Kediler için tahıl zararlı mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bilindiği üzere kediler etobur, yani et ağırlıklı beslenen canlılardır. Yine bilindiği üzere istisnalar haricinde neredeyse her kedi mamasının içerisinde bir miktar tahıl bulunur.

Tahılların kediler için zararlı olduğu söylenmektedir. Eğer bu doğru ise kedi mamaları neden tahıl içermektedir ? Bu makalede kedi besleyenlerin merak ettiği “Kediler için tahıl zararlı mı ?” konusuna ışık tutulacaktır.

Kediler için tahıl zararlı mı ?

Evcilleştirilmeden önce kedilerin diyeti, kuş, böcek ve fare gibi ağırlıklı besinlerden oluşmaktaydı. Kediler evcilleştikten sonra diyetlerine bir miktar tahıl ve sebze de eklenmiştir.

Kedilerin sindirim sistemi protein ve yağ içerikli besinlere göredir. Bu nedenle kediler tahılları proteinler kadar kolay sindiremez. Bununla birlikte kedileri daha ucuz yoldan beslemenin en pratik yolu karbonhidrat açısından zengin olan buğday, mısır ve pirinç gibi tahılların ununu mamaya eklemektir.

Kedi mamalarının asıl besin öğesi et olmakla birlikte, kedi mamalarında ciddi oranda tahıl da bulunmaktadır. Kedi mamalarında tahıl kullanılmasının ana sebebi maliyeti ucuzlatmaktır. Aksi takdirde evde bir kedi beslemenin maliyeti en az 500-600 TL olacaktır.

Tahıllar enerji vermenin yanı sıra vitamin ve besleyici öğeler de içermektedir. Belli bir miktarı aşmadıkça mamadaki tahıl miktarının kediye bir zararı olmayacaktır.

Bazı kedilerin glüten alerjisi bulunmakta, bazılarının ise tahıllarda bulunan bazı diğer maddelere alerjisi bulunmaktadır. Eğer tahıllı mama kedide, kabızlık, ishal veya başka sorunlara neden olduysa tahılsız mamaya geçmek gerekmektedir.

Kedinizin tahıla alerjisi olmasa bile onu ıslatılmış ekmek veya dünden kalan makarna gibi tahıl bazlı yiyecekler vermemeye dikkat ediniz. İnek sütü de çoğu kedinin zor sindirdiği bir besindir.

Kedinizi tahıl açısından zengin besinlerle beslerseniz, şişmanlamasına, dişlerinin çürümesine, kalp ve şeker hastalıklarına yakalanmasına yol açabilirsiniz.

Özetle, kedilerin ana besin kaynağı ettir. Et içerikli besinlere bir miktar tahıl bazlı içerikler eklenirse eğer kedide tahıl alerjisi yoksa sorun olmaz. Fakat kediyi beslerken et oranını çok düşük, tahıl oranını yüksek tutarsanız kedinizin ömrü kısalır, sindirim sisteminde sorunlar oluşur ve bazı hastalıklara yakalanır.

Tahılların kediye enerji vermek dışında bir faydası var mı ?

Kediler ağırlıklı olarak et ile beslenseler de az miktarda tahıla da ihtiyaç duyarlar. Tahılların içerdiği lif bir miktara kadar kedi için gereklidir ve yararlıdır. Lifin fazlası ise kedilere zararlıdır, çünkü sindirmekte zorlanır.

Tahıllar ayrıca kedilerin sindirim sistemindeki faydalı bakterileri beslediği için de yararlıdır. (Fazla olmamak kaydıyla)

Tahıllarda bulunan antioksidan, antiinflamatuvar içerikli maddeler de kediler için faydalıdır. Dolayısıyla tahılları kedilerin diyetinden tamamen dışlamamak gerekir. Kedilerin az da olsa tahıl içerikli besinlere ihtiyacı vardır.

Kedi mamalarında tahıl bulunmasının ana sebebi ise yüksek enerji kaynağı olan tahılların ete göre daha ucuz maliyette olmasıdır.

İLGİLİ YAZILAR:

En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi ?

15 kg kedi maması ne kadar gider ?

Yorum yapın