Marabou çikolata domuz yağı var mı?

Photo of author

By Bilgio.Net

Avrupa’da üretilen mamüllerde domuz yağı şüphesi her zaman vardır. Domuz eti ve türevleri konusunda pek de hassas olmadıkları için gıdadan kozmetiğe kadar bir çok Avrupa menşeili üründe domuz yağı bulunabilmektedir.

Hazır gıdalara direk domuz yağı konulmamakta, domuz eti veya yağından üretilmiş bazı bileşikler eklenmektedir. Bir üründe domuz yağı olup olmadığını E ile başlayan kodlardan tahmin etmekteyiz.

E ile başlayan kodlarla ifade edilen bileşiklerden bazıları (Örneğin E 471, E 441) domuzdan üretilebilmektedir.

Ülkemizde üretilen ürünlerde “Domuz yağı ve türevleri yoktur” ibaresi bulunmaktadır ve üründe E 471, E 441 gibi bileşikler kullanılsa dahi bunların domuzdan üretilmediği anlamına gelmektedir.

Avrupa’da ise domuz hassasiyeti bizdeki kadar olmadığı için Avrupa’da veya Amerika’da üretilen ürünlerde domuz yağı olup olmadığına daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Marabou çikolata hakkında bilgiler

Marabou çikolataların üzerinde leylek figürü bulunmaktadır. Bu Afrika’da yaşayan Maribu leyleğinden gelmektedir. Leş ve kurbağa gibi canlılarla beslenen ve gagasının altında bir kese olan bu leylek türü, diğer leyleklere göre biraz çirkin görünümlüdür.

Marabou çikolata İsveç malıdır ve çoğu İsveç malı gibi kendi alanında kaliteli bir üründür. Şirket 1916 yılında kurulmuş ve bugüne kadar birkaç kez el değiştirmiştir. Şimdilerde Marabou çikolata başka bir İsveç markası olan İkea tarafından uluslararası piyasalarda satılmaktadır.

Sizler de Marabou çikolata ile ya İkea üzerinden veya İsveç’ten gelen gurbetçilerimiz sayesinde tanışmışınızdır.

Marabou çikolata domuz yağı var mı?

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki çikolata üretmek için domuz yağı veya türevlerine ihtiyaç yoktur. Ülkemizde bazı çikolatalarda domuz yağı olduğu şeklinde haberler yapılsa dahi bu ürünler jel veya jelatin içerikli yani çikolatanın değişik türevleri ile ilgilidir.

Klasik çikolatalar ister Türkiye’de üretilsin, isterse de yabancı bir ülkede üretilsin genel olarak domuz yağından imal edilmiş bir bileşik kullanılmadan da üretilebilmektedir.

Marabou çikolata içeriği aşağıdakilerden oluşmaktadır:

  • Şeker
  • Fındık
  • Kakao yağı
  • Kakao kitlesi
  • Peynir altı suyu tozu
  • Yağsız süt tozu
  • Tereyağı
  • Peynir altı suyu
  • Emülgatör (Soya lesitini)
  • Doğal aroma verici (vanilya)

Yukarıdaki içeriğe bakıldığında Marabou çikolatada domuz yağı olmadığı bulunmamaktadır. Bununla birlikte yukarıda sayılan içerik klasik Marabou çikolatanın içeriğidir. Marabou çikolatanın diğer ürünlerinin içeriği farklı olabilir.

Bu nedenle elinizde Marabou çikolata var ise içerisinde domuz yağı olup olmadığını anlamak için “içindekiler” kısmına bakın ve E 471, E 441 gibi domuz yağından imal edilme ihtimali olan bileşikler olup olmadığını kontrol ediniz.

Bu yazıları da okuyunuz:

Nussknacker çikolatada domuz yağı var mı ?

Maybelline ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Domuz eti ve sağlığa zararları nelerdir ?

 

Yorum yapın