Uçakla Uçmayı Başaran İlk Kişi Kimdir ?

Herkes uçakla ilk uçmayı başaran kişilerin Wright Kardeşlerin olduğunu düşünür. Ama aslında bu bilinen bir yanlıştır. İlk uçmayı başaran insanın tam olarak ismini bilmesekte Wright Kardeşlerden tam 50 yıl önce bunu başarmıştı.

Kuşların nasıl uçtuğu hakkında bilimsel çalışmalar yapan ve bu sayede havacılık sektörünün öncülerinden sayılan Sir George Cayley (1773-1857) yanında işe girmişti ilk uçan insan. Cayley, yaptığı çalışmalar sonucunda uçuş için gerekli olan ‘’Kalkış, çekiş ve itiş’in ilkelerini doğru bir şekilde hesaplamıştı. Bu hesaplamaların sonucunda kendisine seri bir şekilde uçan bir makine prototipi inşa etmişti. Yapmış olduğu buhar ve barut destekli prototip başarısız olunca, planlarını planörlere doğru kaydırdı.

Sir Cayley, yapmış olduğu çalışmalar sonucunda ilk planörünü 1804’te sundu ve bundan tam beş yıl sonra gerçek boyutlarda insansız bir planörü test etti. İçinde insan bulunan uçağına güvenebilmesi için tam 30 yıl beklemesi gerekecekti. Cayley, 1853 yılında Scarborough yakınlarında bulunan Brompton Dale’da, arabasını kullanması için işe aldığı arabacısını bu aleti vadi boyunca kullanması için ikna etmişti. Havadan daha ağır olan bu makine ile uçmayı başaran ilk insan Cayley’in yanında çalışan arabacısı olmuştur.

Rivayete göre bu durumdan pek hoşnut olmayan arabacısı, uçaktan iner inmez  istifasını verdi. İstifasına gerekçe olarak da, ‘’Ben atlı araba kullanmak için işe girdim, uçmak için değil’’ cevabını vermişti. Cayley’in zamanında uçmuş olan planörünün bir benzeri günümüzde Yorkshrie Havacılık Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu benzer araç 1947 yılında Brompton Dale üzerinde uçuşunu başarı bir şekilde tamamlamıştır.

Sir Cayley’in yaptığı çalışmalardan günümüze sadece kanatlar kalmamıştı. Planörlerin iniş takımları hakkında yapmış olduğu çalışmalar sayesinde tekerleği yeniden keşfetti denilebilir. Hava araçlarının iniş sırasında darbeyi en aza indirmek için, hafif ama güçlü bir şeye ihtiyaç duydu. Tahtadan oyma tekerlekler yerine jant telli tekerlekler kullanma fikrini o ortaya atmıştı. Cayley’in atmış olduğu bu fikir daha sonra değişime uğrayarak günümüzde bisiklet ve arabalarda kullanılan sitemin öncülüğünü yapmıştır.

Cayley’in yapmış olduğu çalışmalar bununla sınırlı kalmadı. Cayley oldukça üretken bir kaşifti yapmış olduğu çalışmalar arasında, alabora olunca kendiliğinde düzelen can kurtaran filikaları, dozerler için paletler üretmişti, o zaman meşhur olan demiryolları için sinyal sistemleri tasarlamıştı ve son olarak emniyet kemerini geliştirmişti. Ve yapmış olduğu bu çalışmaları hiçbir parasal beklenti olmadan tüm insanlığın kullanımına sunmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here