Schogetten çikolata içinde domuz yağı var mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Schogetten çikolata bir Alman çikolatası olmakla birlikte ülkemizdeki büyük marketlerde de satılmaktadır. Almanya’da üretilmesi nedeniyle tüketicilerin “Schogetten çikolata içinde domuz yağı var mı ?” şeklinde şüpheleri bulunmaktadır.

Dinimize göre bir Müslümanın yiyeceği gıdanın helal olup olmadığını araştırma ve haram veya haram şüphesi içeren gıdalardan da sakınma mecburiyeti bulunmaktadır.

Ülkemizde üretilen gıda ürünlerinde paketlerde genellikle “domuz eti veya türevi yoktur” şeklinde açıklamalar olması nedeniyle biz bu gıdaları daha rahat tüketebilmekteyiz.

Schogetten çikolata gibi Almanya’da üretilen çikolatalarda ise böyle bir ibare yer almamaktadır. Dolayısıyla bu tür çikolataları tüketmeden önce bir araştırma yapmak gerekmektedir.

Schogetten çikolata içinde domuz yağı var mı ?

Schogetten çikolata Almanya’da Ludwig Schokolade Gmbh&Co.KG, A Member of Kruger Group tarafından üretilmektedir.

Klasik bir Schogetten çikolatanın içeriği şu şekildedir:

  • Kakao kitlesi
  • Şeker
  • Kakao yağı
  • Süt yağı
  • Emülgatör (Soya lesitini)
  • Doğal vanilya aroması

Schogetten çikolata içeriğinde domuz yağı veya domuz yağından üretilmiş bir madde bulunmamaktadır. Ancak bu durum ülkemizde satılan Schogetten çikolatalar için geçerli bir durumdur.

Firmalar bazen ihraç ettiği ürünlerin içeriği ile yerel piyasaya sattıkları ürünlerin içeriğinde bir takım farklılıklar yapabilmektedirler.

Örneğin dışarıya satacağı ürüne domuzyağı koymayabilir fakat iç piyasada koyabilir. Bizler domuz yağı meselesine helal-haram gözüyle bakmaktayız, çikolata üreticileri ise kar-zarar gözü ile bakmakta ve Müslüman ülkelere satacakları ürünlere domuz katkısı koymamaya gayret göstermektedirler.

Öte yandan aynı Müslümanlar gibi Yahudilerin de domuz yağından kaçınması, Almanya’da ciddi bir Türk nüfusun yaşaması, vejetaryenlerin hayvansal içerikten kaçınması gibi sebeplerle gayrimüslim çikolata üreticileri domuz yağı türevlerini kullanmaktan kaçınır olmuşlardır.

Özetle ülkemizde satın aldığınız Schogetten çikolatayı yiyebilirsiniz, Almanya’dan getirilmiş bir ürünse de içinde domuz yağı olmayabilir ama bunu teyit etme amaçlı içindekilere bakmanız gerekir.

Alman çikolatalarında domuz yağı olup olmadığını nasıl anlarız ?

Diyelim ki elinizde Almanya’dan getirtilen bir çikolata var ve siz bu üründe domuz yağı olup olmadığını anlamak istiyorsunuz.

Çikolata paketinde zutaten (içindekiler) yazan yere bakın ve orada yazanları internette Google translate sayfasına yazınız. İçerik size Türkçe’ye çevrilecektir. Alman çikolatasında domuz yağı olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz.

Bazen domuz yağı içeriği E’li kodlara gizlenebilmektedir. Klasik çikolatalarda ihtiyaç duyulmasa bile bazı çikolatalı ürünlerde jelatin veya yağ asidi gibi malzemelere gerek duyulmakta olup bu tür maddeler yabancı ülkelerde bazen domuz yağından üretilebilmektedir.

Çikolatalarla ilgili domuz yağı açısından riskli E kodları E441 (Jelatin) ve E470 ile E479 arası kodlar (Mono gliseritler) dır. Eğer Alman çikolatasında bu E kodları yazıyor ise sakınmakta fayda vardır.

Öte yandan domuz yağı kullanan Alman çikolata üreticileri ise genellikle bunu saklamamakta ve ürettikleri çikolataların paketlerinde zutaten kısmında bunu belirtmektedir.

Eğer bir Alman çikolatasında aşağıdakiler var ise domuz yağı vardır:

Schwein fett (Domuz yağı, katı formda)
Schwein öl (Domuz yağı,sıvı formda)
Gelatine (Jelatin)

Bu yazıları da okuyunuz:

Nussknacker çikolatada domuz yağı var mı ?

Maybelline ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Domuz eti ve sağlığa zararları nelerdir ?

 

Yorum yapın