Yapraklar Neden Yeşildir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Yapraklar Neden Yeşildir ?

Çevremizde gördüğümüz tüm nesnelerin bir rengi vardır. Temiz su şeffaftır, göğün rengini yansıtır; toprak kahverengi, denizler ve gökyüzü mavi renktedir. Renk kavramının ortaya çıkması için öncelikli olarak aydınlık bir ortamın olması gerekir. Bu ışıklı ortamda gelen ışık demetleri yüzeye yansır. Yüzey hangi renk ise onu geri yansıtır ve diğer renkleri de emer.

Mesela, kırmızı bir elma kendi üzerine gelen ışık demetlerinin kırmızı olan kısmını yansıtır, diğer ışıklarıysa emer. Aynı şekilde mavi olan deniz kendisine gelen ışık demetinin mavi renkte olanlarını yansıtır, ışık demetinin içerisinde yer alan diğer renkteki ışıkları ise emer. Elma kırmızı ışığı yansıttığı için kırmızı renkte görünmekte, denizle mavi rengi yansıttığı için mavi renkte görünmektedir.

Bitkilerde yer alan yaprakların yeşil ya da yeşilin tonlarında olduğunu görürüz. Bunun nedeni yaprakların içinde bulunan ve bitkinin yaşamasını sağlayan besinleri üreten kloroplastların telşil renkte olmasıdır. Kloroplastlar, güneşten gelen bütün ışık demetlerini emer, sadece yeşil rengi yansıtır. Böylece yapraklar yeşil görünürler.

 

Yorum yapın