Daflon basura iyi gelir mi

Basur bir toplardamar hastalığıdır. Peki Daflon basura iyi gelir mi, ne için kullanılır ?

Daflonun başlıca iki adet kullanım alanı vardır. Birincisi basur krizlerinin tedavisi, ikincisi venöz yetmezlik kaynaklı toplardamar hastalıklarının tedavisi.

Daflon basura iyi gelir mi ?

Daflon basurun tırmanışa geçtiği dönemlerde kullanılır.

Daflon etken maddeleri

500 mg’lik Daflon tablette 450 mg diosmin maddesi bulunur. Citrua aurantium bitkisinden elde edilen bu madde vasküler koruyucu bir maddedir. Yani damarları korur. Ayrıca antiinflamatuar özelliği vardır.Diosmin serbest radikalleri temizleme ve antimutagenik özellikleri vardır.

500 mg’lik Daflon tablette 450 mg hesperidin maddesi bulunur.Hesperidin turunçgillerde bulunan bir maddedir. Hesperidin serbest radikallerle mücadele eder, antioksidan savunma mekanizmalarını uyarır. Kan dolaşımını hızlandırır ve inflamasyonu azaltır.

Daflon ne işe yarar ?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığı anüsün büzgen kaslarının bulunduğu bölgede yer alan toplardamarlarının genişlemesi ve içerisine iltihap toplamasıyla şişip ağrı yapmasıdır. Daflon basur iltihabını kurutma ve kan dolaşımını hızlandırma işlevi görür. Özellikle de basur krizlerinde kullanılır.

Basur hastalığını şiddetlendiren bazı faktörler vardır.

Yaz mevsimi: Yüksek sıcakta toplardamarlar genişler, basur hastalığı gün yüzüne çıkar.

Uzun süre oturmak: Uzun süre oturmak, alışkanlık haline getirildiğinde makat bölgesindeki toplardamarlarda kan daha uzun süre kalır ve genleşen damarlar basuru tetikler.

Kronik kabızlık: Tuvalette dışkılama için efor sarfetmek makat kaslarının olduğu yerdeki toplardamarları daha çok zorlar ve kalınlaştırır.

Genel olarak toplardamar sorunları olan kişilerde, bacaklarında varis olan kişilerde basur hastalığı olma ihtimali fazladır. Fazla kilolu kişilerde de basur riski fazladır.

Basur zaman zaman alevlenen bir hastalıktır. Daflon basurun şiddetlendiği dönemlerde kullanılır ve basur memesinin hacmini küçültür, damarın içerisindeki birikintiyi eriterek kan dolaşımını hızlandırır.

Daflon bir veya iki hafta içerisinde bu etkisini göstermesi gerekir. Uzun süre kullanılması tavsiye edilen bir ilaç olmadığından iki haftada etki etmediği takdirde doktora danışılmalıdır.

Basur için Daflon nasıl kullanılır ?

Daflon basurun alevlendiği dönemde kullanılır. İlk bir hafta kullanımı şöyledir:

İlk dört gün günde 6 tablet (3 öğle, 3 akşam) daha sonraki 3 gün ise günde 4 tablet (2 öğle, 2 akşam) şeklinde kullanılır. Daflon tablet bir bardak su ile birlikte ağızdan alınır. Yemeğin hemen ardından içilmelidir. Aç karna içilirse mideye zarar verebilir.

Daflon’un ne kadar süre kullanılacağına ve sonraki hafta dozunun ne olacağına doktor karar verecektir. İlaç iki haftada basur şikayetlerine etki etmezse başka bir ilaçla değiştirilir.

Daflonu emziren kişiler kullanmamalıdır. Hamilelikte de kullanılması tavsiye edilmemektedir. Hastanın düzenli olarak kullandığı bir ilaç var ise muayene esnasında bunlar doktora söylemesi gerekir.

Daflon kullanırken dikkat edilecekler

Daflon venotonik bir ilaçtır yani basur memesinin küçülmesine yardımcı olur. Doktor bilgisi dahilinde basur acısını azaltmak için ayrıca basur kremleri kullanılabilir.

İlaç tek başına basuru tedavi edemeyebilir. Hastanın dışkısını yumuşatacak şekilde beslenmesi, yürüyüş yapması ve fazla oturmaması gerekir. Bunlar basur tedavisini kolaylaştıracaktır.

Bir soru: Daflon zayıflatır mı ?

Cevap:Daflon bir zayıflama ilacı değildir. Bununla birlikte kan akışını hızlandırdığı için dolaylı olarak metabolizmayı canlandırabilme ihtimali düşünülmektedir. Ancak bu konuda tıbbi bir açıklama mevcut değildir.

Öte yandan basur hastalığının tedavisi için hastanın fazla kilolarını vererek makata binen yükü azaltması gerekir.

İkinci bir soru: Daflon reçetesiz satılır mı ?

Daflon reçeteyle satılan bir ilaç olmakla birlikte doktor reçete etmeden de satın alınabilir.

Üçüncü bir soru: Cinselliğe faydası olur mu ?

Cinsellik konusunda Daflon’un olumlu etkileri görülebilir. Damarların tedavi edilmesi ve kan akışının hızlanması bu tür faaliyetler için faydalıdır.

İLGİLİ YAZILAR:

Basura iyi gelen kremler

Sarımsak basura iyi gelir mi ?

Basur otu nedir?

Basura Teramisin sürülür mü ?

Basura vazelin sürülür mü ?

Basur memesi nasıl içeri itilir ?

Basur memesini ne kurutur ?

Basur memesini iğne ile patlatmak

Evde oturma simidi nasıl yapılır ?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here