Zedprex kilo aldırır mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Zedprex seçici serotonin gerialım inhibitörleri grubunda yer alan ve psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan bir tür antidepresan ilaçtır. Peki Zedprex, ne işe yarar, kilo aldırır mı , adet düzensizliği yapar mı, uykusuzluk yapar mı, kullananların yorumları nedir ?

Zedprex ne işe yarar ?

Zedprex  etki mekanizması: Zedprex’in etken maddesi Fluoksetin Hidroklorür dür.  Fluoksetin , presinaptik serotonin reseptörüne bağlanır ve reseptör kompleksinin negatif allosterik modülasyonuna yol açar , böylece serotoninin presinaptik reseptör tarafından geri dönüşümünü bloke eder.

Serotonin geri akışının fluoksetin tarafından inhibe edilmesi , sinaptik alanda serotonin birikimi yoluyla serotonerjik fonksiyonu arttırır ve serotonin reseptörlerinin uzun vadede duyarsızlaştırılmasını ve etkilerinin azaltılmasını sağlar.

Bunun sonucu olarak da sinir sistemini etkileyerek antidepresan etki yapar.

Kullanım alanları: Zedprex’in başlıca kullanım alanı majör depresif bozukluktur. Bir kişiye majör depresif bozukluk tanısı konulabilmesi için şikayetlerinin gündelik yaşamını etkileyecek derecede yüksel ve en az iki haftadır kesintisiz devam ediyor olması gerekir.

Majör depresif bozukluğun başlıca belirtileri, sosyal ve fiziksel aktivitelerde yavaşlama, konuşulan kelime sayısında azalması, kişinin gelecekten umutsuz ve çaresiz hissetmesi (intihar eğilimi), suçluluk duygusu, öfke patlamaları, ağlama krizleri yaşaması, enerjisizlik ve kronik yorgunluk, karar vermede zorlama gibi şikayetlerdir.

Zedprex obsesyon, yani takıntı şikayetleri için de kullanılır Obsesyon bir kişinin bir meselenin üzerinde mantıklı olmayacak derecede durması ve sürekli aynı mesele hakkında düşünmesidir. Kişi yaptığının akla-mantığa sığmadığının farkındadır ama sanki iradesi kaybolmuş gibi hep takıntılı olduğu konuya odaklanır.

Zedprex bulimia nevroza denilen kontrolsüz yemek yeme alışkanlığının bırakılması için de kullanılır. Bulimia nevroza hastaları aşırı şekilde yemek yedikten sonra pişmanlık duyarlar ve pişmanlığı bastırmak için kusma eğilimindedirler. Hastaları bu şekildeki anormal davranmasının ana sebepleri özgüven eksikliği ve mutsuzluktur. Zedprex kişideki özgüven eksikliği ve önlemeyen kederi maskeleyerek bulimia nevroza hastalığının tedavisine yardımcı olur.

Zedprex ayrıca disforik bozukluk denilen adet döneminde yaşanan sinirlilik, kaygı, huzursuzluk şikayetlerinin şiddetli yaşanması durumu için de kullanılır.

Zedprex kilo aldırır mı ?

Bir çok antidepresan kilo aldırıcı etkiye sahiptir. Bunun yanında depresyona giren kişilerde hissedilen derin mutsuzluğa çare olarak “duygusal açlığı” bastırma adına gereğinden fazla yeme dürtüsü oluşmaktadır. Kişinin yaşadığı depresyon evde daha fazla vakit geçirmesine ve fiziksel aktivitenin azlığına da sebep olduğundan yakılan günlük kalori miktarı da az olmaktadır.

Bu nedenlerle depresyona giren ve ilaç kullanan veya kullanmayan kişilerde zamana bağlı olarak kilo alımı sık görülmektedir. İrade zayıflığı ve motivasyon eksikliği nedeniyle de alınan kiloların verilmesi genelde mümkün olmamaktadır.

Zedprex kilo aldırma şeklinde bir yan etkisi olmayan antidepresanlardandır. Yaşanılan derin kederi ve çaresizlik duygusunu maskelediği için de hastadaki duygusal açlığında önüne geçmektedir.

Kısacası Zedprex kilo aldırmaz, hasta Zedprex kullanmasına rağmen kilo alıyorsa bunun sebebi ilaç kullanımına bağlanmamalıdır.

Zedprex kilo verdirir mi ?

Zedprex kullanan kişi eğer kilolu ise ilaç hastadaki gereksiz iştahı kısıtlaması sebebiyle zayıflamasına yardımcı olabilir. Kişinin depresyondan kurtulması kilo vermesinde etkili olacaktır. Bununla birlikte Zedprex kullanımı tek başına kilo vermeyi sağlayan bir unsur olarak görülmemelidir. Kullanınca kesin kilo verdirir şeklinde düşünülmemelidir.

Zedprex uyku yapar mı ?

Zedprex kullanımı kişinin uyku düzenini etkilemektedir. Bazı hastalarda uyku yapabilir. Bazı ilaç ve gıdalarla birlikte kullanılırsa uyku yapma etkisi kuvvetlenebilir.

Zedprex’in neden olduğu uykulu olma hali, unutkanlık, okuduğunu anlamama, umursamazlık gibi şikayetlerle birlikte görülebilir.

Zedprex uykusuzluk yapar mı ?

Zedprex’in yaygın görülen yan etkilerinden birisi uyku kalitesini bozmadır. Bazı kişilerde gündüz uykulu olma hali yaratırken kullananların daha büyük bir kısmında uykusuzluk veya gece kabusları nedeniyle kalitesiz uyuma, kesintili uyuma gibi şikayetler görülebilmektedir.

Zedprex adet düzensizliği yapar mı ?

Zedprex trombositler içine serotonin gerialımını engelleyerek normal trombosit kümelenmesini engellediği için kanama şikayetlerine yol açabilir. Dolayısıyla adet süresini uzatabilir ara kanamalara yol açabilir.

Zedprex adet düzenine etki edip etmeyeceği kullanılacak dozun miktarına da bağlıdır. DAHA FAZLASI …

Zedprex panik atak için kullanılır mı ?

Doktor panik atak için Zedprex reçete edebilir.

Zedprex konsantrasyonu etkiler mi ?

Diğer çoğu antidepresan gibi Zedprex de konsantrasyon eksikliği gibi yan etkilere sahiptir. Okuduğunu, dinlediğini anlamama, bir konuya odaklanıp net karar verememe gibi şikayetlere neden olabilir.

Zedprex ve alkol kullanımı

Zedprex ve alkol kullanımı birlikte olursa yan etkileri daha şiddetli görülmektedir. İlaç alkol ile kullanılmamalıdır.

Zedprex ne zaman etki eder ?

Zedprex kullanmaya başladıktan ilk birkaç gün içinde hasta belirgin bir etki görmeyebilir. Yan etkileri ise daha kısa sürede görülmeye başlanacaktır.

Hastalar doğal olarak Zedprex ne zaman etki eder, bunu merak etmektedir ama ilacın etki süresi kişisine ve hastalığa göre değiştiği için net bir etki süresi yoktur.

Bununla birlikte;

Depresyon tedavisinde kullanmaya başladıktan 4 hafta sonra, takıntı tedavisine başladıktan 2 hafta sonra doktor kontrolün gidilmesi gerekir. Yani bu süreler sonunda ilacın etkisinin “tam” olarak hasta üzerinde görülmesi gerekir. Eğer yeterli etki görülmüyorsa veya fazla yan etkisi varsa doz yeniden ayarlanır.

Depresyon tedavisi için en az 6 ay Zedprex kullanmak gerekir.

Zedprex reçetesiz alınır mı ?

Antidepresan ilaçlar reçetesiz alınmaz. Bilinçsiz kullanımı intihar eğilimi gibi çok tehlikeli sonuçlara davetiye çıkaracağı için reçete olmadan bu ilaç eczaneden alınmaz. Ancak bazı eczacılar bu konuda esnek davranabilmektedir.

Şöyle ki; Hastaya daha önceden Zedprex reçete edildiği ve uzun süredir bu ilacı kullandığı sistemden görülürse eczacı bu ilacı hastaya reçetesiz satabilmektedir. (Reçetesiz satılabilir manasına gelmez, fiili uygulamada bazı eczacılar bunu yapmaktadır)

Zedprex kullanıp iyileşenler

Zedprex kullanıp iyileşenler konusuna bu yazıda yer vermek yerinde olacaktır. Zedprex kullanmaya başlayacak hastalar bu ilacı nihai olarak iyileşme sağlayıp sağlamayacağı konusunda merak etmektedirler.

Öncelikle “iyileşme” meselesinin siyah ile beyaz gibi keskin sınırlarının olmadığını belirtmek gerekir. Zedprex depresyondaki veya takıntıları nedeniyle zor günler geçiren hastanın şikayetlerinin zirvede olduğu bir dönemde rahat etmelerini sağlayabilir, hatta tam olarak iyileşmesini de sağlayabilir.

Ama genellikle insanlardaki kaygı bozuklukları, takıntılar, kronik mutsuzluklar ve karamsar/kaygılı kişilik yapısı kolay düzelen sorunlar değildir. Zedprex bazı hastalarda bu tür sorunları tam olarak tedavi edemeyebilir. Çünkü kişinin yaşadığı durumun “gerçek” bir sebebi vardır ve depresyona-kaygıya-takıntıya sebep olan hayat gerçekleri ortadan kaldırmadan keder ve çaresizliği geçici olarak maskelemek kesin ve kalıcı bir çözüm değildir.

Bununla birlikte insanların hayatlarında bazı zor dönemler vardır. Bu dönemler geçicidir. Örneğin bir yakının kaybı, şiddet görme, iflas etme gibi. Bu tür zor dönemlerde psikolojik sorunlar zirveye ulaşmaktadır. Zedprex bu zor dönemlerde hastayı “iyi” hissettirerek zamanla “tam iyileşme” sağlayabilir.

Zedprex kullananların yorumları nedir ?

Zedprex kullananların ilaçla ilgili başlıca yorumları şunlar;

Bay D:Ciddi bir yan etkisini görmedim, anksiyete bozukluğu ve panik atak konusunda yardımcı oldu.

Bay T: İlk günlerde baş ağrısı, uyku düzensizliği ve kendimi kötü hissetme şeklinde yan etkileri oldu fakat ağlama krizlerim vardı ona iyi geldi.

Bay Z: Normal dozunda kullanınca fazla bir etkisi olmadı, doktor dozu artırınca ishal şikayetlerim oldu.

Bayan C: Tokluk hissi verdi ve mide bulantısı yaptı. Ayrıca ağız tadımı bozdu.

Bay N: Zedprex kullanmak gevşeme hissi verdi, bu da dilime verdi, eskisine nispetle çok ve boş konuşuyorum.

Bayan K: Özgüven artırıcı özelliği var.

Bayan A: Tokluk hissi yarattığı için kullanırken kilo aldırmıyor.

Bay F:Kilo aldırmıyor, yan etkileri diğer antidepresanlara göre az.

Bayan U: Hiçbir faydasını görmedim.

Bayan İ: Önce zayıflattı fakat sonradan verdiğim kiloları aldım. Gerekli gereksiz gülme geliyor. Biraz mutluluk hissi veriyor.

Bay U: Diş sıkma sorunumu geçirdi.Kilo aldırmıyor, hatta biraz zayıflatıyor. Fakat uzun süreli kullanımda mutluluk etkisi azalıyor. Cinselliği de azaltıyor.

Bayan M: Kullanmaya başladıktan sonra iştah kapatıcı etki yaptı. Ayrıca mutlu ediyor.

Bayan L: Halsizlik ve uyku yapıyor.

Bayan Z: Çarpıntı ve yüksek tansiyon yaptı. Başlarda mide bulantısı yapıyor ama sonradan geçiyor. Ayrıca sersemlik ve uyku yapıyor.Kusma yapıyor.

Bay A: İlk zamanlar uyku yaptı daha sonra geçti. İshal etkisi var.

Bay E: Zedprex ciddi derecede iştahımı kesti, zayıflattı.

Bayan E: Olumlu olumsuz etkisini görmedim.

Bay K: İlacı içince hiçbir şeyi umursamaz oluyorsunuz.

Bayan Ş: Terleme yaptı. Az da olsa kilo aldım.

Bay N: Umursamazlık yaptığı için ders notlarım düştü.

Bayan R: Olumlu veya olumsuz bir etkisi yok.

Bay D: Kilo aldırmaması en büyük artısı.

Bayan G: Bende iştah kesici bir özelliği olmadı.

Bayan T: Hayatı toz pembe gösteriyor, deliksiz uyku yaşatıyor. Ayrıca iştah kesici.

Bayan D: Kilo verdirdi ve hayata daha olumlu bakmamı sağladı.

Bay H: Anksiyete bozukluğu hastalığıma iyi geldi.

Bay E: Aşık olma eğilimi yaratıyor. Birkaç kilo aldırdı.

Bay F: Hissedilen duyguları yok ediyor, özellikle de olumsuz duyguları.

Bayan G: Kullanmaya başlayınca iştahımı kesti.

Bay I: İlaç uyku ve tokluk hissi veriyor.

Bay Y: Uykusuzluk, iştahsızlık ve mide ağrısı yaptı.

Bay R: İştah ve libido azaltıcı etkisi var.

Bayan B: Adet hali sinirliliğim kalmadı.

Bayan H: Uykusuzluk yaptı.

Bay D: Uyku yapıyor.

Bay G: Öfkeli olma hissi veriyor. Ayrıca odaklanma sorunu yaşıyorum.

“Zedprex kilo aldırır mı ?” üzerine 3 yorum

 1. İlacı ictikten yaklaşık iki saat sonra falan ağlama isteği geliyor ,engel olamıyorum sürekli aglayasim geliyor benzer etki yaşayan var mı acaba

  Yanıtla
  • ilaca ilk başladığım dönem çok duygusallaşıp hassalaşmıştım başlarda ağladım iyi bile gelmedi bana bu dedim ota boka ağlıyordum açıkcası. duygu boşalması yaşadım başlarda. ama sonra gerçekten iyi hissettirdi daha az düşünür takar oldum.

   Yanıtla
 2. Başlayalı 4 cü günüm ne üzgün ne mutluyum nötr gibiyim , iştahım kesildi ama karın ağrım çok oluyor bazende mide bulantısı, tepkisiz oldum, sanki bi rahatlık kafamda konuşmalar gitti bi umursamaz haller var sanki inşallah iyi gelir ilerleyen zamanda

  Yanıtla

Yorum yapın