Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bu makalede Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır sorusuna cevap vermeye çalışacağım. İlacın iki tip kullanımı bulunmaktadır.

Birincisi, kişiye hastalık bulaşmışsa ilacı günde 2 kere kullanır.

İkincisi, kişiye hastalık bulaşma ihtimali için reçete edilmiş ise günde bir kere kullanılır.

İlacın kullanma talimatında kullanım dozu, günde kaç kere kullanılacağı yazılıdır. İlacın kullanma talimatında yer alan kullanım bilgilerini bu makalede bulabilirsiniz.

Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır ?

Oseflu 75 mg tedavisi hasta kişilerde 5 gün sürmektedir. Kutu içinde 10 adet kapsül bulunmakta ve bunlar sabah akşam birer tane olmak üzere günde 2 kapsül bol su ile içilmektedir.

Bu doz yetişkinler ve 40 kg üzeri çocuk ve ergenler içindir. Bundan daha küçükler, kilosu daha az olanlar da günde iki kere kullanır ama dozu daha az olur.

Eğer hastanın bağışıklık sistemi zayıf ise bu tedavi 6 ila 12 hafta kadar sürebilmektedir.

Aşağıdaki tabloda yetişkin ve gençlerin Oseflu kullanımını görmektesiniz.

Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır
Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır

Aşağıdaki tabloda ise 40 kilogramın altındaki çocukların Oseflu kullanımını görmektesiniz.

Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır
Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır

Yukarıda yer alan tablolarda yer aldığı üzere Oseflu ilacı hasta kişiler tarafından günde iki kapsül ve 5 gün, hastalığı önlemek için kullananlar ise günde bir kapsül olmak üzere 10 gün kullanır.

Diyelim ki hasta 5 günlük tedavide iyileşmedi. Doktor bir 5 gün daha ilaç önerebilir. Diyelim ki gene hasta iyileşmedi 12 haftaya kadar tedavi tekrarlanabilir.

Oseflu tedavisini ben de oldum, yaşadıklarımı öğrenmek için TIKLAYINIZ.

OSEFLU nasıl bir ilaçtır, ne işe yarar ?

OSEFLU domuz gribi ve domuz gribi kadar zorlu geçen viral hastalıkların tedavisinde ve hastalığı önleyici olarak kullanılmaktadır.

Maalesef grip veya diğer bir çok virüsü nokta atışı öldürüp temizleyen bir ilaç yoktur. Bakteri enfeksiyonlarını antibiyotik ilaçlar tedavi etse de virüsler için antivirüs diye tanımlayabilecek ilaçlar yoktur.

Bunun yerine vücut bir virüs hastalığına bulaştığı vakit, ya virüsün çoğalmasını önleyici, ya beslenmesini önleyici, ya virüsü rahatsız edici veya virüsün tutunmasını önleyici ilaçlar kullanılmaktadır.

Oseflu grip mikrobunu öldüren, temizleyen, yok eden bir ilaç değildir. Bu ilaç grip mikrobunun vücuda tutunmasını ve vücuda yayılmasını engellemektedir.

Virüs vücuda tutunamayınca, istediği gibi vücuda yayılamayınca bağışıklık sisteminin grip virüsünü temizlemesi daha kolay olmaktadır.

Bu yüzden Oseflu tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olmaktadır. Oseflu’nun etkisi gribin 2. gününde maksimum olmaktadır. Bu sebeple ilaca en geç gribin 2. Gününde başlamak lazımdır.

Gribe yakalanmadan hemen önce başlarsanız çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Diyelim ki grip için doktora gitmekte geç kaldınız. Bu takdirde grip zaten her tarafa yayılmış olacağı için ilaçtan istifadeniz daha az olacaktır.

*HEMEN OKU: Oseflu 75 mg antibiyotik mi ?

Oseflu bebeklerde kullanımı

Oseflu ilacının bebeklerde kullanımı ancak zorunlu hallerdedir ve doktor kontrolünde olmalıdır. Aşağıdaki tabloda bebek için kullanım bilgileri yer almaktadır.

Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır
Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır

1 yaşın altındaki bebeklere Oseflu kapsül değil de şase olarak verilir. Diyelim ki şase bulunamadı, kullanılacak süspansiyonun eczacıya hazırlatılması gerekmektedir.

Yorum yapın