Tiroid ameliyatı sonrası boğazda şişlik

Photo of author

By Bilgio.Net

Tiroid ameliyatı sonrası boğazda şişlik, ödem, yutkunurken acı duyma, sesin kısılması şikayetler görülebilmektedir. Bunlar geçici şikayetler olup kesinin büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak zaman içinde geçmekte geride yaklaşık 5 cm uzunluğunda ve dikkatli bakılmadıkça görülemeyen hafifçe iz kalmaktadır.

Yağ kitlesi fazla olan kişilerde ödem ve şişlik şikayetleri biraz daha fazla olmaktadır. Tiroid ameliyatından sonra doktor ile hastanın ilişkisi kesilmemelidir. Çünkü ameliyattan sonra şikayetlerin takibi, tiroid fonksiyonlarının izlenmesi, ilaç kullanımı ve kanser belirtilerinin izlenmesi gerekecektir.

Maalesef ülkemizde zaman zaman doktor ile hasta arasında dialog yetersiz kalmakta, hastalar durumuyla ilgili yeterince bilgilendirilmemekte veya hasta ameliyattan sonra doktor ve hastane ile ilişkisini kesebilmektedir.

Tiroid ameliyatından sonra hasta mutlaka doktorun verdiği kontrol randevusuna gitmeli ve gerekirse kendine söylenenleri not almalıdır. Çünkü ameliyat sonrasındaki ilaç kullanımı, bakım ve izleme süreci katı bir disiplinle işletilmesi gerekir.

Ameliyattan sonra hastada sadece boğazda şişlik değil, halsizlik, kalsiyum eksikliği ve kilo alma gibi başka şikayetler de görülebilir. İçinde bulunduğu vaziyet hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan hastalar böyle durumlarda paniğe kapılabilmektedir.

Kontrol randevusunda doktor boğazda meydana gelen şişliğin derecesinin normal sınırlarda olup olmadığına bakacak ve konuyla ilgili tavsiyeler verecektir. Hasta doktora sormadan şişliği gidermek için evde değişik uygulamalar denememelidir.

Bazı vakalarda doktorun kontrol esnasında normal gördüğü şikayetler, izleyen günlerde şiddetlenebilmekte veya kaybolacağı yerde uzun süre devam edebilmektedir. Böyle durumlarda doktor ile yeniden görüşülebilir.

Kullanılan ilaçların etkileri ve yan etkilerinin takibi de gerekmektedir. Gerekirse ilaçlarda zaman içinde doktor yeni doz ayarlaması yapabilir. Bu yüzden ameliyattan sonra  doktor takibi ihmal edilmemelidir.

Guatr ameliyatı sonrası şişlik nedenleri

Her cerrahi operasyonda ödem veya şişlik riski vardır ve çok anormal bir şişme yok ise üzerinde durmaya gerek yoktur. Şişliğin ana nedeni operasyona vücudun verdiği reaksiyondur.

Yorum yapın