Nutella içinde domuz yağı var mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Sakın Nutella yemeyin, Nutella b ready domuz yağı içeriyor gibi sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Nutella içinde domuz yağı var mı?” konusunu mercek altına aldık.

Nutella ve Sarelle gibi sürme çikolata markaları ile Avrupa menşeili çikolata markaları hakkında zaman zaman “domuz yağı içeriyor” dedikodularının çıkmasına alışmış durumdayız.

Bu tür haberleri, bu markaların ticari rakipleri mi yaptırıyor veya maksat gütmeyen paylaşımlar mı, bunu bilemiyoruz ama kesin olan şu var ki, aslını araştırmadan dedikodu yaymayı seven bir toplum durumundayız.

Nutella içinde domuz yağı var mı ?

Nutella ülkemizde çok tüketilen sürme çikolata markalarından biri olup bu nedenle domuz yağı içerme ihtimalini derinlemesine araştırdık.

Şüpheler Nutella’nın Nutella b ready ürününde yoğunlaşmakta olup bu ürünün yabancı ülkelerde üretilen versiyonlarında domuz yağı olabileceği ve kontrolsüz ithalat ile ülkemize giriş yaptı ise marketlerde domuz yağı içeren Nutella b ready ürünlerine dikkat edilmesi gerektiği söylenmektedir. Peki bu hakikaten de doğru mudur ?

Nutella b ready içindekiler:

Kakaolu Fındık kreması dolgusu(%81,5),Şeker,bitkisel yağ(Palm),Fındık (%13),Yağsız Süt Tozu(8,7),Yağı azaltılmış kakao(7,4), Emülgatör: Soya Lesitini, Aroma verici ;doğal vanilya aroması. GOFRET(%16)

Yukarıdaki içerik gözden geçirildiğinde Nutella b ready içeriğinde domuz yağı ile alakalı bir malzeme olmadığı görülmektedir. Nutella b ready ve Nutella’nın sürme çikolatası Almanya’da da satılmakta olup Almanya’da satılanında da domuz yağı yoktur.

Nutella helal mi ?

Bir gıda maddesinin haram olması için Kuran ve hadislerde belirtilen haram kriterlerine sahip olması gerekmektedir. Haramlığına kesin bir delil olmadıkça, bir gıda maddesi helal kabul edilmektedir.

Nutella’da alkol veya domuz yağı olduğuna dair bir kanıt bulamadık, o yüzden Nutella helaldir.

Ayrıca Nutella’nın helal sertifikasına sahip olduğu da anlaşılmaktadır. Gerçi bir ürünün dinen helal sayılması için helal sertifikası olması şart değildir ama bir ürünün helal sertifikası var ise daha önceden helalliği konusunda değerlendirmeye tutulduğu anlamına gelir.

Nutella israil malı mı ?

Nutella İsrail malı değildir, İtalyan Ferrero Spa firmasının bir markasıdır. Türkiye pazarına sürülen Nutella ürünler Manisa’da üretilmektedir.

Neden sakın Nutella yemeyin diye haberler çıktı ?

Nutella’da bitkisel yağ olarak palm yağı kullanıldığı ve palm yağının diğer bitkisel yağlara göre daha zararlı olduğu gerekçesiyle Nutella’ya karşı bir kampanya yürütülmüştür.

Netice itibariyle Nutella herhangi bir ülkede yasak değildir, sağlığa zararlı olduğu şeklinde bir belgesi de bulunmamaktadır.

Nutella sağlıksızdır da diğer çikolata markaları sağlıklıdır diye bir şey yoktur. Bol miktarda şeker içeren fabrikasyon gıdaların tamamı uzun vadede sağlığa zarar verici etkilere sahiptir.

Eğer sağlığınızı düşünüyorsanız Nutella veya diğer çikolata, abur cubur ürünlerini fazla tüketmeyiniz.

Nutella haram mı Diyanet bu konuda ne diyor ?

Türkiye’de üretilen gıdalar, Türk gıda kodeksi mevzuatına uygun olarak üretilmektedir. Bu mevzuatta gıdaların sağlık açısından uyması gereken kriterler yer almaktadır.

Ülkemizin nüfusu çoğunluk itibariyle Müslüman olması sebebiyle Türk gıda kodeksi mevzuatı aynı zamanda büyük ölçüde gıdaların İslami usüllere uygun olarak üretilmesini sağlayan içeriğe (alkollü içkiler dışında) sahiptir.

Bu nedenle Türkiye’de üretilen veya yasal yollarla ithal edilip ülkemizde satılan gıda ürünleri üzerinde “bu üründe domuz yağı katkısı vardır” şeklinde özel bir ibare yok ise domuz yağı içermiyor demektir.

Diyanet işleri Başkanlığı hazır gıdalarda şu ürün helal, bu ürün haram şeklinde fetva verme yoluna gitmemektedir. Diyanet, Nutella veya başka bir marka için haram veya helal diye açıklama yapmamıştır.

Bu yazıları da okuyunuz:

Nussknacker çikolatada domuz yağı var mı ?

Maybelline ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Domuz eti ve sağlığa zararları nelerdir ?

 

Yorum yapın