Yıldırım Nedir ? Yıldırım Düşmesi Nasıl Olur ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Yıldırım Nedir ? Yıldırım Düşmesi Nasıl Olur ?

Çok değişik bir istatistik olmasına rağmen, Dünya’da gökyüzünde ortalama 3 milyar şimşek veya yıldırım oluşmaktadır. Yani bu demek oluyor ki yılın herhangi bir zamanında Dünya’nın üstünde bulunan 2000 yıldırım bulutu sayesinde, dünyamıza ortalama her saniye başına 100 yıldırım düşmektedir. Yıldırım veya şimşeklerin gücünü anlamak için, güçlü bir fırtınada çıkardıkları enerji Amerika’nın Hiroşima’ya atmış olduğu atom bombasının çıkarmış olduğu enerjiden 100 kat daha fazla olduğunu bilmeniz sizin için yeterli olacaktır. Şimdiki zamanda belki biraz zor olmasına rağmen, ileriki zamanlarda bilim adamları bu yıldırımları enerji kaynağına çevirecek bir teknoloji üretmeyi başarabilirler.

Çok eski zamanlardan beri oluşan bu doğa olayı insanlık için bir ilahi işaret gibi gözükmektedir. Yıldırımın yer yüzüne düşmesi insanlar için tehlikeli olduğu kadar aynı zamanda da insanlık için çeşitli faydaları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirsek eğer, insan yaşantısında önemli bir yer tutan bitkiler için faydaları olan nitrat ve oksijenin yeryüzüne inmesini sağlamaktadırlar.

Yıldırım Nasıl Oluşur ?

Yıldırımın oluşması güneş ışınları sayesinde yer yüzünde ısınmış olan havanın yükselmesi ile başlamaktadır. Bu yükselen havanın içerisinde aynı zamanda su kabarcıkları da bulunmaktadır. Havanın yükselmesi 2 – 3 kilometreye ulaştığı zaman, soğuk hava katmanlarına denk gelmektedir. Nasıl ki soğuk havalarda nefesimiz buharlaşıyorsa, aynı şekilde yükselen hava da buharlaşmaktadır. Bu buharlaşma sayesinde gökyüzünde görmüş olduğumuz bulutlar oluşmaktadır. Oluşan bu bulutlar hava akımı sayesinde yaklaşık 20,000 metreye kadar çıkabilmektedirler.

Tam olarak nasıl olduğu bilinmese de teorik olarak, bulutların bu yükselmesi sırasında, bulutun içerisinde oluşan buz kristallerinin birbirlerine sürtünmesi sırasında bir statik elektrik ortaya çıkardıkları var sayılmaktadır. Oluşan bu elektrik enerjisi bulutların üst katmanlarında pozitif ( + ), alt katmanlarında ise negatif ( – ) yüklü olarak birikmeye başlıyorlar. Bulutların içerisindeki yük havayı iyonize edecek bir güce ulaştığı zaman şimşek dediğimiz olay gerçekleşiyor.

Yağmur bulutlarının üzerinde bulunan pozitif elektronlar, bulutun alt tabakasında bulunan büyük negatif elektronları iterek onları da kendileri gibi pozitif yüklü hale getiriyor ve oluşan bu yük saniyede 1000 kilometre hız ile toprağa iniyor yani bir nevi kısa devre yapmış oluyor. Oluşan bu kısa devre yani yıldırımların o anki ısısı yaklaşık 30,000 dereceye kadar varabiliyor. Bu ısı güneş yüzeyindeki ısının 5 katı kadar bir sıcaklıktır.

 

“Yıldırım Nedir ? Yıldırım Düşmesi Nasıl Olur ?” üzerine 2 yorum

  1. kaçtığımız her korkunun bizle geleceği gerçeği gibi yersiz korkulara karşı ne olduğunuzu hatırlatan büyük bir gerçekliktir yıldırım.

    Yanıtla
  2. Geçenler de 65 yaşında bir adamla iddiaya girdik.Yıldırımın topraktan havaya düştüğü konusunda bayağı iddialıydı.Bir türlü anlatamadım.Bu yazıyı okusaydı beni uğraştırmazdı.

    Yanıtla

Yorum yapın