WordPress kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalı

Photo of author

By Bilgio.Net

İç SEO bir alfabeyse ilk harfi yazı linklerinin ayarlanmasıdır. Site altyapısı olarak genellikle WordPress tercih ediyoruz. WordPress de kalıcı bağlantı ayarları yapılabilen bir yer var. Burada bir kere link ayarı yapıldığında yeniden bir şey yapmaya gerek yok.

Seçmeniz gereken bağlantı  /%postname%/  şeklindedir.

Aşağıdaki resimde nereden yapıldığını görebilirsiniz.

İç SEO’nun ilk harfini öğrendik. Diğerlerini de merak ediyor musunuz ? Eğer sitenizden para kazanmak ve bu sektörde kalıcı olmak istiyorsanız vereceğim ip uçlarını bir kenara not ediniz.

SEO’nun altın kuralı “SUYUNU ÇIKARMAMAK”tır bana göre. Bir şey yapıyorsanız kesinlikle ayarını kaçırmayınız. Sitenize dış link alırken de site içi linkleme yaparken de, anahtar kelime sayısında da yazı içinde anahtar kelime geçirirken de böyledir. Hatta SEO kavramını bile fazla abartmamanız gerekir.

Kalıcı bağlantı ayarlarını yaptıktan sonra oraya bir daha dokunmuyoruz. Ama site içi linkleme gerekli bir şey. Bu konudaki püf noktalardan bazılarını önceki yazımda vermiştim.

Her yazıdan benzer yazılara bağlantı verilmesi ziyaretçilerin sayfalarınızda daha uzun süre kalması ve daha çok gezmesi demektir. Arama motorları çerezler sayesinde hangi ziyaretçinin nerede ne kadar kaldığını tespit edebiliyor. Siz sitede ne kadar uzun süre kalırsanız ve bu süre zarfında mause ile gezinip tıklama yaparsanız sitenizi o derece kaliteli kabul ediyor. Gezinme süresi uzunluğunu bir kalite göstergesi kabul ediyor.

Bu sebeple yazıların içinden dikkat çekici ifadelerle diğer yazılara bağlantı veriliyor. Bir yazıdan bir, iki veya üç bağlantı verebilirsiniz.

Kalıcı bağlantı ayarları default olursa ne olur ?

Sitenizden en iyi verimi almak için en makulü ne ise onu yapmak istersiniz. Diyelim ki kalıcı bağlantı ayarlarını tavsiye edilen şekliyle değil de default kaldı. Bunun sonucu felaket değildir belki yüzde üçlük beşlik performans kaybıdır, aşırı bir negatif etkisi olmaz.

Site hızı, meta description, görsellik, makalelerdeki akıcılık ve bilgi verme durumu çok daha önemlidir. Daha fazla bilgi için SEO uzmanı kişilerden yardım alabilirsiniz.

Yorum yapın