Oseflu kullananlar yorumları

Photo of author

By Bilgio.Net

Oseflu kullananlar arasında ben de varım ve bu makalemde ilaç ile ilgili bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak istedim. İlacın etkilerini, yan etkilerini, kullananların yorumlarını, ne zaman etkisini göstermeye başladığını ve ne kadar etkili bir ilaç olduğu hakkında deneyimlerim çerçevesinde bilgi vermeye çalışacağım.

Bu makaleyi hazırlamadan ve ilacı kullanmaya başlamadan önce ben de sizler gibi ilacı kullananların yorumlarını merak ettim ve internette Oseflu kullananların yorumlarını arattım.

Maalesef internette bulduğum Oseflu kullananların yorumları çok doyurucu gelmedi. Bu sebeple bu makalemin sizler için yararlı olacağını düşünmekteyim.

Makalemde diğer Oseflu kullanan kişilerin yorumlarından da alıntılar yapacağım. Sizlerin de benzer deneyimi olursa yorum bölümüne deneyimlerinizi ve merak ettiğiniz soruları yazabilirsiniz.

Oseflu kullananlar yorumları

Oseflu ilacı grip salgınlarında, özellikle de domuz gribi vakaların artığı dönemlerde sık reçete edilen bir grip ilacıdır.

*HEMEN OKU: Oseflu 75 mg antibiyotik mi?

Bazen grip önleyici olarak da reçete edilmektedir. Örneğin çevrenizde hasta insanlar varsa ve size bulaşma riski yüksek ise grip önleyici olarak reçete edilmektedir.

İlaç grip önleyince dozu ve kullanım süresi grip hastasının kullanım dozu ve süresinden farklı olmaktadır. Bir çok hastalık için önleyici ilaç kullanma diye bir şey yok ama domuz gribi şiddetli geçen bir hastalık ve ben de bunu yaşayarak görmüş oldum.

Grip belirtileri göstermeye başlamadan önce vücudumda bir kırıklık vardı ama bunu günlük koşuşturmanın yoğunluğu ve hafif üşütme etkisi olabileceğini düşünerek doktora gitmemiştim.

Çünkü yıl içinde fake grip belirtilerini sıkça yaşayan biriyim ve çoğu kendiliğinden kaybolmaktadır. Başka bir deyişle bağışıklık sistemi şiddeti ufak vakalarla başa çıkabildiği için şikayetler ortaya çıkar çıkmaz doktora giden biri değilim.

Fakat bu sefer sahte alarm değilmiş, Pazar günü akşam aniden ateşim yükseldi ve sabaha kadar devam etti. Ben yanlış bir karar vererek o gün işe gitmeyi tercih ettim. Ancak ertesi gün doktora gittim.

Doktora gittiğimde hafif düzeyde ama hiç geçmeyen ateş, orta şiddette boğaz ağrısı, seyrek öksürük, ciddi boyutta bitkinlik, burun tıkanıklığı, burun akması ve orta şiddetli eklem ağrısı şikayetlerim vardı. Grip olduğumu bu belirtilerden ben de anladım ve doktora gittim.

Doktor grip virüsünün hücrelere tutunmasını engelleyen ve vücuda dağılmasını önleyen bir ilaç olan Oseflu reçete etti. Bu ilaç grip mikrobunu öldürmüyor ama hücrelere, yüzeylere tutunmasını engelleyerek gribi olduğu yerde bloke ediyor.

Grip vücuda dağılamadığı için iyileşme süresinin kısaltıyor. Yabancı kaynaklı bilimsel makalelerden okuduğum kadarıyla gribin iyileşme süresini 2 civarında kısaltabiliyor.

İlaç maksimum etkisini gribin 2. gününde gösteriyor. Ben bir gün doktora geç gitmenin bedelini gribi daha şiddetli yaşayarak ödediğimi söyleyebilir. Ama daha geç doktora gitmediğim için de buna şükrediyorum.

Domuz gribi geçmeyen grip ve baş ağrısı, eklem ağrısı için doktor ağrı kesici olarak Dexpadu reçete etti. Dexpadu ağrı kesici bir ilaç olmakla birlikte ateş düşürücü ve antiinflamatuar özelliği olan bir ilaç olduğundan grip gibi ağrı ve ateşli seyreden hastalıklarda oldukça faydalı olmaktadır.

Ben Oseflu ve Dexpadu’ya aynı zamanda başladım ama Dexpadu’nun faydasını daha çabuk gördüm. Ateş nedeniyle geceleri kabus görüyordum ve aşırı bitkin hissediyordum.

Dexapu beni biraz olsun kendime getirdi. Oseflu ise ilk etki olarak hafiften mide bulantısı ve öksürük şeklinde gösterdi. Yaşadığım şeyi mide bulantısı olarak tarif etmem zor. Oldukça hafif bir mide bulantısı yaptı.

İnternette araştırma yaptığım zaman bazı kullananlarda mide bulantısı yaptığını okumuştum. Benim yaşadığım düzeydeyse bahsetmeye değmez. Sanırım bazıları mide bulantısını daha şiddetli yaşadı. Benim yaşadığım mide bulantısı benzeri his 1 güne kalmadan geçti. İlaca başlayanlar arasında yaygın bir yan etkiymiş bu.

Kullanım talimatında yazdığına göre genç ve ergenler daha yaygın olarak mide bulantısı hissediyormuş.

Oseflu’nun diğer yan etkisi bende öksürük oldu ve ben buna şu şekilde açıklama getirdim. Virüs tutunacak yer bulamayınca  ortada kalıyor ve vücut öksürük yoluyla virüsü temizlemeye başlıyor.

Yani Oseflu kullanmaya başladıktan sonra öksürük şikayetleriniz artarsa, bunun anlamı ilaç etki ediyor demektir. İlacı almaya başladıktan 5-6 saat sonra hafiften öksürük şikayetleri başlamaktadır.

Doktor Oseflu’ya ilave olarak boğaz ağrısı için Benpain trio gargara, burun tıkanıklığı, balgam söktürme için NAC C efervesan tablet, alerjen etkilerin ortadan kaldırılması için Allerset, rahat nefes alma için de illiadin burun spreyi verdi.

Grip olan kişinin sadece Oseflu ile tedavi olmasını yetersiz bulmuş olacak ki bunları reçete etti. Ben bunlardan sadece İlliadin burun spreyini kullanmadım. Çünkü bağımlılık yapıyor. 3-5 gün dişimi sıkarım diye düşündüm.

Benpain trio gargara daha yaygın kullanılan Kloroben gargaraya göre daha hafif etkili bir gargara. Kloroben boğaz mikroplarını temizliyor ama boğazı yakıp tahriş ediyor. Bu tahriş sonrasında öksürük başlayabiliyor.

Benpain trio gargara da ise 3 farklı etken madde var ve boğazımı tahriş etmeden kullandım. Aroması da Kloroben e göre daha iyi. Dolayısıyla doktorumun Benpain trio gargara tercihi beni memnun etti. Zaten yaşından deneyimli olduğu, hastanın ihtiyaçlarını anlama deneyiminin güçlü olabileceğini tahmin etmiştir. Eğer boğaz ağrım şiddetli olsaydı Kloroben i seçerdim. Benpain trio gargara ile ilgili incelmemi de ŞU makalemde belirttim.

Doktorun bana balgam söktürmesi için verdiği NAC C efervesan tabletin içeriğinde asetilsistein var. Balgamı inceltiyor ve daha çabuk attırıyor. Ayrıca ekstra olarak C vitamini de var. Grip nedneiyle iştahım azalmıştı, canım meyve bile çekmez olmuştu.

NAC C efervesan tablet içinde C vitamini olması beni memnun etti. Gerçi ben üzerime kırgınlık çöktüğü zaman multivitamin içiyordum ve o hasta olmayı engelliyordu. Bu sefer kırgınlık şikayetleri başladığı vakit çekmecemde duran Velavit isimli vitamini içmeyi unuttum.

Belki ilk kendimi kötü hissetmeye başladığımda ateş çıkana kadar beklemeyip Velavit alsaydım belki hastalık teğet geçecekti, bilmiyorum.

NAC C efervesan tabletin asıl özelliği balgam attırmaya yardımcı olmasıdır. Tableti kullanmadan önce bunu nasıl başaracağını tam bilmiyordum. Acaba balgamı mı çoğaltacak diye düşündüm.

Bir şeyi kullanmak ile faydasını bir yerlerden okumak hakikaten farklı bir deneyim.Bunu NAC C efervesan tablette yaşadım.

İlaç eskilerin suda eriyen tadı soda gibi nahoş olan (çok da nahoş değil, gripken de içilebiliyor) bir ilaç

Bir bardak suya cos diye atıyorsunuz bir dakikada eriyor, kafaya dikiyorsunuz. İlaç etkisini birkaç saate kalmadan etki ediyor.

Etkisi de şu: Burnun içindeki yapışkan balgamın içeriğini cıvıklaştırıyor ve balgam isteksiz olarak burundan aşağı akıyor. Bir süre su sızdıran musluk gibi oldum resmen. Sürekli lavaboya gitmek zorunda kaldım. Rahatsız edici bir şey yani.

Fakat balgamın yapışkan bir halde sinüslere yakın konumda stabil halde bulunması daha rahatsız edici bir şey. Nefes almanıza mani, ayrıca sinüslere baskı yapıp sinüzit ağrılarını tetikleyebiliyor.

Ben de sinüzit kronik olduğu için ne zaman üst solunum yolu enfeksiyonuna maruz kalsam sinüzit ağrısı mevcut hastalık ile düet yapar.

Bu sebeple verdiği burun akıntısı şikayetlerine rağmen NAC C efervesan tablet faydası daha fazla. Bahsettiğim gibi balgam miktarını artırmıyor, balgamı tamamen söküp attırma etkisi de yok fakat iyileşme sürecini de hızlandırıyor.

Bilimsel bir kaynaktan öğrendiğim kadarıyla da ağrı kesici, ateş düşürücü ve diğer bazı ilaçların atıklarını, yarattıkları kalıntıları da daha çabuk attırıyor.

C vitamini etkisi sıradan bir multivitamin kadar etkili değil ama doktor istirahat raporu verdiği için yeniden işe dönmek için acele etmedim, bu yüzden ekstradan multivitamin kullanmadım.

NAC C efervesan tablet ile ilgili diğer yorumlarımı ve ekstra bilgileri ŞU makalede anlattım.

Gelelim asıl meselemiz olan Oseflu hakkındaki yorumlarıma;

Şimdi ben bu makalede bir takım ilaç isimleri saydım diye grip olduğunuz zaman gidip bunları eczaneden almaya kalkmayınız. Hasta ve hastalık kişiye özeldir, en iyisini doktor bilir.

Bu burada yazdıklarımı yabancı bilimsel kaynaklardan teyit ederek yazıyorum ki kimseler zarar görmesin. Ama neticede tıbbi bilgi değil. Sadece Oseflu kullanınca neler yaşadığımı yazmak istedim.

Bildiğiniz üzere deneyim kişi açısından çok değerli ve ilacın kullanma talimatında yazanları bizzat yaşadığınız zaman daha iyi idrak ediyorsunuz.

Oseflu 75 ilacını ben 5 gün kullandım ve yaşadığım şikayetleri gün be gün dereceleri ile birlikte yazıyorum. 10 rakamı benim daha önceden aynı kategoride hissettiğim maksimum şikayeti ifade etmektedir. Eğer 8/10 yazdıysam en şiddetlisi değil ama epey şiddetli demektir örneğin.

 

Oseflu’ya başlamadan önceki gün:

 • Bitkinlik 9/10  (Maksimumunu korona da yaşamıştım)
 • Ateş 7/10 (Maksimumumunu korona da yaşamıştım)
 • Boğaz ağrısı 6/10
 • İştahsızlık 7/10
 • Eklem ağrısı (6/10)
 • Burun tıkanıklığı (6/10)
 • Öksürük (1/10)
 • Burun akıntısı (4/10)

 

İlaca başlamadan önceki hastalık değerlendirmem: İlaca başlamadan önceki hastalık puanımı korona yaşadığım zamandaki maksimum hali 100 puan kabul ederek 87 olarak belirledim)

 

Oseflu ve diğer ilaçlara başladıktan 24 saat sonra:

 • Bitkinlik 8/10 (NAC C ve Dexapu etkisiyle)
 • Ateş 5/10 (Dexapu etkisiyle)
 • Boğaz ağrısı 6/10 (Benpain trio gargara dan ilk gün belirgin bir fayda görmedim)
 • İştahsızlık 6/10 (NAC C ve Dexapu etkisiyle)
 • Eklem ağrısı (4/10) (Ful istirahat ve Dexapu etkisiyle)
 • Burun tıkanıklığı (4/10) (NAC C etkisiyle. Garip bir şekilde bu ilaç burnu akıtıyor ama burun yine tıkalı kalıyor)
 • Öksürük (3/10) (Oseflu etkisiyle arttı)
 • Burun akıntısı (9/10) (NAC C etkisiyle)

 

Oseflu ve diğer ilaçları kullandıktan 24 saat sonraki değerlendirmem: İstirahatin etkisi ilaçların etkisi kadar oldu diyebilirim. İlaçların faydasını çok az gördüm. Hastalık değerlendirme puanım 87 den 83 e yükseldi. Yerinde saymaktan bir ötesi yani.

Oseflu kullanırken ben ayrıca tavuk suyu çorba, şöyle bol sarımsaklı karabiberli olanından yapıp içtim. Meyve suyu sıkıp içtim. İlaca verdiğim para kadar kuruyemiş aldım, iştahsızlık için azar azar yedim. Enerji verdiler.

 

Oseflu ve diğer ilaçlara başladıktan 2 gün sonra:

 • Bitkinlik 6/10
 • Ateş 5/10
 • Boğaz ağrısı 6/10
 • İştahsızlık 6/10
 • Eklem ağrısı (4/10)
 • Burun tıkanıklığı (4/10)
 • Öksürük (3/10)
 • Burun akıntısı (6/10)

 

Oseflu’ya başladıktan sonraki 2. gün hakkında yorumum: Şikayet giderici ilaçlar sayesinde bir miktar rahatladım ama grip öylece duruyor. Hastalık puanım 81.

Oseflu ve diğer ilaçlara başladıktan 3 gün sonra:

 • Bitkinlik 4/10
 • Ateş 4/10
 • Boğaz ağrısı 5/10
 • İştahsızlık 6/10
 • Eklem ağrısı (2/10)
 • Burun tıkanıklığı (2/10)
 • Öksürük (2/10)
 • Burun akıntısı (3/10)

 

Oseflu’ya başladıktan sonraki 3. gün hakkında yorumum: Bugün önemli bir fark olur diye düşünmüştüm ama hastalık dirençli çıktı. Şikayetlerimde düzelme var ama aralıklarla ateş devam ediyor. Hastalık puanım 74.

 

Oseflu ve diğer ilaçlara başladıktan 4 gün sonra:

 • Bitkinlik 3/10
 • Ateş 2/10
 • Boğaz ağrısı 4/10
 • İştahsızlık 4/10
 • Eklem ağrısı (2/10)
 • Burun tıkanıklığı (2/10)
 • Öksürük (1/10)
 • Burun akıntısı (1/10)

 

Oseflu’ya başladıktan sonraki 4. gün hakkında yorumum: Hastalığın sonuna yaklaştığımı hissedebiliyorum. Ateş sorunu epey azaldı. Hastalık puanım 56.

 

Oseflu ve diğer ilaçlara başladıktan 5 gün sonra:

 • Bitkinlik 2/10
 • Ateş 0/10
 • Boğaz ağrısı 2/10
 • İştahsızlık 3/10
 • Eklem ağrısı (1/10)
 • Burun tıkanıklığı (1/10)
 • Öksürük (1/10)
 • Burun akıntısı (1/10)

 

Oseflu’ya başladıktan sonraki 5. gün hakkında yorumum: Ateşin kesilmesi ile kendimi daha iyi hissediyorum. Ama tam anlamı ile iyileştim diyemiyorum. Hastalık puanım 37.

 

Oseflu kullananlar yorumları

“Bu ilacı salgın dönemlerinde bulmak zor. Domuz gribi ve diğer grip türlerinde işe yarayan bir ilaç”

“Oseflü 1 günde etkisini göstermeyi başardı”

“İçtikten sonra ateşim yükseldi”

“Acayip mide bulantısı yaptı”

“Etkili bir ilaç ama mide bulantısı yapıyor”

“Domuz gribi için en etkili ilaçlardan biri”

“Yan etkisini görmeden kullandığım bir ilaçtır”

“İlacın yan etkisi mi, gripten midir bilemiyorum, perişan oldum”

Sizler de ilaç ile ilgili yorumlarınızı yorum bölümüne belirtebilirsiniz.

Yorum yapın