Zehirli guatr kanser midir

Photo of author

By Bilgio.Net

Guatr hastalığının birçok alt türü vardır ve bunlardan birisi de zehirli guatrdır. Zehirli guatr kanser midir veya kansere dönüşür mü, bu konuda hastalar endişe etmektedir. Ayrıca zehirden kasıt nedir, hangi organlar zehirlenmektedir, bu hastalığın çaresi var mı merak edilmektedir.

Bu makalemizde bu sorulara basit ve anlaşılır cevaplar vermeye çalışacağız. Zehirli guatrın ne demek olduğunu Zehirli guatr nedir yazımızda açıklamıştık. Bu hastalığı tiroid hormonlarının fazla üretilmesi olarak tanımlamak mümkündür.

Toksik guatr veya hipertiroidi gibi kavramlarla tanımlanan hastalık da zehirli guatrdır. Peki bu kanserle aynı şey midir ?

Tiroid kanseri ile zehirli guatr farklı hastalıklardır. Ama bir kişide hem zehirli guatr hem de tiroid kanseri bulunabilir veya zehirli guatr daha sonradan kansere dönüşebilir.

Zehirli guatr hastalığında kastedilen zehir nedir, hangi organlar zehirlenir ?

Aslında zehirli guatrda zehir veya zehirlenen organ yoktur. Bu hastalığa zehirli guatr denmesinin sebebi normalden fazla üretilen tiroksin hormonunun titreme, zayıflık, saç dökülmesi gibi yaşamı etkileyen şikayetlere yol açmasıdır. Normal düzeyde üretilmesi yararlı ve gerekli olan tiroid hormonlarının kontrol dışı olarak fazla üretilmesi vücudun işleyişini bozmaktadır.

Guatrda kanser olduğu nasıl anlaşılır ? 

Guatr hastalığı bulunan birinde kanser olup olmadığını anlamak için biyopsi ile tiroid bezinden parça almak gerekir. Şimdilerde bu iş için ince iğne aspirasyon biyopsisi denilen bir işlem uygulanmaktadır. Bu ince bir iğne ile boğazdan tiroid bezine girip kan alır gibi emme yaparak buradan hücre örnekleri alma işlemidir. Acı normal iğneden biraz fazladır ama kesik açarak biyopsi yapmaya göre daha acısızdır.

Hücre örnekleri bir patoloji uzmanı tarafından incelenir ve tiroid bezinde kanserli hücre olup olmadığı tespit edilir.

Süreç nasıl işler ?

Öncelikle boğazında her şişlikle doktora gidene doğrudan iiab istenmeyeceğini belirtmek gerekir. Önce doktorun hastayı muayene etmesi ve kan sonuçlarına bakması gerekir. Muayenede zehirli guatr bulguları var ise ve tiroksin hormonu yüksek ise hastada hipertiroidi olduğu düşünülür.

Hipertiroidi tanısı konduktan sonra bunun neye bağlı oluştuğu saptanmalıdır. Bu duruma kanser hücreleri, nodüller, tiroid bezinde bir iltihaplanma veya graves hastalığı gibi bağışıklık sistemi kaynaklı hastalıklar yol açmış olabilir.

İnce iğne aspirasyon biyopsisi tiroid bezindeki nodülde kanser hücresi olup olmadığını tespit etmek için yapılır. Rapor sonucu bazen benign sitoloji, bazen de malign sitoloji olur, bazen de raporda kuşkulu sitoloji yazabilir.

Özetle zehirli guatr, yüzde yüz olarak hastada kanser var demek değildir.  Hastada tiroid kanseri olsa dahi tiroid kanserlerinin tedavi edilebilir olduğunu bilmek gerekir.

Yorum yapın