Yumurta tansiyonu yükseltirmi

Photo of author

By Bilgio.Net

Yumurta tansiyonu yükseltirmi konusu spekülasyona açık bir konudur. Bazı sağlık uzmanları kendilerini gündemde tutabilmek için “Yumurta tansiyonu yükseltir”, “Hayır efendim tansiyonu etkilemez” “Sadece yumurtanın beyazı yenirse sorun olmaz”, ”Hayır efendim beyazından faydalanmak için illa da sarısını da yemek gerekir”,”Az yenirse bir şey olmaz”,”Çok yenirse de bir şey olmaz”,”Şöyle tüketilirse sorun olur, böyle tüketilirse bir şey olmaz”, “Ne yükseltmesi tam tersine düşürür”  gibi polemikleri TV’lerde görmekteyiz.

Yumurta tansiyonu yükseltirmi konusunu açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

Sadece tavuk yumurtası değil tüm yumurtalar besin değeri açısından zengindir. Yumurtanın hem sarısında hem de beyazında bolca protein bulunuyor. Bu yüzden diyet yapanların, zayıflamak isteyenlerin menüsünde olması gereken bir yiyecek. Vitamin ve mineraller açısından da zengin. Ama aynı zamanda bol miktarda kolesterol de içeriyor. Yumurtanın sarısında bol miktarda yağ bulunuyor.

Bunların anlamı şudur. Yumurta çok değerli bir besindir ve mutfağımızdan eksik olmamalıdır. Bununla birlikte yüksek miktarda kolesterol içermesi nedeniyle bu konuda sorunu olan kişilerin dikkatli olması gereken bir besindir.

Peki tansiyon açısından durum nedir ?

Tansiyon hastaları için ve normal kişileri için en ideali haftada üç kere kahvaltıda yumurta yemektir. Hergün yumurta yerseniz tansiyonunuz bundan çok etkilenmeyebilir ama bazı alerjik reaksiyonlar olabilir. Hiç tüketmezseniz de bu değerli gıdadan mahrum kalmış olursunuz.

Hergün birkaç tane yumurta yemeyi alışkanlık haline getirirseniz bu tansiyonunuzu da etkiler, başka sorunlara da yol açar.

Bu yüzden haftada üç kereden fazla yumurta yemeyiniz. İsterseniz haşlama olarak tüketin, isterseniz de ölçülü olmak tereyağı ile kızartıp yiyin.

Yorum yapın