktora gidip ilaç kullanmanız gerekebilir. Çünkü hipertansiyon hastalarının tansiyonlarını dengelemeleri daha zordur ve kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon ölümcül sonuçlar doğurur.

Tansiyon sorunlarınız var ise tansiyonu ne yükseltir bilmelisiniz. Çünkü ani tansiyon fırlamaları telafisi olmayan organ hasarlarına yol açabilir. Sürekli yüksek tansiyonunuz var ise ve yaşınız ilerlemiş ise tansiyon ilaçları dışındaki çözümler işe yaramayabilir. Ayrıca yüksek tansiyonu olanlar tansiyonu düşüren yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.
►İlginizi Çekebilir: Tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here