Yabani Mercanköşk Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolama Dönemi Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Yabani Mercanköşk Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolama Dönemi Nelerdir?

Mercanköşk ile birçok ortak özelliği bulunan yabani mercanköşkünün daha keskin bir tadı ve daha sert bir yapısı vardır. Yabani mercanköşk otunun makarna ve pizza soslarına nasıl bir lezzetkattığını anlamak için bu otu denemeniz şarttır.

Yabani Mercanköşk Otunun Ekim ve Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Yabani mercanköşk otunu tohumdan yetiştirebilirsiniz ancak birçok çiftçi bu bitkiyi fide olarak satın almayı ve tadına baktıktan sonra toprağa eklemeyi tercih ediyor. Yabani mercanköşk otunun tadı çeşitten çeşide göre değişmektedir. İşe tohum ekimi ile başlarsanız, tohumları kapalı bir mekanda mevsimin son donundan 2 ay önce ekmeye başlayın. Fideler büyüyünce,  en hoş kokulu olanını bahçe toprağınıza alın ve kalan fideleri gübre biriktirmek için kullandığımız kutunun içine koyun. Kolcusunu beğendiğiniz fideleri az miktarda asit ve alkalin içeren toprağa 30 cm aralıklarla dikin. Yaprakların tadının güzel olmasını istiyorsanız, toprağı gübrelemeyin, aşırı miktarda sulamaktan kaçının ve bitki çiçek açar açmaz hasada başlayın.

Yabani Mercanköşk Otunun Hasat ve Depolama Yöntemleri Nelerdir?

Belirli bir büyüklüğe ulaşan yaprakları hemen toplayabilirsiniz. Yaprakları tek tek toplayabilirsiniz ya da filizleri kesebilirsiniz. Hasadın başka bir yolu da yabani mercanköşkü çiçek açmadan önce yaprakları toprağın 5 cm üzerinden kesmek ve mevsimin ilk donundan önce yeniden hasat yapmaktır. Bu bitkinin yapraklarını taze ya da kurutulmuş olarak kullanabilirsiniz. Yabani mercanköşk yapraklarını kuruttuktan sonra kavanozun içinde muhafaza edebilirsiniz.

Yabani Mercanköşk Otunun Tüm Çeşitleri Aynı Değildir

Bazı yabani mercanköşk otlarının tadı o kadar hafiftir ki salatalarda kullanılsa bile tadı alınamayabilir. Baharatlı tatları tercih ediyorsanız Yunan ( ya da İtalyan ) olarak bilinen çeşitleri deneyin. Bu çeşitlerin çiçekleri beyaz, yaprakları aromalı olur.

Yorum yapın